Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

زندانی فرانسوی متهم به جاسوسی در ایران اعتصاب غذا کرد

بنژامن بری‌یر، تبعه فرانسوی زندانی در ایران
بنژامن بری‌یر، تبعه فرانسوی زندانی در ایران Copyright AFP
Copyright AFP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

وکیل ایرانی بنژامن بری‌یر ماه مه گذشته اعلام کرده بود که موکلش قرار است به اتهام «جاسوسی» و «تبلیغ» علیه نظام سیاسی جمهوری اسلامی ایران محاکمه شود.

آگهی

بنژامن بری‌یر، تبعه فرانسوی که از یک سال و نیم پیش به اتهام جاسوسی در ایران در بازداشت است در اعتراض به شرایط زندان، اعتصاب غذا کرد.

خانواده این تبعه فرانسوی که در زندان وکیل آباد مشهد زندانی است در گفتگو با فرانس پرس ضمن تشریح شرایط دشوار وی در حبس اعتصاب غذای بنژامن بری‌یر را تایید کرده است.

بنژامن بری‌یر ۳۶ ساله اتهام جاسوسی علیه خود را رد کرده و می‌گوید صرفا با هدف گردشگری به ایران سفر کرده بود. او در ماه مه (اردیبهشت) سال ۲۰۲۰ و پس از عکاسی با پهپاد از مناطق ممنوع یک پارک طبیعی بازداشت شد.

خواهر آقای بری‌یر می‌گویند او در اعتراض به نداشتن حق تماس با نزدیکانش برای کریسمس و همچمنین اعتراض به بدرفتاری در زندان از ۲۵ دسامبر، روز کریسمس اعتصاب غذا کرده است.

به گفته خواهر بلاندین بری‌یر، وی در حالی سال ۲۰۲۰ هنگام عبور از ایران دستگیر و بازداشت شد که سفر گردشگری بلند خود را با یک خودرو «وَن» از سال ۲۰۱۸ آغاز کرده بود.

وکیل ایرانی بنژامن بری‌یر ماه مه گذشته اعلام کرده بود که موکلش قرار است به اتهام «جاسوسی» و «تبلیغ» علیه نظام سیاسی جمهوری اسلامی ایران محاکمه شود. جاسوسی از جمله جرائمی است که در صورت تفسیر مجرمانه به‌عنوان محاربه می‌تواند با مجازات اعدام روبه‌رو شود.

سعید دهقان، یکی از سه وکیل بنژامن بری‌یر پیش‌تر با اعلام این مطلب هرگونه اتهام جاسوسی به موکلش را رد کرده و گفه بود: «حدود و ثغور منطقه ممنوعه باید دقیقا مشخص باشد. منطقه‌ای که موکل من در آن بازداشت شده، حتی برای ورود شهروند ایرانی هم علامت و مشخصه ممنوع بودن نداشته است.»

وی همچنین در گفتگو با یورونیوز فارسی تاکید کرده بود که بازپرس دادسرای عمومی و انقلاب مشهد اجازه دسترسی به این پرونده را به وکلا نداده و تیم وکالت تنها در نخستین جلسه تفهیم اتهام از کلیات آن مطلع شده بوده بودند.

وزارت امور خارجه فرانسه در واکنش به این ماجرا اتهام‌های مطرح شده علیه بنژامن بری‌یر را «غیرقابل درک» خوانده و اعلام کرده که بخش کنسولی این کشور در ایران به طور مدام با وی در تماس است.

سخنگوی وزارت امور خارجه فرانسه همچنین در پاسخ به سوالی در باره وضعیت سلامت و سیر مراحل قانونی پرونده قضایی بنژامن بری‌یر در ایران گفته است: «از زمان دستگیری وی، بخش‌های مختلف وزارت اروپا و امور خارجه در پاریس و تهران با بیشترین توجه پیگیر وضعیت هموطن‌مان بوده است. آقای بنژامن بری‌یر از حمایت کنسولی تعیین شده در کنوانسیون وین مورخ ۲۴ آوریل ۱۹۶۳ برخوردار است. به این ترتیب، سفارت ما به طور منظم با او تماس دارد. بخش کنسولی ما روز سه شنبه ۲۱ دسامبر با وی ملاقات کرد و امروز (دوشنبه ۲۷ دسامبر) نیز تماسی از سوی سفارت با وی گفته شد.»

خواهر بنژامن بری‌یر معتقد است که برادرش بدون هیچ دلیلی به گروگان گرفته شده و بازداشت وی کاملا غیرقانونی است.

بلاندین بری‌یر بار دیگر ضمن رد هرگونه اتهام علیه برادرش خواستار حمایت بیشتر دولت فرانسه و تلاش‌های دیپلماتیک بیشتر از جانب کشورش برای آزادی بنژامن بری‌یر شده است.

ایران بیش از ده ها فرد دارای گذرنامه کشورهای غربی را در که اکثر آنها دوتابعیتی هستند، تحت بازداشت قرار داده است.

سازمان های غیردولتی و فعالان حقوق بشر این اقدام ایران را نوعی «گروگان گیری» برای گرفتن امتیاز از قدرت های خارجی خوانده و آن را محکوم کرده‌اند.

جمهوری اسلامی ایران در سال‌های اخیر دست به تبادل چندین زندانی خارجی با کشورهای غربی از جمله با ایالات متحده آمریکا، دشمن شماره یک خود زده است.

فرانس‌پرس با انتشار گزارشی در این خصوص یادآور شده است که بنژامن بری‌یر تنها تبعه غربی شناخته شده و بازداشت شده در ایران است که پاسپورت ایرانی ندارد.

فریبا عادلخواه، محقق ایرانی-فرانسوی، یکی از افراد دوتابعیتی زندانی در ایران است که از ژوئن ۲۰۱۹ در بازداشت به سر می برد.

وی که از اکتبر سال گذشته میلادی به حصر خانگی فرستاده شده ماه مه سال ۲۰۲۰ به اتهام «اجتماع و تبانی برای اقدام علیه امنیت ملی» و «تبلیغ علیه نظام» به ۶ سال حبس که پنج سال آن قطعی است، محکوم شد.

آگهی

رولان مارشال، دوست و همکار دانشگاهی فریبا عادلخواه که وی نیز در ایران زندانی بود اوایل سال گذشته میلادی پس از تحمل ٩ ماه حبس، سر انجام در پی تبادل زندانی با فرانسه آزاد شد.

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

زندانی فرانسوی متهم به جاسوسی در ایران روز پنجشنبه محاکمه می‌شود

صدور حکم دادگاه انقلاب علیه یک فرد دو تابعیتی دیگر؛ «شهروند ایرانی-سوئدی به ۵ سال زندان محکوم شد»

سالگرد درگذشت مهسا امینی؛ اعتراضات پراکنده و تدابیر شدید امنیتی در ایران