ایالات متحده، فرانسه و بریتانیا: ایران با فروش پهپاد به روسیه قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت را نقض می‌کند

پهپاد کامیکازه (انتحاری) در آسمان کی‌یف لحظاتی پیش از انفجار
پهپاد کامیکازه (انتحاری) در آسمان کی‌یف لحظاتی پیش از انفجار Copyright Efrem Lukatsky/Copyright 2022 The AP. All rights reserved
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ایالات متحده آمریکا شامگاه دوشنبه اعلام کرد این کشور با بریتانیا و فرانسه درباره نقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد از سوی ایران به دلیل فروش پهپاد به روسیه موافق است. قطعنامه ۲۲۳۱ در سال ۲۰۱۵ و برای تضمین اجرای برجام صادر شده بود.

آگهی

ایالات متحده آمریکا شامگاه دوشنبه اعلام کرد این کشور با بریتانیا و فرانسه درباره نقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد از سوی ایران به دلیل فروش پهپاد به روسیه موافق است. قطعنامه ۲۲۳۱ در سال ۲۰۱۵ و برای تضمین اجرای برجام صادر شده بود.

ودانت پتل، سخنگوی وزارت امور خارجه ایالات متحده آمریکا در یک نشست خبری گفت: «متحدان فرانسوی و بریتانیایی ما امروز رسما مساله نقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل از سوی ایران به واسطه فروش پهپاد به روسیه را پیش کشیدند. ایالات متحده با این فرض همراه است.»

اوکراین در دو ماه گذشته بارها روسیه را به کاربرد پهپادهای ساخت ایران و به‌ویژه شاهد ۱۳۶ متهم کرده است. تهران فروش پهپاد به روسیه را تکذیب می‌کند و مسکو در قبال این اتهامات سکوت کرده است. سخنگوی دستگاه دیپلماسی کرملین بدون تایید یا رد خرید تسلیحات نظامی از ایران، عزم اتحادیه اروپا برای اعمال تحریم علیه ایران به دلیل کمک تسلیحاتی به روسیه در جنگ اوکراین را «منحرف کردن» توجهات از موضوع «خرابکاری» در خط لوله گاز نورد استریم دانسته است.

روز دوشنبه سخنگوی کاخ سفید ایران را به «دروغگویی» درباره فروش پهپاد به روسیه متهم کرد.

قطعنامه ۲۲۳۱ در سال ۲۰۱۵ و زمانی که ایران تلاش می‌کرد اجرای برجام را از طریق شورای امنیت سازمان ملل متحد الزام‌آور کند، صادر شد. براساس این قطعنامه ایران در قبال کاهش تحریم‌ها، میزان اورانیوم غنی‌شده خود را کاهش می‌داد. به‌علاوه تهران تا سال ۲۰۲۰ حق صادرات تسلیحات متعارف را نداشت. 

پس از خروج یکجانبه دولت ترامپ از برجام در سال ۲۰۱۸ و آغاز سیاست اعمال فشار حداکثری، جمهوری اسلامی در سال ۲۰۲۰ و با استناد به همین قطعنامه اعلام کرد دوره تحریم صادرات تسلیحات ایران به پایان رسیده است. شورای امنیت درخواست دولت وقت آمریکا برای تمدید محدودیت علیه فروش سلاح از سوی ایران را نپذیرفت. 

دیپلمات‌های غربی می‌گویند با وجود پایان یافتن دوره محدودیت‌ها برای صادرات تسلیحات از سوی ایران، مفاد این قطعنامه دست‌کم تا اکتبر سال ۲۰۲۳ درباره سامانه‌های پیشرفته موشکی همچنین پابرجا است. این مقام‌ها با تفسیر موسع همین متن حقوقی می‌گویند محدودیت فروش سلاح ایرانی شامل فنآوری‌های پیشرفته نظیر تکنولوژی پهپادی هم می‌شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فرانسه از بازداشت دو تبعه دیگر خود در ایران خبر داد

اتحادیه اروپا ایران را به دلیل ارسال پهپاد به روسیه تحریم می‌کند

مقامات اوکراین: روسیه برای اولین بار با پهپادهای ایرانی منطقه کی‌یف را هدف گرفت