Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

مقابله با حملات پهپادی و موشک‌های کروز روسیه؛ آمریکا به فکر ارسال سامانه موشکی هاوک به اوکراین است

عکس تزئینی از موشک «هاوک» ساخت آمریکا
عکس تزئینی از موشک «هاوک» ساخت آمریکا Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

خبرگزاری رویترز به نقل از دو مقام آمریکایی اعلام کرد که آمریکا در حال بررسی ارسال تجهیزات دفاع هوایی قدیمی از جمله سامانه موشکی «هاوک» به اوکراین است تا به این کشور برای دفاع در برابر حملات پهپادی و موشک‌های کروز روسیه کمک کند.

آگهی

خبرگزاری رویترز به نقل از دو مقام آمریکایی اعلام کرد که آمریکا در حال بررسی ارسال تجهیزات دفاع هوایی قدیمی از جمله سامانه موشکی «هاوک» به اوکراین است تا به این کشور برای دفاع در برابر حملات پهپادی و موشک‌های کروز روسیه کمک کند.

موشک‌های هاوک نسبت به موشک‌های استینگر که یک سامانه دفاع هوایی کوچکتر با برد کوتاه‌تر است، پیشرفته‌تر محسوب می‌شوند. آمریکا پیشتر موشک‌های استینگر را برای مقابله با روسیه در اختیار اوکراین قرار داده بود.

دولت جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا قرار است از اختیارات ویژه ریاست جمهوری موسوم به «پی‌دی‌ای» (PDA) برای انتقال تجهیزات هاوک که بر اساس فناوری دوران جنگ ویتنام بوده اما چندین بار ارتقا یافته است استفاده کند.

قانون «پی‌دی‌ای» به رئیس جمهوری آمریکا اجازه می‌دهد تا در واکنش به شرایط اضطراری، خدمات دفاعی را از مراکز نگهداری به سرعت و بدون تأیید کنگره ارسال کند.

رویترز تاکنون نتوانسته شمار سامانه‌های موشکی هاوک را که قرار است آمریکا به اوکراین ارسال کند، تخمین بزند.

سامانه موشکی هاوک، نسل قدیمی سامانه موشکی «پاتریوت» است که در اختیار اوکراین قرار می‌گیرد اما به گفته مقام‌های آمریکایی، ارسال سامانه پاتریوت به اوکراین در حال حاضر در دستور کار دولت آمریکا قرار ندارد.

جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا پس از حملات موشکی روسیه در اوایل ماه اکتبر به ولودیمیر زلنسکی، همتای اوکراینی خود وعده داده بود که سامانه‌های هوایی پیشرفته‌ای را در اختیار کی‌یف قرار دهد.

در همین زمینه ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو پیشتر از ارسال ۴ پرتابگر هاوک توسط اسپانیا خبر داده بود.

به گفته یکی از مقام‌های آمریکایی، از آنجا که این سامانه‌های موشکی چندین دهه در انبارها نگهداری شده‌اند و مشخص نیست که چه تعدادی از آن‌ها سالم هستند، واشنگتن ابتدا موشک‌های رهگیر را برای سامانه موشکی هاوک به اوکراین می‌فرستد.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

مقام‌های آمریکایی احتمال می‌دهند که استفاده از قانون «پی‌دی‌ای» در اواخر هفته جاری در دستور کار قرار گیرد. به گفته یکی از مقام‌های آمریکایی، این موضوع شامل نیمی از کمک امنیتی اخیر واشنگتن به کی‌یف می‌شود که حدود ۷۰۰ میلیون دلار است.

هنوز مشخص نیست که آیا موشک‌های هاوک به اوکراین ارسال می‌شوند یا خیر، اما مقام‌های آمریکایی پیشتر اعلام کرده بودند که اندازه و ترکیب کمک‌های نظامی به اوکراین می‌تواند به سرعت تغییر کند.

آمریکا از زمان حمله روسیه به اوکراین در ۲۴ فوریه، حدود ۱۷.۶ میلیارد دلار کمک امنیتی در اختیار کی‌یف قرار داده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

خروج موقت روسیه از توافق صادرات غلات؛ کی‌یف «بهانه دروغین» مسکو را محکوم کرد

کشورهای عضو اتحادیه اروپا برای «آموزش سربازان اوکراینی در سرزمین های خود» به توافق رسیدند

کمک نظامی ۱۰۰ میلیون یورویی فرانسه به اوکراین؛ کی‌یف ۱۸ عراده توپ خودکششی «سزار» را تحویل گرفته است