خوش‌بینی «محتاطانه» کاخ سفید نسبت به احیای برجام علیرغم گزارش‌هایی از غنی‌سازی‌های تازه در نطنز

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
جان کربی
جان کربی   -  کپی رایت  آسوشیتدپرس

خبرگزاری رویترز در مطلبی با استناد به گزارش آژانس بین‌‌المللی انرژی گفت ایران غنی‌سازی اورانیوم با دومین آبشار از سه آبشار سانتریفیوژهای پیشرفته نسل ششم در نطنز آغاز کرده است. با این حال سخنگوی امنیت ملی کاخ سفید ابراز امیدواری کرد که درباره احیای برجام همه‌چیز می‌تواند در مسیر درست حرکت کند.

رویترز دو روز پیش نیز با استناد به گزارش آژانس گفته بود که غنی‌سازی را با یکی از سه آبشار سانتریفیوژهای پیشرفته شروع شده است.

این خبرگزاری می‌گوید می‌گوید که نسخه‌ای از این گزارش به رویت این رسانه رسیده است.

هر یک از این آبشارها شامل ۱۷۴ سانتریفیوژ نسل ششم یا آی‌آرشش است و طبق این گزارش دومین آبشار در حال غنی‌سازی اورانیوم با خلوص شکاف‌پذیر تا پنج درصد است در حالی که سومین آبشار هنوز با مواد هسته‌ای تغذیه نشده است.

در ماه‌های اخیر اختلاف‌های بین تهران و آژانس به بالاترین حد خود رسیده و به توافق احتمالی برای احیای برجام نیز کشیده شده است.

در همین حال حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران، امروز در نشست خبری با همتای روسی خود در مسکو، انتقادها را به سمت آژانس نشانه رفت و گفت: «یکی از موضوعاتی که در تبادل پیام‌های شفاهی ما با طرف‌های مذاکره کننده مورد توجه قرار گرفته ولی باید در متن هم آن را نیرومندسازی کنیم این است که اولا آژانس بین‌المللی انرژی اتمی باید از رفتار سیاسی خود فاصله بگیرد و صرفا بر تکلیف و وظیفه فنی خود متمرکز شود. ثانیا برای ایران قابل قبول نیست که پس از بازگشت همه طرف‌ها به برجام مجددا شاهد برخی از دیدگاه‌های سیاسی و اتهامات بی‌اساس آژانس باشیم.»

آخرین موضع آمریکا درباره احیای برجام: همه‌چیز می‌تواند در مسیر درست حرکت کند

با این حال، جان کربی، سخنگوی امنیت ملی کاخ سفید روز چهارشنبه گفت که ایالات متحده همچنان امیدوار است که برجام احیای و اجرایی شود و به مذاکرات در این زمینه خوش‌بین است.

وی افزود: «معتقدیم که اکنون نسبت به هفته‌‌ها و ماه‌های اخیر به توافق نزدیک‌تر هستیم زیرا این موضوع تا حد زیادی به کنار گذاشتن برخی از خواسته‌ها از سوی ایران مربوط است که به توافق ارتباطی نداشتند.»

وی تاکید کرد که واشنگتن به‌طور محتاطانه خوشبین است که همه چیز می‌تواند در مسیر درست حرکت کند.