کره شمالی از موشکی قاره‌پیما و غول‌پیکر در رژه پیونگ یانگ رونمایی کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
موشک غول‌پیکر جدید کره شمالی
موشک غول‌پیکر جدید کره شمالی   -   کپی رایت  AP Photo

کره شمالی روز شنبه در جریان رژه نظامی به مناسبت هفتاد و پنجمین سالگرد تاسیس حزب کارگران کره از یکی از بزرگترین موشک های بالستیک جهان رونمایی کرد.

یک کامیون ۱۱ چرخ این موشک قاره پیما را در جریان مراسم رژه نظامی در پیونگ یانگ حمل می کرد. موشک جدید کره شمالی از مدل قبلی موشک قاره پیمای این کشور بسیار بزرگتر به نظر می رسد.

حمل مدل قدیمی موشک های قاره پیمای کره شمالی در جریان مراسم روز شنبه با کامیون ۹ چرخ صورت گرفت.

برخی از تحلیلگران امور نظامی بر این باور هستند که اندازه بزرگتر این موشک می تواند به این معنا باشد که موشک جدید قادر به طی مسافتی طولانی تر و حمل کلاهک هایی قویتر است. در مقابل گروهی از کارشناسان نظامی هشدار داده اند که کره شمالی ممکن است تنها ماکتی از موشک در دست ساخت خود را نمایش داده باشد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

AP Photo
موشک بالستیک جدید کره شمالیAP Photo

با این حال آنچه مسلم به نظر می رسد این است که موشک جدید کره شمالی در صورت آزمایش موفقیت آمیز آن یکی از بزرگترین موشک های بالستیک جهان خواهد بود.

کره شمالی در سال ۲۰۱۷ هنگام آزمایش مدل قبلی موشک قاره پیمای خود ادعا کرده بود که امکان اصابت موشک آزمایش شده به هر نقطه ای از آمریکا با حمل کلاهک هسته ای وجود دارد.

هرچند کره شمالی در سال ۲۰۱۷ سه موشک قاره پیما را آزمایش کرد اما هنوز مشخص نیست که آیا پیونگ یانگ فناوری لازم برای حفاظت از کلاهک های هسته ای هنگام ورود دوباره موشک های قاره پیما به جو زمین را در اختیار دارد یا خیر.

کره شمالی از سال ۲۰۱۷ تاکنون هیچ موشک قاره پیمایی را آزمایش نکرده است.

مدل جدید موشک قاره پیمای کره شمالی به طور بالقوه می تواند در آینده قدرت امتیازگیری بیشتری به پیونگ یانگ در مذاکرات خلع سلاح هسته ای با آمریکا بدهد.