رهبر کره شمالی وعده توسعه روابط دیپلماتیک با کره جنوبی را داد

کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی
کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

با توجه به دومین دیدار بی‌نتیجه کیم جونگ اون با دونالد ترامپ در سال ۲۰۱۹ میلادی، اینک جو بایدن، رئیس جمهوری منتخب آمریکا کار سختی را برای به نتیجه رساندن این مذاکرات خواهد داشت.

آگهی

کیم جونگ اون، رهبرکره شمالی وعده داد که کشورش ضمن توسعه فعالیت‌های دیپلماتیک به صورتی همه‌جانبه، پیوندهای دیپلماتیک بیشتری با کره جنوبی برقرار خواهد کرد.

خبرگزاری دولتی کره شمالی اعلام کرد که رهبر کره شمالی روز پنجشنبه ۷ ژانویه (۱۸ دی) در جریان کنگره حزب حاکم «کارگران کره» راه‌های تجدید روابط و وحدت بین دو کره را یادآوری کرده است.

به فیسبوک یورونیوز فارسی بپیوندید

اظهارات کیم جونگ اون در زمانی که تنها دو هفته به روی کار آمدن جو بایدن در کاخ سفید باقی مانده، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. این اظهارات در جریان هشتمین کنگره حزب کارگران کره همچنین در حالی بیان شد که مذاکرات پیونگ یانگ با واشنگتن برای لغو برنامه هسته‌ای و موشکی کره شمالی در ازای لغو تحریم‌های آمریکا علیه این کشور، هنوز به نتیجه‌ای نرسیده است.

خبرگزاری رسمی کره شمالی گزارش داد کیم در سخنرانی خود در نشست روز سوم کنگره حرب متبوعش، ضمن اظهار نظر درباره سیاست خارجی دولت خود، موضوع بازتعریف سیاست این کشور در قبال «امور» کره جنوبی «مطابق با شرایط حاکم و اوضاع تغییر یافته» را نیز مطرح کرد. این خبرگزاری می‌نویسد: «او جهت‌گیری کلی و موضع و سیاست‌های حزب ما را برای گسترش و توسعه همه جانبه روابط خارجی اعلام کرد.»

با توجه به دومین دیدار بی‌نتیجه کیم جونگ اون با دونالد ترامپ در سال ۲۰۱۹ میلادی، اینک جو بایدن، رئیس جمهوری منتخب آمریکا کار سختی را برای به نتیجه رساندن این مذاکرات خواهد داشت.

یانگ مو جین، استاد مطالعات کره شمالی در دانشگاه سئول می‌گوید که کره شمالی به دلیل آغاز مذاکرات بی‌پیشینه با آمریکا و انجام آزمایش موشک‌های بالیستیک قاره‌پیما در سال ۲۰۱۷، با اعتماد به نفس بالایی که به دست آورده قصد دارد در روابط کره جنوبی با آمریکا نیز نقش فعال‌تری ایفا کند.

این تحلیل‌گر سیاسی منطقه می‌گوید: «کیم ظاهرا می‌خواهد روابط خود با دولت بایدن را بر اساس سیاست بازدارندگی هسته‌ای دفاعی مورد نظر آمریکا و کره جنوبی تنظیم كند.»

دیپلماسی در عین بلندپروازی نظامی

کره شمالی به رغم اعلام توقف آزمایش‌های هسته‌ای و نیز آزمایش موشک‌های بالستیک قاره‌پیمایش در سال ۲۰۱۸، به تقویت برنامه‌های تسلیحاتی خود ادامه داد و در رژه ماه اکتبر از بزرگترین موشک قاره‌پیمای خود که تاکنون شناخته شده، رونمایی کرد.

کیم روز چهارشنبه قول داد که توانایی‌های نظامی کشورش را را به «سطح بسیار بالاتری» ارتقا دهد.

روابط بین دو کره در سال ۲۰۱۸ با انجام دیدارهای رسمی میان سران دو کشور بهبود زیادی یافت، اما پس از آن به دلیل توقف در مذاکرات هسته‌ای بار دیگر رو به سردی نهاد.

یک مقام مسئول در وزارت وحدت دو کره کره جنوبی گفته این نخستین بار است که کره شمالی از عبارت «امور کره جنوبی» استفاده می‌کند، زیرا آنها معمولاً تعبیر «روابط شمال و جنوب» را به کار می‌برند.

خبرگزاری رسمی کره شمالی گفته که کنگره حزب حاکم روز جمعه نیز ادامه خواهد یافت. آخرین نشست کنگره حزب کارگران کره در سال ۲۰۱۶ برگزار شد و ۴ روز به طول انجامید. طولانی‌ترین نشست کنگره این حزب در سال ۱۹۷۰ بود که ۱۲ روز طول کشید.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نماینده پارلمان کره‌جنوبی: سفیر موقت کره شمالی در کویت گریخته است

رهبر کره شمالی برای مردم جهان آرزوی سلامتی کرد

کره شمالی از آزمایش کلاهک موشک کروز «فوق العاده بزرگ» خبر داد