رهبر کره شمالی برای مردم جهان آرزوی سلامتی کرد

رهبر کره شمالی به همراه دو فرمانده نظامی در مراسم بزرگداشت هفتادوپنجمین سالگرد تاسیس حزب کارگران کره در پیونگ‌یانگ
رهبر کره شمالی به همراه دو فرمانده نظامی در مراسم بزرگداشت هفتادوپنجمین سالگرد تاسیس حزب کارگران کره در پیونگ‌یانگ Copyright AP/MAGNAI
Copyright AP/MAGNAI
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

کیم جونگ اون در این مراسم تاکید کرد که تا کنون هیچ موردی از ابتلا به بیماری کووید ۱۹ در کره شمالی مشاهده نشده و برای مردم جهان آرزوی سلامتی کرد.

آگهی

کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی روز شنبه در جریان مراسم رژه نظامی با اشاره به شیوع ویروس کرونا برای مردم جهان آرزوی سلامتی کرد.

وی همچنین تاکید کرد که حتی یک مورد ابتلا به بیماری کووید ۱۹ در کره شمالی گزارش نشده است. کره شمالی از ماه ژانویه کلیه مرزهای خود را برای جلوگیری از ورود ویروس کرونا بسته است.

یک ماه پیش سربازان مرزی کره شمالی یک شهروند همسایه جنوبی را در آب‌های کره شمالی به قتل رساندند. از قرار معلوم نیروهای کره شمالی برای جلوگیری از ورود احتمالی ویروس کرونا به سوی این شهروند کره جنوبی آتش گشودند. کیم جونگ اون دراقدامی بی‌سابقه از سئول بابت این قتل عذرخواهی کرد.

کیم جونگ اون در بخش دیگری از سخنانش بار دیگر گفت که کره شمالی به «تقویت ارتش ادامه خواهد داد.»

این رژه در هفتاد و پنجمین سالگرد تاسیس حزب کارگران کره برگزار شد.

برخلاف سال‌های گذشته، امسال به‌دلیل شیوع ویروس کرونا پیونگ‌یانگ هیچ رسانه‌ای را برای پوشش خبری این رژه سالانه دعوت نکرد. تلویزیون دولتی کره شمالی نیز تا ساعت‌ها هیچ گزارش و تصویری از این برنامه پخش نکرد.

AP Photo
تصاویر منتشر شده از مراسم رژه نظامی در هفتاد و پنجمین سالگرد تاسیس حزب کارگران کرهAP Photo

قرار بود در جریان رژه امسال، کره شمالی آخرین دستاوردهای نظامی خود در عرصه دفاعی را به نمایش بگذارد.

بر اساس تصاویر تلویزیون دولتی کره شمالی هزاران نظامی روز شنبه در میدان کیم ایل سونگ، بنیانگذار حزب کارگران کره و نخستین رهبر این کشور در برابر کیم جونگ اون، رهبر کنونی رژه رفتند.

-/AFP or licensors
رژه نظامی در مراسم بزرگداشت هفتاد و پنجمین سالگرد تاسیس حزب کارگران کره-/AFP or licensors

چند ساعت پیش از انتشار تصاویر از تلویزیون کره شمالی، ستاد مشترک ارتش کره جنوبی با صدور بیانیه‌ای از برگزاری «رژه عظیمی» با حضور شمار گسترده‌ای از سربازان و تجهیزات نظامی در میدان کیم ایل سونگ پیونگ‌یانگ خبر داده بود. براساس همین بیانیه، دستگاه‌های اطلاعاتی کره‌ جنوبی و ایالات متحده این برنامه را به دقت زیر نظر داشته‌اند.

AP/MAGNAI
کیم جونگ اون، رهبر کره شمالیAP/MAGNAI

سازمان ملل متحد و بسیاری از کشورهای جهان و به‌ویژه ایالات متحده آمریکا، کره شمالی را به دلیل ادامه برنامه هسته‌ای و موشکی از سال‌ها پیش به شدت تحریم کرده‌اند.

کره شمالی می‌گوید که به دلیل ادامه حضور گسترده نیروهای آمریکایی در خاک کره جنوبی و برای تضمین حق دفاع از خود، حاضر به کنار گذاشتن برنامه توسعه فنآوری‌های نظامی و موشکی خود نیست.

مناسبات میان کره شمالی و ایالات متحده آمریکا در نخستین ماه‌های به قدرت رسیدن دونالد ترامپ به شدت متشنج شد و رهبران دو کشور یکدیگر را به جنگ تهدید کردند. با این حال کره شمالی از زمان برگزاری المپیک زمستانی سال ۲۰۱۸ در کره جنوبی، نشانه‌هایی از تمایل به عادی‌سازی روابط با سئول و حتی واشنگتن را از خود نشان داد. پس از آن کیم جونگ اون و دونالد ترامپ در سه نوبت در سنگاپور، ویتنام و مرز دو کره با یکدیگر دیدار کردند. با این حال مذاکرات فنی و دیپلماتیک میان ایالات متحده آمریکا و کره شمالی عملا بدون نتیجه متوقف شده است.

MD Max Desfor/AP1951
یک سرباز آمریکایی و یک سرباز کره (جنوبی) اسیر کره شمالی را تفتیش می‌کنندMD Max Desfor/AP1951

حزب کارگران کره در پایان جنگ جهانی دوم و عمدتا از میان شبه‌نظامیان درگیر با نیروهای اشغالگر امپراتوری ژاپن و در شمال شبه‌جزیره کره، منطقه تحت نفوذ اتحاد جماهیر شوروی تشکیل شد. کیم ایل سونگ، بنیانگذار جمهوری دموکراتیک خلق کره (کره شمالی) چند ماه پس از تاسیس این حزب به رهبری آن رسید. نیروهای شمال در سال ۱۹۵۰ و پس از شورش حزب کارگران در مناطق تحت کنترل آمریکا به جنوب حمله کردند. در جریان سه سال جنگ داخلی کره، میلیون‌ها نفر جان خود را از دست دادند و شهرهای کره شمالی عملا با خاک یکسان شدند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رهبر کره شمالی وعده توسعه روابط دیپلماتیک با کره جنوبی را داد

کره شمالی از آزمایش کلاهک موشک کروز «فوق العاده بزرگ» خبر داد

جنگ دو کره؛ چگونه آمریکا به فکر پرتاب بمب اتم روی کره شمالی افتاد؟