ورود زاغری و آشوری به بریتانیا؛ تهران: اصل و فرع بدهی تا روز آخر را گرفتیم

آزادی نازنین زاغری و انوشه آشوری
آزادی نازنین زاغری و انوشه آشوری Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

لیز تراس، وزیر خارجه بریتانیا گفته است که لندن با کمک دیپلماتیک عمان بدهی خود به ایران را تسویه کرد. ریچارد رتکلیف، همسر نازنین زاغری بارها تاکید کرده بود که همسرش در جریان یک بازی سیاسی بین ایران و بریتانیا به «گروگان» گرفته شده است.

آگهی

نازنین زاغری و انوشه آشوری، دو زندانی ایرانی-بریتانیایی که در ایران به حبس محکوم شده بودند در ساعات اولیه روز پنجشنبه ۱۷ مارس (۲۶ اسفند) به بریتانیا بازگشتند.

آنها روز چهارشنبه ابتدا از تهران به سوی عمان پرواز کرده بودند. دولت بریتانیا همزمان با آزادی نازنین زاغری و انوشه آشوری اعلام کرده است که بدهی خود به ایران به ارزش ۳۹۴ میلیون پوند (معادل ۴۷۰ میلیون یورو) را پرداخت کرده است.

نازنین زاغری، ۴۳ ساله و انوشه آشوری، ۶۷ ساله به ترتیب در آوریل سال ۲۰۱۶ و اوت سال ۲۰۱۷ در ایران دستگیر شده بودند.

لیز تراس، وزیر خارجه بریتانیا گفته است که لندن با کمک دیپلماتیک عمان بدهی خود به ایران را تسویه کرد. ریچارد رتکلیف، همسر نازنین زاغری بارها تاکید کرده بود که همسرش در جریان یک بازی سیاسی بین ایران و بریتانیا به «گروگان» گرفته شده است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

با این حال مقامات ایران و بریتانیا ارتباط بین آزادی نازنین زاغری و انوشه آشوری را نپذیرفته‌اند. سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران ضمن تائید پرداخت بدهی بریتانیا به کشورش گفت مبلغ پرداخت شده «شامل اصل و فرع بدهی تا روز آخر» است.

او در ادامه درباره آزادی نازنین زاغری و انوشه آشوری نیز اظهار داشت که قوه قضائیه ایران «براساس رافت اسلامی و ملاحظات بشردوستانه و در آستانه اعیاد پیش‌رو» آنها را آزاد کرده است. وی تائید کرد که مراد طاهباز، تبعه ایرانی-آمریکایی-بریتانیایی نیز از زندان به مرخصی رفته است.

وزیر خارجه بریتانیا روز چهارشنبه گفته بود که مراد طاهباز به طور مشروط از زندان آزاد شده است. مراد طاهباز که در ایران به جرم همکاری با آمریکا به ۱۰ سال زندان محکوم شده است یکی از بیش از ده تبعه خارجی زندانی در ایران است. دولت بریتانیا تاکید کرده است که به تلاش‌های خود برای خروج مراد طاهباز، ۶۶ ساله از ایران ادامه خواهد داد.

ریچارد رتکلیف برای جلب توجه دولت بریتانیا و رسانه‌ها به وضعیت همسرش در ایران طی سال‌های گذشته دو بار اعتصاب غذا کرده بود. او درباره آزادی نازنین زاغری گفت که نگاهش به سوی «زندگی جدیدی» است که پس از بازگشت همسرش به همراه فرزند هفت ساله‌شان خواهند داشت. وی گفت: «زمان از دست رفته را نمی‌توان بازگرداند. این یک واقعیت است.»

فعالان حقوق بشر و اعضای خانواده ایرانیان دوتابعیتی محبوس در ایران بارها حکومت این کشور را به «پرونده‌سازی» برای شهروندان دو تابعیتی با هدف امتیازگیری از کشورهای غربی متهم کرده‌اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ماکرون حبس مجدد فریبا عادلخواه را «کاملا خودسرانه» خواند

آمریکا و بریتانیا اعضای واحد ۸۴۰ سپاه قدس و «شبکه ایرانی ترور روزنامه‌نگاران» را تحریم کردند

وزیر دفاع بریتانیا: احتمال جنگ‌ با روسیه، چین و ایران وجود دارد