واردات جنگنده پس از ۲۳ سال؛ پنج رافال فرانسوی در هند فرود آمدند

واردات جنگنده پس از ۲۳ سال؛ پنج رافال فرانسوی در هند فرود آمدند
Copyright AP Photo
نگارش از مسعود سالاری
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«این آغاز دوره جدیدی در تاریخ نظامی ماست زیرا این هواپیماهای چند منظوره باعث ایجاد انقلابی در نیروی هوایی هند خواهند شد.»

آگهی

پنج فروند جت جنگنده رافال ساخت فرانسه که هند آنها را سفارش داده بود، بعد از ظهر چهارشنبه ۲۹ ژوئيه (۸ مرداد) در پایگاه هوایی آمبالا در شمال هند فرود آمدند.

هند در مجموع ۳۶ فروند از این نوع هواپیمای جنگی به فرانسه سفارش داده و با ورود ۵ فروند از آنها، این نخستین بار طی ۲۳ سال گذشته است که جنگنده‌های وارداتی به اسکادران شماره ۱۷ نیروی هوایی ارتش این کشور موسوم به «پیکان‌های زرین» افزوده می‌شود. آخرین مورد واردات هواپیمای جنگی در هند به ژوئن ۱۹۹۷ برمی‌گردد، زمانی که جنگنده‌های سوخو ۳۰ خریداری شده از روسیه به ارتش هند پیوستند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

راجنات سینگ، وزیر دفاع هند روز چهارشنبه با ابراز خرسندی از فرود جنگنده‌های رافال گفت: «این آغاز دوره جدیدی در تاریخ نظامی ماست زیرا این هواپیماهای چند منظوره باعث ایجاد تغییر بزرگی در ظرفیت‌های نیروی هوایی هند خواهند شد.»

راکش بهادائوریا، فرمانده نیروی هوایی ارتش هند که در مذاکرات برای قرارداد خرید رافال از فرانسه نقش اصلی را ایفا کرده است، روز چهارشنبه هنگام فرود جت‌ها در آمبالا در این پایگاه حضور یافته بود. به افتخار او شماره «آر بی ۰۰۱» به نخستین هواپیمای رافال که امروز به زمین نشست داده شد.

رافال‌های فرانسوی مسیر ۷ هزار کیلومتری از مرینیاک در غرب فرانسه تا شمال هند را از روز دوشنبه آغاز کرده و در میانه راه برای سوختگیری درپایگاه الظفره در نزدیکی ابوظبی، پایتخت امارات متحده عربی فرود آمده بودند.

«جی ۲۰ چینی به گرد رافال نمی‌رسد»

بیرندر سینگ دهانوا، فرمانده پیشین نیروی هوایی هند ساعاتی پیش از ورود جنگنده‌های رافال به این کشور در گفتگو با روزنامه هندوستان‌تایمز گفت هواپیماهای شکاری جی ۲۰ چین «به گرد رافال نمی‌رسند».

دهانوا که از منتقدان خرید رافال بود، همزمان با تنش هند و چین در فلات تبت گفت که در صورت بروز جنگ در این منطقه، چینی‌ها تنها با اتکا با موشک‌های زمین به هوای پیشرفته‌ای که دارند ممکن است روز زمین برتری داشته باشند، اما هواپیماهای آنها کارآمد نیستند. فرمانده پیشین نیروی هوایی هند با یادآوری این که چینی‌ها جنگنده‌های خود را با مهندسی معکوس هواپیماهای روسی درست می‌کنند، گفت این هواپیماها حتی در برابر سوخوهای قدیمی هند هم کم می‌آورند و در صورت بروز جنگ قادر به انجام نبرد هوایی برابر نیستند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تولید جنگنده‌های آینده اروپا تا ۲۰۴۰؛ آیا دو پروژه مشترک یکی می‌شود؟

طرح چابک‌سازی ارتش ایالات متحده؛ پنتاگون چگونه برای جنگ‌ با دشمنان پیشرفته‌تر آماده می‌شود؟

زلنسکی نخستین‌بار به طور علنی آمار تلفات سربازان اوکراینی از زمان حمله روسیه را اعلام کرد