Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

کمک‌های تسلیحاتی تهران به مسکو؛ آمریکا شرکت‌های ایرانی تولید کننده پهپاد را تحریم کرد

پهپاد ساخت ایران
پهپاد ساخت ایران Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

چهار شرکت و یک فرد ایرانی مرتبط با مرتبط با تحقیق، توسعه، تولید و همچنین ارسال پهپادها به روسیه در این تحریم‌ها مستقیماً هدف قرار گرفته اند.

آگهی

ایالات متحده آمریکا تحریم‌های تازه‌ای را علیه ایران وضع کرده که این‌ بار صنایع نظامی و بویژه بخش تولید هواپیماهای بدون سرنشین را هدف قرار داده است.

این تحریم‌ها در پی کمک‌های نظامی اخیر تهران به مسکو در زمینه ارسال پهپاد و تجهیزات مرتبط با آن از آن از سوی وزارت خزانه داری آمریکا علیه سپاه پاسداران و شرکت‌های تولید کننده هواپیماهای بدون سرنشین وضع شده است.

چهار شرکت و یک فرد ایرانی مرتبط با مرتبط با تحقیق، توسعه، تولید و همچنین ارسال پهپادها به روسیه در این تحریم‌ها مستقیماً هدف قرار گرفته اند.

شرکت خدمات فرودگاهی «سفیران» که در زمینه انتقال پهپاد به روسیه در این فرایند همکاری داشته به همراه شرکت «بهارستان کیش» و مدیرعامل آن رحمت‌الله حیدری به اضافه دو شرکت «پراور فارس» و «داما» که در زمینه تولید پهپاد در این فعالیت می‌کنند مشمول تحریم‌های تازه ایالات متحده آمریکا شده‌اند.

برایان نلسون، معاون وزیر خزانه داری آمریکا روز جمعه با تایید تحریم‌های اعمال شده علیه تولیدکنندکان و تحویل‌دهندگان پهپاد‌های ایرانی به روسیه گفت: «ایالات متحده قصد دارد تمام تحریم‌های خود را علیه روسیه و ایران به شدت اجرا کند و همه طرف‌هایی که مانند ایران از روسیه در جنگ تجاوزکارانه علیه اوکراین حمایت می‌کنند را به دلیل چنین انتخابی پاسخگو خواهد کرد.»

تحریم‌های برنامه‌ریزی‌شده به‌ویژه توقیف تمام دارایی‌ها و دارایی‌های متعلق به این شرکت‌ها در ایالات متحده را به همراه دارد و سبب خواهد شد تا شرکت‌های بین‌المللی از بیم مجازات‌های سخت قید معامله، همکاری و تجارت با بخش‌های تحت تحریم را بزنند.

خبرگزاری‌های بین‌المللی پیش از این اعلام کرده بودند که ایران به رغم هشدارهای آمریکا صدها فروند پهپاد را در اختیار روسیه قرار داده تا در جنگ علیه اوکراین از آنها استفاده کند.

فیگارو در گزارشی با استناد به خبرگزاری فرانسه آورده است که مسکو پس از مواجهه ارتش روسیه با خسارات نظامی و تلفات جانی در نبردهای نظامی با ارتش اوکراین طی هفته‌های اخیر اقدام به چندین خرید تسلیحاتی از ایران و کره شمالی کرده است.

در این گزارش همچنین از سوی دیگر، به تمایل تهران برای خرید جنگنده‌های سوخو-۳۵ روسیه از مسکو اشاره شده که فرمانده نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران آنرا تایید کرده است.

سپاه پاسداران ایران که مشمول بخش عمده‌ای از تحریم‌های تازه ایالات متحده شده در فهرست «سازمان‌های تروریستی» این کشور قرار دارد و مدام از سوی واشنگتن و حامیان منطقه‌ای آمریکا به تسلیح متحدان منطقه‌ای تهران در لبنان، عراق یا یمن متهم می‌شود.

ایران تحویل پهپاد به روسیه را رسما تایید نکرده اما از زبان سخنگوی وزارت خارجه خود بر ادامه همکاری با مسکو در زمینه فناوری‌های نوین که به گفته تهران پیش از جنگ اوکراین آغاز شده بود، تاکید کرده است.

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کره شمالی: هرگز به روسیه سلاح نفرستاده‌ایم ؛«آمریکا دهان خود را ببندد»

آمریکا دو شرکت و چهار فرد ایرانی مرتبط با سپاه را به اتهام «فعالیت‌های سایبری» تحریم کرد

اعضای کنگره آمریکا به طور فراجناحی به دنبال واکنش سریع به حملات ایران به اسرائیل هستند