سه قدرت اروپایی خواستار تحقیق سازمان ملل درباره پهپادهای ایرانی در جنگ اوکراین شدند

پهپادهای ساخت ایران
پهپادهای ساخت ایران Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بریتانیا، فرانسه و آلمان روز جمعه ۲۱ اکتبر در نامه‌ای مشترک به سازمان ملل متحد، از این نهاد بین‌المللی خواستند به اتهام استفاده روسیه از پهپادهای ایرانی در جنگ اوکراین رسیدگی کند.

آگهی

بریتانیا، فرانسه و آلمان روز جمعه ۲۱ اکتبر در نامه‌ای مشترک به سازمان ملل متحد، از این نهاد بین‌المللی خواستند به اتهام استفاده روسیه از پهپادهای ایرانی در جنگ اوکراین رسیدگی کند.

سه کشور اروپایی در نامه خود که رویترز آن را مشاهده کرده است از درخواست روز دوشنبه کی‌یف برای تحقیق در مورد استفاده روسیه از پهپادهای ایرانی در جنگ اوکراین حمایت کردند.

اوکراین اعلام کرده است که روسیه بارها از پهپادهای ایرانی «شاهد-۱۳۶» برای حمله به شهرها و زیرساخت‌های غیرنظامی این کشور استفاده کرده است، اتهامی که توسط تهران تکذیب شد.

این سه قدرت اروپایی در نامه خود از سازمان ملل خواسته‌اند به این موضوع رسیدگی کند که آیا فروش پهپادهای ایرانی به روسیه و استفاده از آن‌ها در جنگ اوکراین به منزله نقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت توسط تهران است یا نه.

در قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل که پس از توافق برجام در سال ۲۰۱۵ و در تایید آن تصویب شد، محدودیت‌هایی در مورد نقل و انتقال خارجی تسلیحات ایرانی در نظر گرفته شده است.

بریتانیا، فرانسه و آلمان همچنین در نامه خود به سازمان ملل تصریح کرده‌اند که از تحقیقات هیات ویژه دبیر کل این نهاد بین‌المللی برای نظارت بر اجرای قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت استقبال کرده و از اقدام‌های دبیر کل سازمان ملل برای پیشبرد جنبه‌های فنی یک تحقیق بی‌طرفانه حمایت می‌کنند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد معمولا دو بار در سال در ماه‌های ژوئن و دسامبر در مورد نحوه اجرای قطعنامه ۲۲۳۱ به شورای امنیت گزارش می‌دهد.

پس نتیجه هرگونه تحقیق یا ارزیابی در مورد استفاده از پهپادهای ایرانی در جنگ اوکراین قاعدتا در این گزارش‌ها درج خواهد شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

حمله با «پهپادهای ایرانی» به اوکراین؛ زلنسکی اسرائیل را عامل تقویت ائتلاف مسکو و تهران دانست

زن ایرانی‌‌الاصل به عنوان دختر شایسته آلمان در سال ۲۰۲۴ انتخاب شد

تحولات ایران و جهان؛ نخست‌وزیر تشکیلات خودگردان فلسطینی استعفای دولتش را تقدیم محمود عباس کرد