Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

کره شمالی تماس‌‌های ضروری با کره جنوبی را از سر گرفت

کره شمالی تماس‌‌های ضروری با کره جنوبی را از سر گرفت
Copyright AP/South Korea Defense Ministry
Copyright AP/South Korea Defense Ministry
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در نخستین این تماس‌ها مسئولان دو کشور دربارهٔ ماهیگیری در آب‌های مشترک که سالها محل نزاع و درگیری بوده گفتگو کردند.

آگهی

افسران ارتباطات کره شمالی، پس از حدود دو ماه قطع کامل ارتباط، روز دوشنبه به تماس همتایان خود در آن‌سوی مرز دو کره پاسخ دادند و این در حالی است که کرهٔ شمالی در روز‌های گذشته آزمایش موشک‌های دوربردش را دوباره آغاز کرده است.

در نخستین این تماس‌ها مسئولان دو کشور دربارهٔ ماهیگیری در آب‌های مشترک که سال‌ها محل نزاع و درگیری بوده گفتگو کردند. مقامات کرهٔ جنوبی ابراز امیدواری کرده‌اند که ازسرگیری «تماس‌های ضروری» به «کاهش تنش‌ها و بهبود جدی روابط دو کشور» بینجامد.

مجاری ارتباطات ضروری، عبارت از تلفن و فکس‌هایی است که مسئولان دو کره از آنها برای برگزاری دیدار، هماهنگی عبور از مرز و پرهیز از درگیری‌های تصادفی بهره می‌برند.

به تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

برخی تحلیل‌گران می‌گویند پیونگ‌یانگ با اطلاع از تمایل سئول به بهبود روابط می‌کوشد به ایالات متحده فشار آورد تا تحریم‌هایش را لغو کند. گروهی دیگر نیز معتقدند که کرهٔ شمالی با قطع و ازسرگیری این تماس‌ها همزمان با آزمایش‌های موشکی‌اش، می‌خواهد همسایهٔ جنوبی از اعتراض به تحرکات نظامی‌اش دست بردارد تا جامعهٔ جهانی کرهٔ شمالی را به‌عنوان قدرت هسته‌ای به‌رسمیت بشناسد.

مذاکرات آمریکا و کره شمالی بر سر لغو تحریم در برابر خلع سلاح هسته‌ای در سال ۲۰۱۹ به بن‌بست رسید. دولت بایدن گفته است «هر وقت و هر جا» بدون پیش‌شرط حاضر به از سرگیری این مذاکرات است اما پیونگ‌یانگ هفتهٔ پیش این رفتار را «دغل‌کارانه» خواند و تأکید کرد که واشنگتن باید نخست «سیاست خصمانه‌اش» را کنار بگذارد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فردی ناشناس از کره جنوبی به کره‌ شمالی گریخت

خواهر رهبر کره شمالی نسبت به «نابودی کامل» روابط دوجانبه با سئول هشدار داد

کره جنوبی و ژاپن پرتاب دو موشک بالستیک کره شمالی را تأیید کردند