خواهر رهبر کره شمالی به یک منصب عالی ارتقا یافت

کیم یو جونگ، خواهر رهبر کره شمالی
کیم یو جونگ، خواهر رهبر کره شمالی Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نقش سیاسی این زن پرنفوذ در دستگاه حاکمه کره شمالی مدت‌ها است که به موضوعی برای حدس و گمانه‌زنی‌ها تبدیل شده است. از او در این میان اغلب به عنوان جانشین احتمالی برادرش نام برده می‌شود.

آگهی

خواهر و مشاور ارشد کیم جونگ اون، رهبر کره‌ شمالی که گمانه‌زنی‌ها از احتمال به دست گرفتن رهبری این کشور توسط او در آینده قوت گرفته به منصبی عالی‌تر در سلسله مراتب حکومتی ارتقا یافت.

خبرگزاری رسمی کره شمالی روز چهارشنبه با اعلام این مطلب تصریح کرد که خانم کیم یو جونگ، بواسطه ارتباط بسیار نزدیک و نفوذ بالا نزد برادرش به عنوانی عضو کمیسیون امور کشوری منصوب شده است.

این انتصاب در چارچوب مجموعه‌ای از تغییرات تازه در راس تشکیلات حکومتی که به تایید مجمع عالی خلق، تنها پارلمان جمهوری خلق کره شمالی نیز رسید، انجام شده است.

روزنامه رسمی رودونگ سینمون، ارگان کمیته مرکزی حزب کارگران کره روز پنجشنبه تصاویر هشت عضو جدید کمیسیون امور کشوری را منتشر کرد که خانم کیم یو جونگ بواسطه جوانی و اینکه تنها زن در این مجموعه بود از دیگران متمایز شده بود.

آیا مقدمات جانشینی کیم جونگ اون فراهم می‌شود؟

کیم یو جونگ اغلب و به ویژه در جریان دیدارهای رهبر کره شمالی با دونالد ترامپ، رئیس جمهوری پیشین آمریکا و مون جائه این، رئیس جمهوری کره جنوبی، در کنار برادرش دیده شده است که در دوران جوانی دوران تحصیل را با هم در سوئیس گذرانده بودند.

نقش سیاسی این زن پرنفوذ در دستگاه حاکمه کره شمالی مدت‌ها است که به موضوعی برای حدس و گمانه‌زنی‌ها تبدیل شده است. از او در این میان اغلب به عنوان جانشین احتمالی برادرش نام برده می‌شود که در صورت تحقق این امر، کیم یو جونگ نخستین رهبر زن در این کشور محافظه‌کار و منزوی در جهان خواهد بود.

وی بیشتر با اظهارات تند علیه واشنگتن و سئول، بویژه در جریان ماجرای تخریب دفتر ارتباطات میان دو کره که توسط همسایه جنوبی ساخته و اداره می‌شد، نام خود را بر سر زبان‌ها انداخته بود.

وی کره جنوبی را متهم کرده بود که با تحرکات مرزی زمینه تنش‌آفرینی در افکار عمومی و ترغیب شهروندان این کشور برای فرار به آن سوی مرزها را فراهم کرده است.

این در حالیست که وی پس از ارتقا رتبه‌های متوالی که طی سالهای اخیر از آن بهره‌مند شده به تازگی اعلام کرده که کشورش در صورت احترام متقابل حاضر به مذاکره به کره جنوبی برای کاستن از تنش‌ها است.

کیم یو جونگ در حالی روز چهارشنبه رسما به عنوان عضو کمیسیون امور کشوری منصوب شد که پیش‌تر ۹ عضو این نهاد از جمله پاک پونگ جو، نایب رئیس و چو سون هویی، تنها زنی که یک پست عالی در سلسله مراتب حکومتی کره شمالی داشت از سمت‌های خود کنار رفته بودن.

گفتنی که خانم چو سون هویی به عنوان یک دیپلمات ارشد همچنین پیش تر نقشی کلیدی در مذاکرات کشورش با ایالات متحده ایفا کرده بود.

کیم یو جونگ ۳۴ ساله با عضویت در کمیسیون امور کشوری پس از ارتقا رتبه‌های متوالی اینک به یکی از بالاترین مناصب در سلسه‌مراتب حکومتی دست پیدا کرده است.

ادامه جاه‌طلبی‌های هسته‌ای

کره شمالی همزمان با تجدید ساختار سیاسی و تقویت بنیان‌های حکومتی به مسیر خود در جهت تقویت بنیه دفاعی و نظامی که به ویژه بر یک راهبرد موشکی و هسته‌ای استوار شده، ادامه می‌دهد.

پیونگ یانگ در تازه‌ترین اقدام تحریک آمیز خود در این راستا ادعا کرد که یک موشک جدید هایپرسونیکِ مافوق صوت را با موفقیت آزمایش کرده است.

در پی این اقدام برخی کشورهای غربی خواستار تشکیل فوری نشست شورای امنیت سازمان ملل برای بررسی راه‌کارهایی تازه جهت متوقف کردن جاه‌طلبی‌های هسته‌ای و موشکی کره شمالی شدند.

این نشست که قرار بود امروز پنجشنبه ۳۰ سپتامبر برگزار شود به گفته‌ دیپلمات‌های مستقر در نیویورک بنا به درخواست چین و روسیه به روز جمعه موکول شده است.

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

قدرتمند‌ترین زن کره‌ شمالی؛ جانشین احتمالی رهبر کیست؟

کیم جونگ اون: آمریکا عامل اصلی همه‌ تنش‌ها در شبه‌جزیره کره است

کره شمالی می‌گوید که موشک‌های کروز دوربرد جدید را آزمایش کرده است