Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

نسل جدید جنگنده‌ها چگونه خواهند بود؟

جنگنده نسل ششم
جنگنده نسل ششم Copyright نیروی هوایی آمریکا
Copyright نیروی هوایی آمریکا
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

رسانه‌های هوانوردی گزارش‌هایی را منتشر کرده‌اند که دو کشور آمریکا و روسیه در حال توسعه نسل ششم هواپیماهای جنگنده در جهان هستند اما این هواپیماها چه خصوصیاتی دارند؟

آگهی

رسانه‌های هوانوردی گزارش‌هایی را منتشر کرده‌اند که دو کشور آمریکا و روسیه در حال توسعه نسل ششم هواپیماهای جنگنده در جهان هستند اما این هواپیماها چه خصوصیت‌هایی دارند؟

در حالی که هم اکنون برخی از متحدان آمریکا در حال دریافت اف ۳۵ که نسل پنجم جنگنده‌ها محسوب می‌شود هستند و در خاورمیانه هم اسرائیل چندین فروند از این جنگنده را تحویل گرفته است و امارات هم قصد خرید آن را دارد، رسانه‌های فناوری از طراحی نسل ششم جنگنده‌ها توسط آمریکا و روسیه خبر داده‌اند.

تصاویری هم از طرح‌های اولیه منسوب به این جنگنده‌ها با منبع نیروی هوایی آمریکا منتشر شده است.

این جنگنده جدید را جایگزین اف ۲۲ اعلام کرده‌اند. هم اکنون اف ۲۲ پیشرفته‌ترین هواپیمای نظامی جهان است که آمریکا حاضر نشده آن را حتی به متحدان نزدیک خود تحویل دهد.

اف ۲۲ قابلیت پنهانکاری بالایی دارد و در مانورپذیری هم از نظر برخی کارشناسان هوایی، در کنار سوخو ۳۵ بالاترین قابلیت را دارد.

البته به دلیل چندین سقوط اخیر در آمریکا قابلیت‌های این هواپیمای نظامی تا حدودی زیر سوال رفته است و برخی فکر می‌کنند درباره قدرت بالای این هواپیما بزرگنمایی شده است.

پس از اف ۲۲ هواپیمای اف ۳۵ قرار دارد این هواپیما پیشرفته نسل پنجم، پنهانکار خوانده شده است ولی بر خلاف ادعای سازندگانش، گزارش‌هایی وجود دارد که رادارهایی در ایران و آلمان توانسته‌اند این هواپیما را رهگیری کنند.

اف ۳۵ قدرت مانور و سرعت بسیار کمتری نسبت به اف ۲۲ دارد.

هواپیما سوخو ۵۷ روسیه نیز دیگر هواپیمای نسل پنجم است. درباره این هواپیما هم برخی کارشناسان معتقدند بزرگنمایی شده و این هواپیما دارای سطح راداری بزرگی است و به دلیل خروجی موتورهایش بر خلاف ادعای روس‌ها نمی‌تواند چندان پنهانکار باشد.

با وجود چنین گزارش‌هایی آمریکا در حال توسعه هواپیماهایی است که بتواند آنها را جایگزین اف ۲۲ کند این هواپیماها در نسل ششم قرار دارند.

هواپیماهای نسل ششم قرار است سرعتی بیشتر از نسل پنجم داشته باشند، قدرت مانور آنها افزایش پیدا کنند و مجهز به هوش مصنوعی در سامانه‌های هدایتی خود شوند.

از طرفی این هواپیما ها قرار است به برخی تسلیحات لیزری و جنگ الکترونیک جدید هم مسلح شوند.

فعلا نیروی هوایی آمریکا تحت پروژه ای که NGAD خوانده می‌شود توانسته است نمونه سازی‌های دیجیتالی این هواپیماها را انجام دهد و در این نمونه سازی‌ها آنگونه که ادعا شده توانسته است به موفقیت در مراحل طراحی دست پیدا کند.

ویل روپر یکی از کارشناسان نیروی هوایی آمریکا درباره این محصول گفته است:« پرواز آزمایشی مدل های کامپیوتری این هواپیماها با موفقیت انجام شده است.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تولید جنگنده‌های آینده اروپا تا ۲۰۴۰؛ آیا دو پروژه مشترک یکی می‌شود؟

ارتش آمریکا به تک‌تیراندازهای مرگبار Mk22 مجهز می‌شود

قرارداد ۱۳ میلیارد دلاری پنتاگون برای هواپیمای جدید «روز قیامت»؛ آمادگی برای جنگی هسته‌ای؟