حکم ۸ سال حبس علیه فرانسوی زندانی در ایران؛ پاریس: غیرقابل قبول است

بنژامن بری‌یر
بنژامن بری‌یر   -  Copyright  AFP
نگارش از یورونیوز فارسی

وکیل مدافع فرانسوی بنژامن بری‌یر در پاریس محاکمه او در دادگاه انقلاب ایران را «خیمه‌شب‌بازی» توصیف کرد.

فیلیپ وال، وکیل مدافع بنژامن بری‌یر، زندانی فرانسوی در ایران روز سه‌شنبه اعلام کرد که موکلش به جرم «جاسوسی» به هشت سال زندان محکوم شده است.

وکیل مدافع فرانسوی بنژامن بری‌یر در پاریس محاکمه او در دادگاه انقلاب ایران را «خیمه‌شب‌بازی» توصیف کرد. به گفته وی موکل ۳۶ ساله‌اش به جرم «تبلیغ علیه نظام» نیز [که اتهام دیگری است] به هشت ماه زندان محکوم شد.

پاریس چند ساعت پس از اعلام حکم هشت سال و هشت ماه زندان این فرانسوی، آن‌ را «غیرقابل قبول» ارزیابی کرد.

وزارت امور خارجه فرانسه با بیان اینکه بنژامن بری‌یر تصمیم به تجدیدنظر در این حکم گرفته است، افزود: «این محکومیت غیرقابل قبول است.»

خبر محاکمه بنژامن بری‌یر هفته گذشته منتشر شد و وی قرار بود روز پنجشنبه محاکمه شود. او پیش از این اتهام‌ها علیه خود را رد کرده بود.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

واضح است که این یک محاکمه سیاسی و سودمند برای ایران بود که به این ترتیب برای دولت فرانسه پیام فرستاد.
بلاندین بری‌یر
خواهر زندانی فرانسوی در ایران

فیلیپ وال هفته گذشته گفته بود که بنژامن بری‌یر پس از آغاز اعتصاب غذا در روز کریسمس اکنون «بسیار ضعیف» شده است. او در اعتراض به شرایط نگهداری‌اش در زندان اعتصاب غذا کرده است.

بنژامن بری‌یر اردیبهشت سال ۱۳۹۹ بازداشت شد و در زندان وکیل‌آباد مشهد نگهداری می‌شود. اتهام «جاسوسی» علیه او به دنبال آنچه «عکسبرداری با پهپاد از منطقه ممنوع» ذکر شد صورت گرفت.

وکیل مدافع فرانسوی بنژامن بری‌یر ضمن ابراز نگرانی از سلامت موکلش گفت که محاکمه او «به طور منصفانه و در برابر قضات بی‌طرف» صورت نگرفت. فیلیپ وال تاکید کرد که بنژامن بری‌یر از دسترسی به محتوای پرونده، امکان آماده‌ کردن دفاعیه و حق دفاع محروم بوده است.

فیلیپ وال از مقامات فرانسه خواست تا تدابیر لازم برای انتقال فوری بنژامن بری‌یر از ایران به فرانسه اتخاذ شود.

از سوی دیگر بلاندین بری‌یر، خواهر بنژامن بری‌یر برادرش را «گروگان سیاسی» در ایران خواند. وی گفت: «واضح است که این یک محاکمه سیاسی و سودمند برای ایران بود که به این ترتیب برای دولت فرانسه پیام فرستاد.»

بیش از ۱۲ نفر که گذرنامه کشورهای غربی را در اختیار دارند اکنون در ایران زندانی هستند. اکثر این افراد برخلاف بنژامن بری‌یر افراد دوتابعیتی هستند.

مطالب مرتبط