رهبر کره شمالی در اقدامی بی‌سابقه از سئول عذرخواهی کرد

Ahn Young-joon
Ahn Young-joon Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

رهبر كره شمالی در این نامه از حادثه روی داده «عمیقا ابراز تاسف» کرده و آن را «واقعه‌ای پیش‌بینی نشده و شرم‌آور» خواند که باعث «ناامیدی رئیس جمهور مون جائه-این و كره جنوبی» شده است.

آگهی

کیم جونگ-‌اون، رهبر کره شمالی روز جمعه در اقدامی نادر با ارسال نامه‌ای برای مون جائه-‌این، رئیس جمهور کره جنوبی از سئول به دلیل قتل یکی از شهروندان این کشور عذرخواهی کرد.

عذرخواهی مقامات کره شمالی و بطور ویژه رهبر این کشور اقدامی غیرمعمول است و اقدام اخیر آقای کیم در حالی انجام شده که با توقف مذاکرات پیونگ‌یانگ و واشنگتن، روابط بین دو همسایه در شبه جزیرۀ کره نیز بار دیگر به پایین‌ترین سطح خود رسیده است.

بنا بر اعلام دفتر ریاست جمهوری کروه جنوبی، رهبر كره شمالی در این نامه از حادثه روی داده «عمیقا ابراز تاسف» کرده و آن را «واقعه‌ای پیش‌بینی نشده و شرم‌آور» خوانده که باعث «ناامیدی رئیس جمهور مون جائه-این و كره جنوبی» شده است.

در این نامه، پیونگ یانگ اعتراف می‌کند که دوازده گلوله به سمت مردی «که به‌طور غیرقانونی وارد آب‌های ما شده و از اعلام درست هویت خود خودداری کرده» شلیک شده است.

در این نامه همچنین آمده است که مرزبانان طبق دستورالعملی که داشته‌اند با این موضوع برخورد کرده و به سمت او شلیک کرده‌اند.

این اقدام دیپلماتیک، از سوی تحلیلگران مسائل کره، تلاشی برای جلب رضایت کشور همسایه توصیف شده است.

آهن چان-‌ایل، پژوهشگر مستقر در سئول می‌گوید نه تنها عذرخواهی رهبر کره شمالی اقدامی بسیار نادر است، بلکه عذرخواهی او از کره جنوبی و به‌ویژه رئیس جمهور این کشور هرگز سابقه نداشته است.

تحللیگران می‌گویند این عذرخواهی با هدف کاهش تنش میان دو همسایه انجام شده تا به این ترتیب امید آقای مون برای رسیدن به سازش همچنان حفظ شود.

مرگ این شهروند کره جنوبی، اولین حادثۀ قتل شهروندان این کشور به دست ارتش کره شمالی در ده سال اخیر محسوب می‌شود.

مقتول که فردی چهل ساله و فعال در صنعت ماهیگیری کره جنوبی بوده، روز سه‌شنبه از سوی سربازان کشور همسایه کشته شده و سپس قایق او در حالی که جسد خونین در داخل آن بوده، از ترس آلودگی به ویروس کرونا در داخل آب به اتش کشیده می‌شود.

پیش از این رئیس جمهوری کره جنوبی که همواره خواهان روابط بهینه با همسایه شمالی بود، ضمن «ابراز خشم» و «تکان دهنده» خواندن این قتل، اعلام کرده بود که این حادثه را تحمل نخواهد کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آلمان، روسیه و چین را به کارشکنی در بررسی تحریم‌ نفتی کره‌شمالی متهم کرد

حمله با چاقو به رهبر اپوزیسیون کره جنوبی؛ لی جائه میونگ به‌شدت از ناحیه گردن آسیب دید

از فرار سرباز آمریکایی به کره شمالی در بحبوحه افزایش تنش‌ها در منطقه چه می‌دانیم؟