Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

رژه نظامی به مناسبت سالگرد تأسیس کره شمالی، بدون موشک برگزار شد

رژه نظامی در کره شمالی
رژه نظامی در کره شمالی Copyright AP
Copyright AP
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

رسانه‌های دولتی کره شمالی گزار‌ش داده‌اند که چهارشنبه شب ۸ سپتامبر (۱۷ شهریور) سومین رژه نظامی این کشور در کمتر از یک سال گذشته در پیونگ‌یانگ، پایتخت، برگزار شده است.

آگهی

رسانه‌های دولتی کره شمالی گزار‌ش داده‌اند که چهارشنبه شب ۸ سپتامبر (۱۷ شهریور) سومین رژه نظامی این کشور در کمتر از یک سال گذشته در پیونگ‌یانگ، پایتخت، برگزار شده است.

در این رژه هرچند تعدادی تانک و موشک‌های معمولی به نمایش درآمد، با این حال اثری از سلاح‌های استراتژیک کره شمالی شامل موشک‌های بالستیک و دوربرد این کشور به چشم نمی‌خورد.

خبرگزاری کره شمالی گفته است که کیم جونگ رهبر این کشور در میانه مراسم و به هنگام نمایش آتش‌بازی با کت و شلوار خاکستری کم‌رنگ حاضر شده و «درود گرمی به تمام مردم کشور ارسال کرده است».

یک مقام وزارت دفاع کره جنوبی به خبرگزاری فرانسه گفته است این کشور از نزدیک وضعیت را زیر نظر دارد و تلاش می‌کند جزئیات بیشتری برای تجزیه و تحلیل این رژه نظامی به دست آورد.

در تصاویری که از این رژه منتشر شده است مردم بدون ماسک در حال تماشای افسران، دانش‌آموزان مسلح و یگان‌های موتوری شبه‌نظامی دیده می‌شوند. به گفته خبرگزاری رسمی کره شمالی مهم‌ترین بخش این رژه توپخانه‌‌هایی بودند که توسط چندین تراکتور کشیده می‌شدند و «به وسیله تعاونی کشاورزان برای گوشمالی دادن متجاوزان و نیروهای وابسته به آن‌ها» تولید شده‌اند.

در این رژه به جای نمایش مرسوم موشک‌های غول‌پیکر، که مهم‌ترین بخش مراسم محسوب می‌شوند و البته مشخص نیست که واقعی هستند یا ساختگی، نیروهای آتش‌نشانی و اعضای یگان امنیت عمومی جایگزین شده بودند.

رژه دو روزه به مناسبت هفتاد و سومین سالگرد تاسیس جمهوری دموکراتیک خلق کره برگزار شد. کره شمالی به ندرت در کمتر از یک سال سه رژه نظامی برگزار کرده است.

پیشتر در ماه ژانویه یک رژه برای کنگره حزب کارگران و در ماه اکتبر یک رژه‌ دیگر برای هفتاد و پنجمین سالگرد سازمان جوانان کره شمالی برگزار شده بود. ناظران می‌گویند کره شمالی سعی می‌کند از رژه‌های خود برای «ارسال پیام به جامعه بین‌المللی بدون تشدید عملی تهدیدات» استفاده کند.

کره شمالی از سال ۲۰۱۷ تاکنون هیچ آزمایش هسته‌ای یا شلیک موشک بالستیک قاره‌پیمایی انجام نداده است. این کشور به دلیل پروژهای تولید سلاح‌های کشتار جمعی و برنامه موشک‌های بالستیک تحت تحریم‌های متعدد بین‌المللی قرار دارد.

پیشتر در اواخر ماه اوت آژانس بین المللی انرژی اتمی اعلام کرده بود شواهدی در دست است که نشان می‌دهد کره شمالی احتمالا راکتور تولید پلوتونیوم خود را در مجتمع هسته‌ای یونگ‌بیون دوباره راه‌اندازی کرده است.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نشانه‌های آغاز به کار راکتور را «عمیقا نگران کننده» خوانده بود.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کیم جونگ اون: آمریکا عامل اصلی همه‌ تنش‌ها در شبه‌جزیره کره است

آزمایش‌های موشکی کره شمالی؛ رویکرد متفاوت بایدن در مقایسه با ترامپ و اوباما

کره شمالی از آزمایش کلاهک موشک کروز «فوق العاده بزرگ» خبر داد