Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

ژاپن با تغییر عمده در سیاست‌های مهاجرتی به شمار بیشتری از کارگران ماهر اقامت دائم می‌دهد

آرشیو/ مرکز شهر توکیو
آرشیو/ مرکز شهر توکیو Copyright Hiro Komae/Copyright 2021 The Associated Press. All rights reserved
Copyright Hiro Komae/Copyright 2021 The Associated Press. All rights reserved
نگارش از یورونیوز
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ژاپن، کشوری که به داشتن سیاست‌های سختگیرانه مهاجرتی مشهور است، به گروه بیشتری از کارگران ماهر مهاجر ویزای اقامت دائم و امکان همراه داشتن خانواده را می‌دهد.

آگهی

ژاپن، کشوری که به داشتن سیاست‌های سختگیرانه مهاجرتی مشهور است، به گروه بیشتری از کارگران ماهر مهاجر ویزای اقامت دائم و امکان همراه داشتن خانواده را می‌دهد.

به گزارش خبرگزاری رویترز به گفته مقام‌های رسمی وزارت دادگستری ژاپن، رویه جدید قرار است از ابتدای سال مالی ۲۰۲۲ در پیش گرفته شود.

کشور ژاپن پیش از این و در سال ۲۰۱۹، با تصویب و اجرای یک قانون جدید، برای گروهی از کارگران ماهر در ۱۴ زمینه ازجمله کشاورزی، پرستاری و خدمات درمانی اجازه صدور ویزای کار ۵ ساله داد. با این حال محدودیت این قانون به شخص کارگر خارجی و عدم اجازه همراهی خانواده، باعث شده تا بسیاری از کارفرمایان از استخدام این گروه خودداری کنند. قانون سال ۲۰۱۹ البته تسهیلات بیشتری برای کارگران ساختمان سازی و کشتی سازی قائل شده بود.

با توجه به سالخوردگی شدید جمعیت ژاپن و نیاز به نیروی کار، دولت ژاپن به درخواست شرکت‌ها تلاش کرد تا با وضع قوانین جدید استخدام کارگران خارجی را تسهیل کند.

در صورت تصویب و اجرای لایحه دولت در پارلمان کارگران خارجی که بسیاری از آن‌ها از چین و ویتنام به ژاپن می‌آیند خواهند توانست ویزای خود را برای مدت نامحدود تمدید کنند و اعضای خانواده را هم به ژاپن بیاورند.

با این حال هیرکازو ماتسونو، سخنگوی دولت ژاپن تاکید کرده است که تصویب و اجرای قانون جدید به هیچ وجه به معنای دریافت اتوماتیک اقامت دائم نخواهد بود و هر کارگر مهاجری باید روند اداری ثبت درخواست را از نو انجام دهد.

ژاپن برای سال‌ها یکی از کشورهای صنعتی بسیار بسته جهان در برابر مساله مهاجرت بود. بسیاری از شهروندان این کشور به «همگنی ملی جمعیت» افتخار می‌کنند. با این حال، پیری جمعیت، عدم تمایل به فرزندآوری و کمبود جدی نیروی کار راهی به جز بازگذاشتن مرزها برای کارگران خارجی نگذاشته است.

داده‌های دولتی ژاپن نشانگر آن است که در زمان تصویب قانون تسهیل استخدام نیروی کار خارجی در سال ۲۰۱۹، انتظار می‌رفت حدود ۳۴۵ هزار کارگر ماهر خارجی در یک بازه زمانی ۵ ساله جذب بازار کار این کشور شوند. با این حال پیش از شیوع ویروس کرونا، ماهانه تنها ۳ هزار نفر مهاجر درخواست ویزای کار کردند.

در پایان سال ۲۰۲۰، ژاپن پذیرای یک میلیون و ۷۲۰ هزار کارگر خارجی بود. این شمار، تنها ۲/۵ درصد بازار کار کشور با حدود ۱۲۶ میلیون نفر جمعیت را تشکیل می‌دهد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

شاهدخت ژاپن و همسرش کشورشان را به مقصد آمریکا ترک کردند

انتخابات پارلمانی ژاپن؛ ائتلاف حاکم با وجود کاهش کرسی‌هایش اکثریت را حفظ کرد

فومیو کیشیدا با شعار «سرمایه‌داری نوین» یکصدمین نخست‌وزیر ژاپن شد