Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

کره جنوبی به زودی اولین ناو هواپیمابر خود را می‌سازد

Mass Communication Specialist 3rd Class Garrett LaBarge/U.S. Navy
Mass Communication Specialist 3rd Class Garrett LaBarge/U.S. Navy Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

وزارت دفاع کره جنوبی اعلام کرد که این کشور براساس برنامه توسعه نظامی پنج ساله‌اش، سال آینده اقدام به تولید اولین ناو هواپیمابر سبک خواهد کرد. این کشور همچنین قصد دارد جت‌های جنگنده‌ای را نیز برای تجهیز ناو خود از ایالات متحده آمریکا خریداری کند.

آگهی

وزارت دفاع کره جنوبی اعلام کرد که این کشور براساس برنامه توسعه نظامی پنج ساله‌اش، سال آینده اقدام به تولید اولین ناو هواپیمابر سبک خواهد کرد. این کشور همچنین قصد دارد جت‌های جنگنده‌ای را نیز برای تجهیز ناو خود از ایالات متحده آمریکا خریداری کند.

سئول برای تجهیز این ناو هواپیمابر، از هواپیماهای F-35B ساخت آمریکا استفاده خواهد کرد.

این ناو هواپیمابر به ناو «دو زیستی» نیز معروف شده است زیرا امکان عملیات نظامی را نیز خواهد داشت.

تلاش برای ساخت این ناو از سال ۲۰۱۹ میلادی آغاز شده است. بر اساس اعلام وزارت دفاع کره جنوبی، مأموریت این ناو هواپیمابر دفاع از «راه‌های دریایی و حفاظت از تمامیت ارضی کره جنوبی» است تا بتواند تهدیدهای احتمالی را خنثی کند.

کره جنوبی در سال گذشته نیز به ضرورتِ در اختیار داشتن یک ناو هواپیمابر اشاره کرده بود. این کشور اعلام کرده بود که می‌خواهد یک کشتی بزرگ برای حمل تجهیزات مختلف داشته باشد.

با این حال اولین بار در چهارچوب برنامه ملی برای سال‌های ۲۰۲۱ تا ۲۰۲۵ میلادی بود که کره جنوبی به صورت واضح خود را متعهد به ساخت چنین ناوی به قیمت یک میلیارد دلار کرد.

این ناو هواپیمابر می‌تواند سنگینی ۳۰ هزار تن را تحمل کند و قادر به حمل هواپیماهای جنگنده‌ای است که به صورت عمودی فرود آمده یا پرواز می‌کنند.

رونق هواپیماهای F-35B ساخت آمریکا

وزارت دفاع کره جنوبی همچنین در بخش دیگری از تشریح برنامه توسعه نظامی پنج سالۀ ۲۰۲۱ تا ۲۰۲۵ میلادی اعلام کرد که قصد دارد هواپیماهای F-35B را نیز از آمریکا خریداری کند، زیرا این هواپیماها تنها جنگنده‌هایی هستند که می‌توانند به صورت عمودی فرود بیایند یا پرواز کنند.

از آنجا که ژاپن نیز سال گذشته خبر ساخت چنین ناو هواپیمابری را اعلام کرده بود، با عملی شدن این پروژۀ کره جنوبی، این کشور در کنار آمریکا و ژاپن به تنها کشورهایی تبدیل خواهند شد که استفاده از هواپیماهای F-35B در این منطقه رونق می‌دهند.

این سه کشور روابط پرتنشی با کره شمالی دارند؛ یعنی با کشوری که تمرین‌های موشکی خود را پس از آنکه رهبران کره شمالی و آمریکا نتوانستند به توافق برسند، دوباره از سر گرفته است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

شهروند کره شمالی پس از ۶ ساعت شنای شبانه خود را به کره جنوبی رساند

طرح چین برای انهدام جنگنده‌های پیشرفته آمریکا با استناد به تصاویر ماهواره‌ای

حلقه گمشده اوکراین در جنگ با روسیه؛ خیر و شر جنگنده‌های اهدایی اف-۱۶ برای کی‌یف چیست؟