پاریس قرارداد ساخت نسل جدید جت جنگنده اروپایی را تایید کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
ماکتی از جت جنگنده نسل جدید اروپایی که در قالب پروژه‌ای موسوم به «سیستم جنگ هوایی آینده» ساخته می‌شود
ماکتی از جت جنگنده نسل جدید اروپایی که در قالب پروژه‌ای موسوم به «سیستم جنگ هوایی آینده» ساخته می‌شود   -  کپی رایت  AFP

قرارداد مطالعاتی ساخت نمونه اولیه نسل تازه‌ای از جت‌های جنگنده در اروپا که در قالب پروژه‌ای مشترک موسوم به «سیستم جنگ هوایی آینده» تحت هدایت فرانسه پیش می‌رود به تایید پاریس رسید.

وزارت نیروهای مسلح فرانسه مدیریت این پروژه را که هدف از آن تلاش برای ادغام قابلیت‌های نظامی کشورهای قاره و کاهش اتکا به تجهیزات آمریکایی عنوان شده بر عهده دارد و آنرا به همراه آلمان و اسپانیا، دو شریک دیگر اروپایی پیش خواهد برد.

ارزش قرار‌داد ساخت این جنگنده رادار گریز با بال‌های دلتا شکل ۳.۲ میلیارد یورو عنوان شده که قرار است سه کشور شریک در این پروژه سهمی مساوی در تامین آن داشته باشند.

هدف نهایی به پرواز درآوردن نمونه اولیه‌ای از نسل جدید جت جنگنده اروپایی در سال ۲۰۲۹ است که به تدریج تا سال ۲۰۴۰ جایگزین رافال فرانسه و یوروفایتر آلمانی و اسپانیایی خواهد شد.

مقامات فرانسوی و آلمانی ماه گذشته با کنار گذاشتن اختلافات چند ماهه بر سر تحوه تقسیم کار در بخش صنعتی پروژه سرانجام از توافق دوجانبه خبر دادند.

شرکت‌های «ایرباس» اروپا، «داسو اویاسیونِ» فرانسه به همراه «ایندرا» از اسپانیا و تعدادی از پیمانکاران فرعی در پروژه موسوم به «سیستم جنگ هوایی آینده» برای طراحی و ساخت جت جنگنده جدید اروپایی مشارکت دارند.

این طرح در برابر خود پروژه‌ مشابهی موسوم به «بی‌ای‌ئی سیستمز تمپست» را دارد که توسط بریتانیا، ایتالیا، سوئد و ژاپن پیش‌ برده می‌شود و هدف از آن ساخت یک هواپیمای جنگنده نسل ششم تک‌سرنشین دوموتوره است.

خروجی این پروژه فراتر از یک هواپیمای جنگی نسل جدید توصیف می‌شود؛ به نحوی که به دلیل بهره بردن از مجموعه‌ای از ابزارهای نوین و امکانات رزمی متصل از جمله پهپاد‌ها که همگی با دیگر تجهیزات نظامی، مرتبط و هماهنگ هستند، از آن به عنوان «سیستمی از سیستم‌ها» یاد شده است.

تحلیلگران تخمین‌می زنند که برای توسعه جت جدید و فناوری‌های پیشرفته مرتبط با آن از جمله هوش مصنوعی که برای یک «ابرِ رزمی» متصل به پهپادها طراحی شده و قرار است در سال ۲۰۴۰ عملیاتی شود باید دست کم ۱۰۰ میلیارد یورو هزینه کرد.

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید