Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

کیم جونگ اون: آمریکا عامل اصلی همه‌ تنش‌ها در شبه‌جزیره کره است

کیم جونگ اون
کیم جونگ اون Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

رهبر کره شمالی اعلام کرد که مهمترین هدف کشورش داشتن «ارتشی شکست ناپذیر» و برخورداری از«ظرفیت نظامی» بالا است تا هیچ کشوری جرات و جسارت به چالش کشیدن آن را نداشته باشد. با این وجود تاکید کرد که قصد رویارویی نظامی با کرۀ جنوبی را ندارد.

آگهی

رهبر کره شمالی در تازه‌ترین سخنرانی عمومی خود، بار دیگر ایالات متحده را عامل همه تنش‌ها در شبه‌جزیره کره خواند و تاکید کرد که واشنگتن نقشی اصلی در بی ثبانیِ این منطقه ایفا می‌کند.

کیم جونگ اون که روز دوشنبه در جریان مراسم افتتاح یک نمایشگاه تجهیزات نظامی در پیونگ‌یانگ سخن می‌گفت، تصریح کرد که به رغم درخواست‌های اخیر ایالات متحده برای مذاکره، هیچ دلیلی وجود ندارد که «باور کنیم نیت این کشور خصمانه نیست».

وی با تکرار این موضوع که ایالات متحده تا کنون کاری در راستای اثباتِ نداشتن نیت خصمانه نسبت به کشورش انجام نداده، واشنگتن را به تنش‌زایی در منطقه متهم کرد و وعده داد که «ارتش شکست ناپذیری» بسازد.

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا بارها اطمینان داده که قصد رویارویی نظامی با کره شمالی را ندارد؛ این در حالیست که این وعده برای رهبر کره شمالی که نسبت به مقاصد ایالات متحده تردیدهای زیادی دارد کافی نیست.

او در خصوص وعده‌هایی که جو بایدن در زمینه تنش‌زدایی داده گفت: «برای من جای سوال است که آیا دیگر افراد و کشورها این را باور دارند؟»

آقای کیم همچنین با تاکید مجدد بر اینکه ایالات متحده «منبع» بی‌ثباتی در شبه جزیره کره است، تصریح کرد که مهمترین هدف کشورش داشتن «ارتشی شکست ناپذیر» و برخورداری از«ظرفیت نظامی» بالا است تا هیچ کشوری جرات و جسارت به چالش کشیدن آن را نداشته باشد.

او در حالی این سخنان را مطرح کرده که کره شمالی طی هفته‌های اخیر تسلیحات موشکی تازه‌ای را به رغم نگرانی‌های جامعه بین‌المللی مورد آزمایش قرار داده است.

پیونگ یانگ به تازگی مدعی شده که یک موشک کروز دوربرد و یک موشک جدید هایپرسونیک را با موفقیت آزمایش کرده است.

کیم جونگ اون، نخستین رهبر کره شمالی بود که سال ۲۰۱۸ میلادی با یک رئیس جمهوریِ ایالات متحده حین در دست داشتن قدرت دیدار و گفتگو کرد.

این مذاکرات رو در رو اما سال ۲۰۱۹ در دومین دور خود در هانوی، به دلیل مواضع و سخت‌گیری‌های دو طرف با شکست مواجه شد.

واشنگتن خواهان برچیده شدن کامل زرادخانه هسته‌ای کره شمالی پیش از برداشتن تحریم‌ها علیه این کشور بود و پیونگ یانگ نیز ضمن رد این درخواست، نسبت به نیت واقعی رهبران آمریکایی برای عادی سازی روابط ابراز تردید کرد.

朝鮮通信社/KCNA via KNS
بازدید رهبر کره‌شمالی از نماشگاه صنایع دفاعی در پیونگ‌یانگ朝鮮通信社/KCNA via KNS

رفتار کره جنوبی «رایاکارانه و جاه‌طلبانه» است

کیم جونگ اون همسایه جنوبی را نیز از حملات کلامی خود بی‌نصیب نگذاشت و سئول را به «هوچی‌گری و ریاکاری» متهم کرد.

رهبر کره‌ شمالی تاکید کرد که سئول از توسعه نظامی پیونگ یانگ به عنوان ابزاری برای ایجاد تحریک و تنش استفاده می‌کند در حالی که به ادعای کیم جونگ اون، کره جنوبی برای افزایش توان نظامی هزینه‌های زیادی کرده که خرید جنگنده‌های پیشرفته آمریکایی از جمله آنها است.

این سخنان در حالی مطرح می‌شود که سئول و پیونگ‌ یانگ پس از دو ماه وقفه سرانجام بار دیگر امکان تماس‌های اضطراری میان دو کشور را برقرار کردند.

هدف از این اقدام که در آخرین ماه‌های ریاست جمهوری مون جائه-این صورت می‌گیرد، کاستن از تنش‌ها و تلاش برای بهبودی روابط میان دو کشور عنوان شده است.

آگهی

کیم جونگ اون روز دوشنبه در نمایشگاه صنایع دفاعی پیونگ یانگ تاکید کرد که کشورش قصد رویارویی نظامی با همسایه جنوبی را ندارد و تصریح کرد: «بار دیگر می گویم که کره جنوبی آن کشوری نیست که نیروهای نظامی ما باید با آن مقابله کنند.»

او افزود: «مطمئناً به دلیل کره جنوبی نیست که ما توانایی دفاعی خود را تقویت می‌کنیم. ما نباید به دوران وحشتناک گذشته که هموطنان از زور علیه یکدیگر استفاده می‌کردند، باز گردیم.»

رهبر کره شمالی با این حال سئول را به دلیل آنچه وی «در پیش گرفتن اقدامات تحریک آمیز و صرف هزینه‌های زیاد نظامی» خواند به «جاه‌طلبیِ بی‌پروا» و رفتار «ریاکارانه و غیرمنطقی» متهم کرد.

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید

آگهی

نمایشگاه صنایع دفاعی که کیم جونگ اون در آن سخنرانی کرد، همزمان با سالگرد تاسیس حزب کارگران حاکم بر کره شمالی در پیونگ یانگ برپا شده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

خواهر رهبر کره شمالی به یک منصب عالی ارتقا یافت

رژه نظامی به مناسبت سالگرد تأسیس کره شمالی، بدون موشک برگزار شد

در پاسخ به بایدن، کره شمالی آزمایش موشک با «پرتابه هدایت شونده تاکتیکی جدید» را تایید کرد