فومیو کیشیدا با شعار «سرمایه‌داری نوین» یکصدمین نخست‌وزیر ژاپن شد

نخست‌وزیر ژاپن
نخست‌وزیر ژاپن Copyright آسیوشیتد پرس
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

او علاوه بر افزایش دستمزدها خواهان رشد اقتصادی و توزیع بهتر ثروت است.

پارلمان ژاپن روز دوشنبه با رأی اکثریت فومیو کیشیدا، وزیر خارجه پیشین این کشور را به سمت نخست‌وزیری برگزید.

آگهی

آقای کیشیدا جایگزین یوشیهیدی سوگا می‌شود که به‌دلیل سوء مدیریت بحران کرونا و برگزارکردن المپیک توکیو با وجود هشدارهای کارشناسان بهداشت، تنها پس از یک سال از سمت خود استعفا کرد.

کیشیدا که با اختلاف رأی چشمگیری نسبت به رقیبش یوکیو اِدانو، رهبر حزب دموکرات مشروطه‌خواه ژاپن پیروز شد، توسعه اقتصادی را هدف عمدهٔ خود عنوان کرده و تحلیل‌گران سیاست «سرمایه‌داری نوین» او را امتداد برنامه‌های شینزو آبه برمی‌شمارند. او علاوه بر افزایش دستمزدها خواهان رشد اقتصادی و توزیع بهتر ثروت است.

در کابینه ۲۰ نفرهٔ کیشیدا تنها ۲ وزیر از دولت پیش باقی می‌مانند و ۱۳ تن از نوآمدگان برای نخستین بار وزیر می‌شوند. از این میان ۳ وزیر نیز زن هستند. دو وزیر ابقا شده عبارتند از توشی‌میتسو موتگی، وزیر خارجه، و نوبوئو کیشی، وزیر دفاع که برادر کوچکتر شینزو آبه، نخست‌وزیر پیشین است. هدف ابقای این دو وزیر تضمین ادامه همکاری نظامی و امنیتی ژاپن و آمریکا علیه تهدیدات چین عنوان شده است.

دولت بعدی ژاپن در میدان سیاست خارجی علاوه بر تهدید چین، با تهدیدهای کره‌شمالی نیز روبروست و همچنین باید رابطه‌اش را با کرهٔ جنوبی نیز تقویت کند. در داخل نیز مدیریت بحران کرونا و بازگشت به زندگی عادی مهمترین چالش‌های دولت به‌شمار می‌رود.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ژاپن با تغییر عمده در سیاست‌های مهاجرتی به شمار بیشتری از کارگران ماهر اقامت دائم می‌دهد

دولت ژاپن به هر کودک رقمی معادل ۷۶۰ یورو وجه نقد و بُن خرید اختصاص می‌دهد

کره جنوبی و ژاپن پرتاب دو موشک بالستیک کره شمالی را تأیید کردند