زندانی فرانسوی متهم به جاسوسی در ایران روز پنجشنبه محاکمه می‌شود

بنژامن بری‌یر
بنژامن بری‌یر Copyright AFP
Copyright AFP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

وکیل مدافع این تبعه فرانسوی در پاریس می‌گوید که بنژامن بری‌یر از دسترسی به محتوای پرونده و «حقوق اولیه» برای دفاع از خود محروم بوده است.

آگهی

بنژامن بری‌یر، شهروند فرانسوی که از یک سال و نیم پیش در ایران در بازداشت به سر می‌برد قرار است روز پنجشنبه در دادگاه انقلاب به اتهام «جاسوسی» و «تبلیغ علیه نظام» محاکمه شود.

فیلیپ وال، وکیل مدافع این تبعه فرانسوی در پاریس در بیانیه‌ای اعلام کرد که موکلش پس از آغاز اعتصاب غذا در روز کریسمس اکنون «بسیار ضعیف» شده است. وی تاکید کرده که بنژامن بری‌یر از دسترسی به محتوای پرونده و «حقوق اولیه» برای دفاع از خود محروم بوده است.

این شهروند ۳۶ ساله فرانسه اتهام‌های وارده علیه خود را رد کرده است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

بنژامن بری‌یر اردیبهشت سال ۱۳۹۹ به دنبال آنچه «عکسبرداری با پهپاد از منطقه ممنوع» ذکر شد بازداشت شد. او در زندان وکیل‌آباد مشهد به سر می‌برد.

فیلیپ وال در بیانیه خود نوشته است که بنژامن بری‌یر هیچ‌گاه «جاسوس» و «تهدیدی برای امنیت داخلی» ایران نبوده و نیست. وی افزوده است که موکلش امیدوار است بتواند با اعلام بی‌گناهی‌اش به فرانسه بازگردد تا سلامت جسمی و روانی خود را بازیابد.

بیش از ۱۲ تبعه کشورهای غربی که اغلب آنها اتباع دوتابعیتی هستند در ایران زندانی هستند. سازمان‌های مدافع حقوق بشر ایران را به پیگیری سیاست «گروگانگیری با هدف امتیاز گرفتن از قدرت‌های خارجی» متهم می‌کنند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

خانواده امدادگر بلژیکی زندانی در ایران: اولیویه به ۲۸ سال زندان محکوم شده است

زندانی فرانسوی متهم به جاسوسی در ایران اعتصاب غذا کرد

نفری «۵۰۰ یورو» برای وقت ویزا؛ در سفارت فرانسه در تهران چه خبر است؟