پهپادهای خبرساز ایرانی؛ از جنگ اوکراین تا حمله به اقلیم کردستان عراق

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
پهپادهای ساخت ایران
پهپادهای ساخت ایران   -  Copyright  AP Photo

پهپادهای ساخت ایران طی روزهای گذشته به دنبال سرنگونی یکی از آنها در اوکراین و حالا استفاده سپاه پاسداران از آنها برای حمله به اقلیم کردستان عراق خبرساز شده‌اند. 

روسیه طی هفته‌های گذشته به استفاده از پهپادهای ایرانی در جنگ با نیروهای اوکراینی روی آورده است. ارتش اوکراین روز دوشنبه تائید کرد که یک «زیرساخت نظامی» در بندر اودسا در جنوب این کشور با دو فروند پهپاد «انتحاری» مورد حمله قرار گرفت. بنا به اعلام ارتش اوکراین یک پهپاد دیگر سرنگون شد. 

کی‌یف مدعی است که تاکنون بیش از ۱۲ پهپاد ساخت ایران را در آسمان این کشور سرنگون کرده است. 

اوکراین در واکنش به استفاده روسیه از این پهپادها حضور دیپلماتیک ایران در خاک خود را کاهش داد. به نظر می‌رسد که استفاده از پهپادهای ایرانی از سوی روسیه منحصر به پهپاد «شاهد ۱۳۶» نیست و مسکو از پهپاد چندمنظوره «مهاجر ۶» نیز استفاده می‌کند. برخی گزارش‌ها حاکی است که یکی از این پهپادهای چندمنظوره هفته گذشته در اوکراین سرنگون شد. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

ایران به طور رسمی در سال ۲۰۲۱ از پهپاد «شاهد ۱۳۶» رونمایی کرد. این پهپادها توان حمل ۳۵ کیلوگرم کلاهک نظامی را دارند و از آنها اغلب به دلیل برخوردشان با هدف به عنوان پهپادهای «انتحاری» یاد می‌شود. این پهپادها فاصله‌ای ۲۲۰۰ کیلومتری را می‌توانند طی کنند. 

ایران تاکنون تحویل پهپاد به روسیه را به طور رسمی تائید نکرده است اما رسانه‌های دولتی ایران مانند خبرگزاری ایرنا گزارش‌هایی تبلیغاتی از استفاده از پهپادهای ساخت ایران در جنگ اوکراین منتشر کرده‌اند. 

گفته می‌شود که ایران با سرنگونی پهپادهای آمریکایی طی یک دهه گذشته موفق به استفاده از لاشه آنها برای توسعه صنعت پهپادسازی خود شده است. 

استفاده مسکو از پهپادهای ایرانی اولین مورد استفاده از این پهپادها در خارج از ایران نیست. پیش از این گزارش‌هایی مبنی بر استفاده حزب‌الله لبنان و شورشیان حوثی یمن از پهپادهای ساخت ایران منتشر شده بود. 

در گزارش‌هایی که روز چهارشنبه از حمله سپاه پاسداران به اقلیم کردستان عراق منتشر شده آمده است که ایران از پهپادهای انتحاری در این حملات استفاده کرده است.