کره شمالی تماس‌‌های ضروری با کره جنوبی را از سر گرفت

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
کره شمالی تماس‌‌های ضروری با کره جنوبی را از سر گرفت
Copyright  AP/South Korea Defense Ministry

افسران ارتباطات کره شمالی، پس از حدود دو ماه قطع کامل ارتباط، روز دوشنبه به تماس همتایان خود در آن‌سوی مرز دو کره پاسخ دادند و این در حالی است که کرهٔ شمالی در روز‌های گذشته آزمایش موشک‌های دوربردش را دوباره آغاز کرده است.

در نخستین این تماس‌ها مسئولان دو کشور دربارهٔ ماهیگیری در آب‌های مشترک که سال‌ها محل نزاع و درگیری بوده گفتگو کردند. مقامات کرهٔ جنوبی ابراز امیدواری کرده‌اند که ازسرگیری «تماس‌های ضروری» به «کاهش تنش‌ها و بهبود جدی روابط دو کشور» بینجامد.

مجاری ارتباطات ضروری، عبارت از تلفن و فکس‌هایی است که مسئولان دو کره از آنها برای برگزاری دیدار، هماهنگی عبور از مرز و پرهیز از درگیری‌های تصادفی بهره می‌برند.

به تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

برخی تحلیل‌گران می‌گویند پیونگ‌یانگ با اطلاع از تمایل سئول به بهبود روابط می‌کوشد به ایالات متحده فشار آورد تا تحریم‌هایش را لغو کند. گروهی دیگر نیز معتقدند که کرهٔ شمالی با قطع و ازسرگیری این تماس‌ها همزمان با آزمایش‌های موشکی‌اش، می‌خواهد همسایهٔ جنوبی از اعتراض به تحرکات نظامی‌اش دست بردارد تا جامعهٔ جهانی کرهٔ شمالی را به‌عنوان قدرت هسته‌ای به‌رسمیت بشناسد.

مذاکرات آمریکا و کره شمالی بر سر لغو تحریم در برابر خلع سلاح هسته‌ای در سال ۲۰۱۹ به بن‌بست رسید. دولت بایدن گفته است «هر وقت و هر جا» بدون پیش‌شرط حاضر به از سرگیری این مذاکرات است اما پیونگ‌یانگ هفتهٔ پیش این رفتار را «دغل‌کارانه» خواند و تأکید کرد که واشنگتن باید نخست «سیاست خصمانه‌اش» را کنار بگذارد.