انتخابات پارلمانی ژاپن؛ ائتلاف حاکم با وجود کاهش کرسی‌هایش اکثریت را حفظ کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
انتخابات پارلمانی ژاپن
انتخابات پارلمانی ژاپن   -  کپی رایت  AP Photo

تخمین اولیه رسانه‌های ژاپن از نتایج انتخابات پارلمانی این کشور نشان می‌دهد که ائتلاف حاکم با وجود از دست دادن تعداد زیادی از کرسی‌هایش موفق به حفظ اکثریت در پارلمان شده است.

ائتلاف احزاب لیبرال دموکرات و کومیتو در پارلمان پیشین ژاپن ۳۰۵ کرسی از ۴۶۵ کرسی را در اختیار داشت. این در حالی است که شبکه «ان اچ کی» تعداد کرسی‌های ائتلاف حاکم در پارلمان آینده را بین ۲۳۹ تا ۲۸۸ کرسی تخمین می‌زند.

به این ترتیب به نظر می‌رسد که فومیو کیشیدا، نخست‌وزیر ژاپن به هدف اصلی خود که حفظ اکثریت کرسی‌ها در پارلمان بود دست یافته است اما کاهش تعداد کرسی‌های ائتلاف حاکم می‌تواند به منزله هشداری برای لیبرال دموکرات‌ها ارزیابی شود.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

در صورت تائید تخمین اولیه رسانه‌های ژاپن از نتایج انتخابات پارلمانی، حزب لیبرال دموکرات ضعیف‌ترین نتیجه را از زمان شکست سنگین خود در انتخابات پارلمانی سال ۲۰۰۹ به دست آورده است. این حزب از سال ۲۰۱۲ تاکنون به تنهایی کنترل دستکم ۶۰ درصد از کرسی‌های پارلمان را در دست داشت.

فومیو کیشیدا، ۶۴ ساله چند هفته پیش به دنبال کناره‌گیری یوشیهیده سوگا از رهبری حزب لیبرال دموکرات جانشین او در مقام رهبری حزب و سپس نخست‌وزیری شد. محبوبیت یوشیهیده سوگا به دلیل افزایش انتقادها به نحوه مدیریت بحران شیوع ویروس کرونا و پافشاری او بر برگزاری بازی‌های المپیک توکیو به شدت کاهش یافته بود.

پنج حزب مخالف دولت در جریان انتخابات پارلمانی روز یکشنبه در بسیاری از حوزه‌های انتخابی با یکدیگر اتحاد بسته بودند. 

مقابله با شیوع بیماری همه‌گیر «کووید ۱۹» و مسائل اقتصادی از جمله احیای اقتصاد ژاپن در دوران پساکرونا از محورهای اصلی کارزار انتخابات پارلمانی در این کشور بود.