فرانسه از بازداشت دو تبعه دیگر خود در ایران خبر داد

کاترین کولونا، وزیر امور خارجه فرانسه
کاترین کولونا، وزیر امور خارجه فرانسه Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

وزیر امور خارجه فرانسه اعلام کرد دو تبعه دیگر این کشور اخیرا در ایران دستگیر و بازداشت شده‌اند.

آگهی

وزارت امور خارجه فرانسه اعلام کرد دو شهروند دیگر این کشور در ایران دستگیر شده‌اند. 

بر اساس اعلام این وزارتخانه تعداد افراد فرانسوی که از زمان آغاز اعتراضات سراسری در ایران بازداشت شده‌اند به عدد ۷ افزایش پیدا کرده است. 

کاترین کولونا، وزیر امور خارجه فرانسه روز شنبه ۱۲ نوامبر ضمن اعلام این مطلب تاکید کرد که پاریس نگران دو شهروند دیگر این کشور است که به تازگی از سوی دستگاه‌های امنیتی ایران بازداشت شده‌اند.

خانم کولونا همچنین با اشاره به اینکه در این خصوص گفتگویی طولانی و دشوار با حسین امیرعبداللهیان، همتای ایرانی خود داشته، افزود: «امروز یادآوری تعهدات بین‌المللی به تهران بیش از هر زمان دیگری اهمیت دارد. اگر هدف باج‌گیری باشد، اینگونه اقدامات کارساز نخواهد بود. ما خواهان آزادی سریع این افراد و دسترسی به حفاظت کنسولی هستیم.»

پیش از این، جمهوری اسلامی، فریبا عادل‌خواه، محقق فرانسوی- ایرانی را در ژوئن ۲۰۱۹ دستگیر و سپس به اتهام اقدام علیه امنیت ملی به ۵ سال زندان محکوم کرده بود. همچنین«بنژامن بری‌یر» در ماه مه ۲۰۲۰ دستگیر و در ادامه به اتهام جاسوسی به ۸ سال و ۸ ماه زندان محکوم شد. اخیرا هم دو عضو اتحادیه کارگری به نام‌های سیسیل کوهلر و ژاک پاریس در ماه مه از سوی دستگاه‌های امنیتی ایران بازداشت شدند. 

ماه گذشته دولت فرانسه به اتباع خود توصیه کرده بود که به دلیل بازداشت‌های خودسرانه در ایران، از سفر به این کشور پرهیز و فورا ایران را ترک کنند. وزارت امور خارجه فرانسه در آن بیانیه تاکید کرده بود که تمام فرانسوی‌هایی که به ایران سفر می‌کنند در معرض خطر بالای بازداشت و محاکمه بی‌دلیل از سوی مقام‌های جمهوری اسلامی هستند. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هنوز مشخص نیست دو فرد جدیدی که وزارت خارجه فرانسه اعلام کرده در ایران بازداشت شده‌اند چه کسانی هستند اما پیش از این وزارت اطلاعات ایران از بازداشت ۹ تبعه اروپایی به اتهام «جاسوسی و ایجاد اغتشاش» در ایران خبر داده بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رئیس جمهوری فرانسه در دیدار با گروهی از ایرانیان «انقلاب زنان در ایران را تحسین کرد»

ایالات متحده، فرانسه و بریتانیا: ایران با فروش پهپاد به روسیه قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت را نقض می‌کند

گفتگوی وزیران خارجه ایران و فرانسه؛ پاریس به «اعترافات تلویزیونی» دو شهروند فرانسوی اعتراض کرد