Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

تولید جنگنده‌های آینده اروپا تا ۲۰۴۰؛ آیا دو پروژه مشترک یکی می‌شود؟

ماکت نسل جدید جنگنده اروپایی
ماکت نسل جدید جنگنده اروپایی Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از مسعود سالاری
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

برنامه کلی همه کشورهای درگیر در این پروژه‌‌ها آن است که جنگنده‌های فعلی خود را تا سال ۲۰۴۰ جایگزین کنند، هدفی که طبعا سرمایه‌گذاری‌های هنگفتی صرف آن خواهد شد.

آگهی

مهم‌ترین طرح‌های مربوط به تولید نسل تازه هواپیماهای جنگی در اروپا، یعنی پروژه مشترک تولیدی فرانسه، آلمان و اسپانیا و پروژه مشترک بریتانیا، ایتالیا و سوئد، احتمالا در آینده یکی می‌شوند.

«ژوئل بار»، مدیر کل تسلیحات وزارت نیروهای نظامی (وزارت دفاع پیشین) فرانسه روز دوشنبه در یک گفتگوی تلویزیونی پیش‌بینی کرد که این دو طرح بزرگ اروپایی در نهایت با یکدیگر تلفیق خواهند شد.

هدف یکی از این دو پروژه که «تمپست» نام دارد و به طور مشترک از سوی رم، لندن و استکهلم هدایت می‌شود، تولید هواپیماهای شکاری نسل ششم در اروپاست. پاریس، برلین و مادرید نیز در حال انجام پروژه مشترک مشابهی برای توسعه سامانه جنگ‌های هوایی آینده موسوم به اف‌سی‌ای‌اس هستند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

برنامه کلی همه کشورهای درگیر در این پروژه‌‌ها آن است که جنگنده‌های فعلی خود را تا سال ۲۰۴۰ جایگزین کنند، هدفی که سرمایه‌گذاری‌های هنگفتی را می‌طلبد.

ژوئل بار گفت: «ما صاحبان هر دو پروژه اکنون در مرحله طراحی هستیم و فکر می‌کنم در سال‌های آینده، همه چیز ممکن است متحول شود.»

بار که پیش از این هدایت برنامه‌های فضایی فرانسه را نیز در دست داشته و هم‌اکنون خود مدیریت پروژه مشترک سه کشور، اف‌سی‌ای‌سی را بر عهده دارد، همچنین گفت: «در هر صورت به نظر من درها باز است. اگر روزی بتوانیم دو پروژه هواپیمای جنگی را که امروز در مقیاس اروپایی وجود دارد با هم جمع کنیم، چیز خوبی خواهد بود.»

شرکت‌های مختلف در ابتدای ماه آوریل پیشنهادهای خود را برای قرارداد طرح فرانسه، آلمان و اسپانیا در مرحله مطالعاتی داده‌اند و قرار است نخستین نمونه پروازی آنها نیز در سال ۲۰۲۶ ارائه شود.

آلمان هنوز به طور قطعی به پروژه نپیوسته و قرار است به زودی موضوع آن در بوندس‌تاگ، مجلس ملی این کشور برای تصمیم‌گیری مطرح شود. ژوئل بار گفت تا چند روز دیگر به برلین رفته و تلاش خواهد کرد تا مقامات آلمان را برای پذیرش قطعی طرح مشترک تا پیش از انتخابات سراسری در این کشور متقاعد سازد.

انتخابات آلمان قرار است در ماه سپتامبر برگزار شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اندونزی در آستانه عقد قرارداد خرید جنگنده‌های رافال فرانسه

نسل جدید جنگنده‌ها چگونه خواهند بود؟

واردات جنگنده پس از ۲۳ سال؛ پنج رافال فرانسوی در هند فرود آمدند