Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

ماکرون حبس مجدد فریبا عادلخواه را «کاملا خودسرانه» خواند

عکسی از فریبا عادلخواه روی دیوار ساختمان شهرداری پاریس
عکسی از فریبا عادلخواه روی دیوار ساختمان شهرداری پاریس Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

وزارت امور خارجۀ فرانسه نیز پیش‌تر با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرده بود که تصمیم ایران برای بازگرداندن خانم عادلخواه به زندان اثرات منفی بر مناسبات میان دو کشور خواهد گذاشت و اعتماد فی مابین را کاهش خواهد داد.

آگهی

امانوئل ماکرون به حبس مجدد فریبا عادلخواه، پژوهشگر دو تابعیتی زندانی در ایران واکنش نشان داد و آنرا «بی‌اساس و خودسرانه» خواند.

خانم عادلخواه یک محقق ایرانی-فرانسوی است که دو سال پیش در جریان سفر به تهران دستگیر و به اتهام فعالیت علیه نظام محکوم و زندانی شد.

رئیس جمهوری فرانسه روز پنجشنبه ضمن محکوم کردن اقدام تهران در حبس کردن دوباره فریبا عادلخواه و «کاملا خودسرانه» خواندن آن، تاکید کرد که فرانسه تمام نیروی خود را برای آزادی وی به کار گرفته است.

امانوئل ماکرون اطمینان داد که فرانسه «به طور کامل» در کنار فریبا عادلخواه، بستگانش و همه پژوهشگران و دانشگاهیان ایستاده و برای آزادی آنها بسیج شده است.

وزارت امور خارجۀ فرانسه نیز پیش‌تر با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرده بود که تصمیم ایران برای بازگرداندن خانم عادلخواه به زندان اثرات منفی بر مناسبات میان دو کشور خواهد گذاشت و اعتماد فی مابین را کاهش خواهد داد.

فریبا عادلخواه که از اکتبر سال ۲۰۲۰ به دلیل ملاحظات بهداشتی ناشی از همه‌گیری کرونا و بیماری کووید۱۹ از زندان خارج و در حبس خانگی قرار گرفته بود بار دیگر با حکم ماموران قضایی در تهران به زندان اوین بازگردانده شده است.

وی ژوئن ۲۰۱۹ پس از بازگشت به ایران دستگیر و سپس ماه مه ۲۰۲۰ به اتهام «اجتماع و تبانی برای اقدام علیه امنیت ملی» و «تبلیغ علیه نظام» به ۶ سال حبس محکوم شد؛ بر اساس حکم صادره تحمل پنج سال از مجازات تعیین شده برای او قطعی است.

کمیته‌ای که برای حمایت از فریبا عادلخواه در پاریس تشکیل شده نیز پس از بازگشت وی به زندان اوین اقدام مقامات ایرانی در این راستا را «بی‌شرمانه» خواند و تاکید کرد که وی قربانی «اهداف مبهم داخلی و خارجی» جمهوری اسلامی شده است.

این کمیته ضمن تاکید بر اینکه بازگشت فریبا عادلخواه به زندان در شرایطی که همه‌گیری همچنان ادامه دارد سلامت و جان وی را به خطر می‌اندازد، از مقامات فرانسه، دیگر کشورهای اروپایی و نمایندگان پارلمان‌های اروپایی خواسته است تمام نیروی خود را برای آزادی این محقق ۶۲ ساله ایرانی-فرانسوی به کار گیرند.

گفتنی است که رولان مارشال، دوست و همکار دانشگاهی فریبا عادلخواه که وی نیز در ایران زندانی بود اوایل سال گذشته میلادی پس از تحمل ٩ ماه حبس، سر انجام در پی تبادل زندانی با فرانسه آزاد شد.

تصمیم تهران برای بازگرداندن فریبا عادلخواه به زندان اوین همزمان با مذاکراتی مهم و سرنوشت ساز میان ایران و قدرت‌های جهانی در وین برای احیای توافقنامه هسته‌ای سال ۲۰۱۵ صورت می‌گیرد که این‌ بار طرف‌های اروپایی از جمله فرانسه بیش از پیش با ایالات متحده همراه و همصدا شده‌اند.

ژان ایو لودریان، وزیر امور خارجه فرانسه روز سه‌شنبه با اشاره به روند کند مذاکرات گفته بود تا رسیدن به یک توافق راه درازی در پیش است.

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فریبا عادلخواه برای مرخصی ۵ روزه از زندان خارج شد

ورود زاغری و آشوری به بریتانیا؛ تهران: اصل و فرع بدهی تا روز آخر را گرفتیم

حکم ۸ سال حبس علیه فرانسوی زندانی در ایران؛ پاریس: غیرقابل قبول است