کره جنوبی و ژاپن پرتاب دو موشک بالستیک کره شمالی را تأیید کردند

آزمایش موشکی کره شمالی
آزمایش موشکی کره شمالی Copyright آسیوشیتد پرس
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

کره شمالی موشک‌های تازه‌اش را یک «سلاح استراتژیک مهم» خواند و اعلام کرد که آنها قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای را دارند و می‌توانند به پایگاه‌های آمریکا در ژاپن برسند.

آگهی

مقامات ژاپن و کره‌جنوبی تأیید کردند که کره شمالی پس از شش ماه تعلیق برنامه موشکی‌اش، دو موشک بالستیک را روانه آبهای شرقی خود کرده است.

نخست وزیر ژاپن اعلام کرد که شلیک این موشک‌ها «آرامش و امنیت این کشور و منطقه را به خطر می‌اندازد» و افزود که کشورش مصمم است «با افزایش نظارت و پایش‌ برای هر پیشامد غیرمترقبه آماده باشد.»

طبق اعلام مقامات ژاپن این موشک‌ها در نزدیکی مرز آبی میان دو کشور فرود آمده‌اند اما خسارتی دربر نداشته‌اند. همزمان، کره جنوبی اعلام کرد این موشک‌ها از مرکز کرهٔ شمالی شلیک شده و کارشناسان آمریکایی و کره‌ای در حال بررسی جزئیات این شلیک‌ها هستند.

کره شمالی موشک‌های تازه‌اش را یک «سلاح استراتژیک مهم» خوانده و دو روز پیش گفته بود که اخیرا دوبار آنها را آزمایش کرده است. طبق ادعای پیونگ‌یانگ،‌ این موشک‌ها قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای را دارند و با بردی حدود ۱۵۰۰ کیلومتر می‌توانند به پایگاه‌های آمریکا در ژاپن برسند.

از سوی دیگر، شلیک موشک‌های بالستیک از سوی کره شمالی در حالی صورت می‌گیرد که وزیر خارجه چین همزمان برای گفتگو و حل‌وفصل اختلافات میان دوکره به‌ویژه در امور هسته‌ای به سئول سفر کرده است و چنین اقداماتی از سوی کره شمالی همزمان با تلاش‌های چین برای حل مسئله هسته‌ای میان دو کره نامعمول است، چراکه پکن همچنان مهمترین حامی پیونگ‌یانگ به‌شمار می‌رود.

کارشناسان می‌گویند هدف این اقدام پیونگ‌یانگ تقویت زرادخانه و پافشاری بر مواضع خود در بن‌بست مذاکرات هسته‌ای‌ با ایالات متحده است. مذاکرات هسته‌ای واشنگتن و پیونگ‌یانگ در سال ۲۰۱۹ پس از آن متوقف شد که ایالات متحده نپذیرفت در ازای برچیده‌ شدن یک کارخانه تسلیحات هسته‌ای قدیمی در کره شمالی تحریم‌های سنگین علیه این کشور را لغو کند.

رژیم کیم جونگ اون دولت جو بایدن را تهدید کرده که برای تهدید مواضع آمریکا در منطقه تسلیحات مدرن بیشتری خواهد ساخت و خواستار آن شده که نخست آمریکا رفتار «خصمانه» خود را ترک کند.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کره شمالی پرتاب موشک بالستیک را تایید کرد

فومیو کیشیدا با شعار «سرمایه‌داری نوین» یکصدمین نخست‌وزیر ژاپن شد

جنگ دو کره؛ چگونه آمریکا به فکر پرتاب بمب اتم روی کره شمالی افتاد؟