در آستانه تحلیف بایدن، کره شمالی از موشک‌های بالستیک قابل پرتاب از زیردریایی رونمایی کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز  با استفاده از  آسوشیتدپرس
رژه نظامی در کره شمالی با حضور کیم جونگ اون
رژه نظامی در کره شمالی با حضور کیم جونگ اون   -  Copyright  AP Photo/Lee Jin-man

کره‌شمالی در مراسم رژه‌ای با حضور کیم جونگ اون، رهبر این کشور از موشک‌های بالستیک خود که با قابلیت پرتاب از زیردریایی و سایر تجهیزات نظامی طراحی شده است، رونمایی کرد.

رسانه‌های دولتی کره شمالی اعلام کردند که کیم در رژه پنجشنبه شب متعهد شد حداکثر تلاش خود را برای تقویت برنامه هسته‌ای و موشکی این کشور انجام دهد.

در طی کنگره هشت روزه حزب کارگران کره شمالی که روز سه‌شنبه به پایان رسید، کیم همچنین برنامه‌هایی را برای نجات اقتصاد کشور در میان تحریم‌های تحت رهبری ایالات متحده ارائه کرد.

با توجه به اینکه تا چند روز آینده دولت جدید آمریکا بر سر کار می‌آید کیم احتمال گفت‌وگوهای جدید با واشنگتن را رد نکرده اما تاکید داشته است که سرنوشت روابط دو جانبه به این بستگی دارد که واشنگتن سیاست خصمانه خود در قبال پیونگ یانگ را کنار بگذارد.

روز گذشته وزارت بازرگانی آمریکا چندین کشور از جمله کره شمالی را دشمنان ایالات متحده خواند.

خبرگزاری مرکزی کره روز جمعه عکس‌ها را منتشر کرد که کیم را با کلاه خز سیاه و کت چرمی مشکی نشان می‌داد در حالیکه هزاران نفر از نیروهای نظامی و تماشاگران غیر نظامی در میدان کیم ایل سونگ جمع شده بودند و رژه نظامی را تماشا می‌کردند.

آسوشیتدپرس
کیم جونگ اون، رهبر کره شمالیآسوشیتدپرس

عکس‌های منتشر شده از سوی رسانه‌های دولتی کامیون‌های حامل موشک‌های بالستیک با قابلیت پرتاب از زیردریایی را به نمایش گذاشته است که بزرگتر از موشک‌های قبلی آزمایش شده از سوی این کشور است.

کره شمالی همچنین انواع سلاح‌های سوخت جامد را برای شلیک از پرتاب‌کننده‌های سیار زمینی به نمایش گذاشت که این موضوع به‌طور بالقوه توانایی‌های کره شمالی را برای حمله به اهداف کره جنوبی و ژاپن از جمله پایگاه‌های نظامی ایالات متحده در آنجا افزایش می‌دهد.

رسانه‌های دولتی کره شمالی همچنین تاکید کرد که در این مراسم موشک‌های دیگری نیز رونمایی شده که آن را اینگونه معرفی کردند: «قادر به نابودی دشمنان به روشی پیشگیرانه در خارج از قلمروی ما است.» با این حال مشخص نشد که آیا این توصیف مربوط به موشک‌های بالستیک قاره پیما است.

موشک‌های جدید بالستیک کره شمالی با قابلیت پرتاب از زیردریایی ممکن است یک ماکت مهندسی باشد که نیاز به توسعه بیشتر قبل از استقرار و آزمایش داشته باشد
کیم دونک یوب
تحلیلگر از موسسه مطالعات خاور دور سئول

کره شمالی سال‌هاست در حال توسعه سیستم‌های موشکی بالستیک خود برای پرتاب از زیر دریایی است. تجهیز شدن به این سیستم عملیاتی رقبا و همسایگان پیونگ یانگ را نگران می‌کنند چراکه تشخیص موشک‌های شلیک شده از شناورهای زیر آب دشوارتر است.

کیم دونک یوب، تحلیلگر از موسسه مطالعات خاور دور سئول که یک مقام نظامی سابق است که در مذاکرات بین دو کره شرکت داشت به آسوشیتدپرس گفت: «موشک‌های جدید بالستیک کره شمالی با قابلیت پرتاب از زیردریایی ممکن است یک ماکت مهندسی باشد که نیاز به توسعه بیشتر قبل از استقرار و آزمایش داشته باشد.»

از سوی دیگر ستاد مشترک ارتش کره‌جنوبی در بیانیه‌ای اعلام کرد که در حال بررسی سلاح‌های نمایش داده شده از سوی کره شمالی است اما این کشور هنوز ارزیابی دقیق را منتشر نکرده است.