Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

اوکراین برای نخستین بار یک پهپاد ایرانی ارتش روسیه را «سرنگون» کرد

بقایای پهپاد شاهد ۱۳۶ سرنگون شده در اوکراین
بقایای پهپاد شاهد ۱۳۶ سرنگون شده در اوکراین Copyright وبسایت نظامی وابسته به ارتش اوکراین: میلیتاری این اوکراین
Copyright وبسایت نظامی وابسته به ارتش اوکراین: میلیتاری این اوکراین
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مقام‌های نظامی اوکراین روز سه‌شنبه ۱۳ سپتامبر اعلام کردند برای نخستین بار یک پهپاد انتحاری مدل شاهد ۱۳۶ ایران را در میدان نبرد با روسیه در جبهه کوپیانسک سرنگون کرده‌اند.

آگهی

مقام‌های نظامی اوکراین روز سه‌شنبه ۱۳ سپتامبر اعلام کردند که برای نخستین بار یک پهپاد انتحاری مدل شاهد ۱۳۶ ایران را در میدان نبرد با روسیه در جبهه کوپیانسک سرنگون کرده‌اند.

یک وبسایت نظامی وابسته به ارتش اوکراین صبح سه‌شنبه تصاویری از بال پهپاد سرنگون شده را منتشر کرد. یک مقام نظامی اوکراین هم این خبر را تائید کرد. در این تصاویر، شماره مدل پهپاد «M214 Geran-2» قید شده است اما نظامیان اوکراینی می‌گویند چنین مدلی در سامانه تسلیحات روسیه ثبت نشده و پهپاد سرنگون شده، با توجه به مختصات آن، مدل شاهد ایرانی است. 

ایران هنوز واکنشی به این خبر نشان نداده است. 

ایالات متحده آمریکا در ماه ژوئیه از توافق مسکو با تهران برای خرید پهپادهای نظامی ایران خبر داده بود. با وجود مواضع متناقض مقام‌های ایرانی و روسی راجع به این خبر، واشنگتن هفته گذشته چند شخص حقیقی و حقوقی ایرانی را به‌خاطر ایفای نقش در معامله پهپادی با روسیه، تحریم کرد. 

ایران، احتمالا پس از اسرائیل و ترکیه یکی از فعال‌ترین خطوط تولید پهپادهای نظامی در خاورمیانه را دارد. حدود ۱۰ سال پیش و در پی سقوط یک پهپاد آرکیو ۱۷۰ ارتش آمریکا در مرز ایران با افغانستان، صنایع دفاعی جمهوری اسلامی فنآوری ساخت پهپاد خود را به‌شدت توسعه داد. متحدان ایران در خاورمیانه و به‌ویژه حوثی‌های یمن از تکنولوژی پهپادی ایران در مقیاس گسترده بهره می‌برند. حوثی‌ها با کاربرد حملات ترکیبی موشکی-پهپادی، به اهداف متعددی در عمق خاک عربستان سعودی و حتی امارات، ضربه زده‌اند. حمله به یکی از پالایشگاه‌های آرامکو، مهم‌ترین عملیات ترکیبی شورشیان انصار‌الله یمن به شمار می‌رود. 

اوکراین یکی از واردکنندگان اصلی پهپادهای بایراکدار (بیرقدار) ترکیه است و گفته می‌شود کاربرد همین پرنده‌های بی‌سرنشین نظامی، یکی از عوامل توانایی دفاعی این کشور در برابر ارتش روسیه است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پهپادهای خبرساز ایرانی؛ از جنگ اوکراین تا حمله به اقلیم کردستان عراق

آمریکا با وجود تکذیب مقامات ایرانی: روس‌ها دوبار از پهپادهای شاهد در کاشان دیدن کرده‌اند

چند درصد از اوکراینی‌ها در قبال اعطای امتیازات ارضی به روسیه خواهان پایان جنگ هستند؟