Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

تولید نسل جدید جت‌های جنگی اروپا؛ فرانسه، آلمان و اسپانیا توافق کردند

مدلی از جنگنده طرح «سامانه نبرد هوایی آینده» که در سال ۲۰۱۹ به نمایش درآمد
مدلی از جنگنده طرح «سامانه نبرد هوایی آینده» که در سال ۲۰۱۹ به نمایش درآمد Copyright AFP
Copyright AFP
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در بیانیه روز دوشنبه وزرای دفاع فرانسه، آلمان و اسپانیا آمده است که «گفتگوهای انجام شده طی ماه‌های گذشته زمینه دستیابی به توافقی متوازن بین شرکای مختلف» را فراهم کرد.

آگهی

کشورهای فرانسه، آلمان و اسپانیا روز دوشنبه اعلام کردند که به توافقی «متوازن» برای تولید مدل جدیدی از هواپیماهای جنگنده در اروپا دست یافتند.

این سه کشور به این ترتیب قرار است تا پایان تابستان قرارداد انجام کار کارشناسی برای تولید جنگنده جدید را با شرکت های فعال در عرصه صنایع نظامی امضاء کنند. انتظار می رود که پرواز نمونه آزمایشی مدل جدید جنگنده در سال ۲۰۲۷ میلادی انجام شود.

هزینه طرح تولید نسل آینده هواپیمای جنگنده در اروپا که «سامانه نبرد هوایی آینده» (SCAF) نام گرفته است ۱۰۰ میلیارد یورو خواهد بود. انتظار می رود که جنگنده جدید تا سال ۲۰۴۰ جانشین جنگنده های فرانسوی رافال و یوروفایتر، محصول آلمان و اسپانیا شود.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

پاریس، برلین و مادرید از سال ۲۰۱۷ تاکنون به دلیل منافع بعضا متضاد صنایع نظامی خود و همچنین اختلاف نظر بین دولت هایشان در پیشبرد طرح تولید «سامانه نبرد هوایی آینده» موفق نبودند. در بیانیه روز دوشنبه وزرای دفاع فرانسه، آلمان و اسپانیا آمده است که «گفتگوهای انجام شده طی ماههای گذشته زمینه دستیابی به توافقی متوازن بین شرکای مختلف» را فراهم کرد.

خبرگزاری فرانسه به نقل از دفتر فلورانس پارلی، وزیر نیروهای مسلح (دفاع) فرانسه گزارش داده است که هزینه قراردادهای مرحله کار کارشناسی برای تولید نسل آینده هواپیمای جنگنده اروپا تا سال ۲۰۲۴ میلادی سه میلیارد و ۵۰۰ میلیون یورو خواهد بود. بنا به همین گزارش قرار است سه کشور سهمی مساوی در تامین این هزینه داشته باشند.

انتظار می رود که نمایندگان پارلمان آلمان (بوندستاگ) پیش از پایان دوره کنونی قانونگذاری اختصاص بودجه دولتی به این طرح را تصویب کنند. انتخابات پارلمانی آلمان روز ۲۶ سپتامبر (چهار مهر) برگزار شود.

طرح «سامانه نبرد هوایی آینده» تنها بر روی نسل جدیدی از هواپیماهای جنگنده متمرکز نخواهد بود و قرار است «سامانه ای برای کنترل سامانه ها» باشد. بر این اساس مدل جدید هواپیماهای جنگنده ساخت اروپا قرار است برای ارتباط گیری و فعالیت با پهپادهای همراه طراحی شود. به این ترتیب این مدل جنگنده امکان مشارکت در عملیات بر فراز مناطق مجهز به سامانه های ضدهوایی با کارایی بالا و مرتبط با یکدیگر را خواهد داشت.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فرانسه تحویل جنگنده‌های «رافال» به هند را تسریع کرد

ناوگان هوایی آلمان با ۹۳ یوروفایتر و ۴۵ جنگنده اف‌۱۸ به روز می‌شود

آلمان و فرانسه قرارداد ساخت مدل نمونه نسل جدید جت‌جنگنده را امضا کردند