Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

مقامات اوکراین: روسیه برای اولین بار با پهپادهای ایرانی منطقه کی‌یف را هدف گرفت

پهپاد ایران در رزمایش
پهپاد ایران در رزمایش Copyright AP/AP
Copyright AP/AP
نگارش از یوورنیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اوکراین در سه هفته گذشته با موجی از حملات روسیه با پهپادهای شاهد-۱۳۶ ساخت ایران بوده است، اما حمله به «بیلا چرکوا» نزدیک‌ترین حمله به پایتخت این کشور است.

آگهی

ده‌ها آتش‌نشان اوکراینی روز چهارشنبه ۵ اکتبر و در پی حملات متعدد ناشی از «مهمات سرگردان ساخت ایران» یا «پهپادهای کامیکازه» در شهرکی در نزدیکی کی‌یف، پایتخت، به محل آتش سوزی و حادثه شتافتند.

خبرگزاری رویترز به نقل از اولکسی کولِبا، فرماندار منطقه کی‌یف نوشت که ۶ پهپاد در طول شب به ساختمانی در «بیلا چرکوا»  واقع  ۷۵ کیلومتری جنوب پایتخت اصابت کردند.

اوکراین در سه هفته گذشته با موجی از حملات روسیه با پهپادهای شاهد-۱۳۶ ساخت ایران بوده است، اما حمله به «بیلا چرکوا» به مراتب نزدیک‌ترین حمله به پایتخت این کشور است. 

امیر عبداللهیان وزیر امور خارجه ایران چندی پیش در گفتگوی تلفنی با «دمیترو کولِبا» همتای اوکراینی خود گفت که تهران پهپاد در اختیار روسیه قرار نداده و ایران مخالف تجهیز طرفین درگیر در جنگ است. 

مسکو نیز در ابتداء دریافت پهپاد و تسلیحات جنگی از ایران و کره شمالی را کتمان کرد و پس از ادعای اوکراینی‌ها مبنی براستفاده شدن پهپادهای ساخت ایران در جنگ، واکنشی نشان نداده است.  

ولودیمیر ۸۰ ساله که در طرف دیگر خیابانی که هدف حمله پهپادی قرار گرفت، زندگی می‌کند، می‌گوید: «یک صدای غرش، یک صدای کر کننده بود. صدای اولین برخورد را شنیدم، برخورد دوم را هم دیدم و شنیدم. یک غرش و سپس 'بوم' و صدای انفجار.» 

ساکنان دیگر منطقه به رویترز گفتند که به فاصله کوتاه صدای ۴ انفجار پشت‌سر هم را شنیده‌اند و پس از یک ساعت بعد صدای دو انفجار دیگر را.

 به نظر می‌رسد که نیروهای اوکراینی توسط پهپادهایی که به گفته کی‌یف، مسکو استفاده از آنها را از ماه سپتامبر آغاز کرد، در مخمصه افتاده‌اند. 

یوری ایحنات، سخنگوی نیروی هوایی اوکراین روز چهارشنبه در تلویزیون اوکراین گفت که پهپادها از مناطق اشغالی در جنوب اوکراین به پرواز درآمدند و ۶ پهپاد دیگر قبل از رسیدن به هدف سرنگون شدند.

آقای ایحنات با مقایسه اندازه کوچک این پهپاد با یک گلوله توپخانه گفت: «این یک تهدید جدید برای همه نیروهای دفاعی [اوکراین] است و ما باید از همه ابزارهای موجود برای مقابله با آن استفاده کنیم.»  

ساکنان «بیلا چرکوا» به دنبال این حمله و با به صدا درآمدن آژیرهای حمله هوایی هراسان به دنبال پناهگاه بودند.   

لیودمیلا راچوسکا ۷۴ ساله به رویترز گفت: « نمیدانم که آن روس‌ها چه فکر می‌کنند. نمی‌دانم چه زمانی می‌توانیم آنها را از سرزمین خود بیرون برانیم. کنیم. فقط اشک است و اندوه برای اوکراین من. این تنها چیزی است که می توانم بگویم.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ایالات متحده، فرانسه و بریتانیا: ایران با فروش پهپاد به روسیه قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت را نقض می‌کند

رئیس آژانس امنیت سایبری آلمان به ظن ارتباط با روسیه در آستانه اخراج قرار گرفت

هشدار جو بایدن نسبت به خطر «آخرالزمان» هسته‌ای: «پوتین شوخی نمی‌کند»