«احمق‌ها! سگ‌ها! نوکران!»؛ خواهر رهبر کره شمالی سئول را به باد ناسزا گرفت

کیم یو جونگ، خواهر رهبر کره شمالی
کیم یو جونگ، خواهر رهبر کره شمالی Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

کیم یو جونگ در بیانیه‌ای موضع سئول در قبال آزمایش‌های موشکی کشورش را «مشمئز کننده» خواند و گفت: «این اقدام به وضوح نشان می دهد که گروه حاکمان کره جنوبی نوکران و سگان وفادار ایالات متحده هستند.»

آگهی

خواهر کیم جونگ اون، رهبر کره‌شمالی روز پنجشنبه رئیس جمهوری کره جنوبی و دولتش را به رگباری از ناسزا و توهین بست و دولتمردان سئول را «احمق»، «نوکر» و «سگ‌های وفادار» آمریکا خواند.

این اظهارات تند و کم سابقه پس از آن ایراد شد که وزارت خارجه کره جنوبی اعلام کرد در حال بررسی اعمال تحریم‌های یکجانبه جدید علیه پیونگ یانگ به دلیل آزمایش‌های اخیر موشکی به خصوص شلیک موشک‌های بالستیک‌ قاره‌پیما از سوی این کشور است.

کیم یو جونگ در بیانیه‌ای موضع سئول در قبال آزمایش‌های موشکی کشورش را «مشمئز کننده» خواند و گفت: «این اقدام به وضوح نشان می دهد که گروه حاکمان کره جنوبی نوکر و سگ وفادار ایالات متحده هستند.»

وی سپس افزود: «من نمی‌دانم گروه حاکم بر کره جنوبی که همانند سگانی برای یک تکه استخوان دنبال آمریکا می‌دوند چه تحریم‌هایی را با حقارت تمام قصد دارند به کره شمالی تحمیل کند؟ چه نمایشی!»

او در ادامه یون سوک یول، رئیس جمهور کره جنوبی را به رقم زدن یک «شرایط خطرناک» متهم کرد و گفت در زمان «مون جائه این»، سلف یون سوک یول که تمایل بیشتری نسبت به گفتگو با کره شمالی داشت سئول در میان «هدف‌های ما» قرار نداشت.

خواهر رهبر کره شمالی سپس تصریح کرد: «من تعجب می کنم که چرا مردم کره جنوبی تماشاگران منفعل چنین اقدامات "دولت" یون سوک یول و دیگر احمق‌ها هستند.»

خانم کیم یو جونگ پیش‌تر در واکنش به پیشنهاد سئول مبنی بر کمک اقتصادی به پیونگ‌یانگ در ازای خلع سلاح هسته‌ای کمی مودبانه‌تر واکنش نشان داده و گفته بود که رئیس جمهوری کره جنوبی بهتر است دهانش را ببندد.

کیم یو جونگ که نه تنها خواهر بلکه مشاور سیاسی ارشد کیم جونگ اون است؛ وی که گفته می‌شود نفوذ زیادی نزد رهبر کره شمالی دارد و از وی به عنوان رهبر آینده این کشور نام برده می‌شود سال گذشته طی حکمی به یک منصب عالی ارتقا یافت و علاوه بر مشاورت به عضویت کمیسیون امور کشوری درآمد.

در گزارش فرانس‌پرس که بیانیه تند خواهد کره شمالی را بازتاب داده آمده است که پیونگ‌یانگ معمولا عادت دارد به دشمنانش توهین کند.

خبرگزاری فرانسه در این گزارش برای مثال به موضع پیونگ یانگ نسبت به جو بایدن، رئیس‌جمهوری کنونی ایالات متحده پیش از انتخابش اشاره کرده که در آن وی به «سگ هاری» توصیف شده بود که «باید با چوب تا حد مرگ او را کتک زد.»

بر این اساس دونالد ترامپ، رئیس جمهوری پیشین ایالات متحده پیش‌تر توسط پیونگ‌یانگ یک «پیرمرد پرخاشگر آمریکایی که دارای مشکلاتی روانی است» توصیف شده و از خانم پارک گون هه، رئیس جمهور سابق کره جنوبی نیز به عنوان «عجوزه» و یا «روسپی زرنگ» یاد شده بود.

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اتحادیه اروپا خواستار واکنش «قاطع و یکپارچه» جامعه جهانی در برابر کره شمالی شد

کره شمالی پس از رزمایش مشترک آمریکا و کره جنوبی دو موشک بالستیک شلیک کرد

کره شمالی چندین موشک جدید کروز به سمت دریا شلیک کرد