بعد از پهپادهای ایرانی، «روسیه از کره شمالی مهمات توپخانه و راکت می‌خرد»

بازدید کیم جونگ اون از یک راکت‌انداز پیشرفته ساخت کره
بازدید کیم جونگ اون از یک راکت‌انداز پیشرفته ساخت کره Copyright 朝鮮通信社/AP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سرویس‌ها امنیتی ایالات متحده آمریکا می‌گویند روسیه برای پیشبرد جنگ در اوکراین برنامه‌ای را برای خرید میلیون‌ها راکت و مهمات توپخانه از کره شمالی در دستور کار دارد.

آگهی

سرویس‌ها امنیتی ایالات متحده آمریکا می‌گویند روسیه برای پیشبرد جنگ در اوکراین برنامه‌ای را برای خرید میلیون‌ها راکت و مهمات توپخانه از کره شمالی در دستور کار دارد. 

به گزارش آسوشیتدپرس یک مقام اطلاعاتی آمریکایی که خواست نامش فاش نشود روز دوشنبه با اعلام این خبر گفت: «اینکه روسیه به کشور منزوی کره شمالی روی می‌آورد نشانگر آن است که ارتش این کشور به دلیل تحریم‌ها و نظارت‌های بین‌المللی از کمبود شدید مهمات و تسلیحات در اوکراین رنج می‌برد.» 

نهادهای اطلاعاتی ایالت متحده باور دارند که فراتر از این برنامه، روسیه در آینده نزدیک همچنان به خرید تسلیحاتی از کره شمالی ادامه خواهد داد. روزنامه نیویورک تایمز برای نخستین بار برآوردهای سرویس‌های امنیتی ایالات متحده از این روند را گزارش کرد. 

این داده‌ها پس از انتشار و تائید گزارش فروش پهپادهای ایرانی به روسیه برای استفاده در جنگ اوکراین منتشر می‌شود. کاخ سفید هفته گذشته اعلام کرد عملیاتی شدن پرنده‌های بدون سرنشین مهاجر ۶ در اوکراین با مشکل فنی روبه‌رو است. 

مقام‌های نظامی و سیاسی روسیه می‌گویند دست‌کم ۴۲ کشور جهان به اوکراین کمک تسلیحاتی می‌کنند.

کره شمالی از زمان آغاز حمله نظامی روسیه به اوکراین و همزمان با کاهش شدید روابط غرب با مسکو، پیوندهای خود با این همپیمان قدیمی را بیش از پیش گسترده کرده است. پیونگ یانگ با تائید استراتژی نظامی روسیه، ایالات متحده را مسئول تحریک اوکراین و افزایش تنش‌ها توصیف می‌کند. رهبران کره شمالی از ماه فوریه گذشته در کنار حکومت سوریه از معدود کشورهایی بودند که تجاوز به خاک اوکراین را پاسخی به راهبرد برتری طلبی (هژمونی) غرب خوانده و آن را در مقام «دفاع مشروع» توجیه می‌کنند. 

پیش از این گزارش‌هایی از تمایل روسیه برای پذیرش کارگران کره شمالی در مناطق اشغالی اوکراین و به‌ویژه جمهوری‌های خودخوانده خلق دونتسک و لوهانسک منتشر شده بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کره شمالی: هرگز به روسیه سلاح نفرستاده‌ایم ؛«آمریکا دهان خود را ببندد»

نخست‌وزیر پیشین اوکراین: ما قطعا در برابر روسیه به پیروزی خواهیم رسید

درخواست پوتین و بن سلمان از همه اعضای اوپک پلاس: به دیگر تولیدکنندگان نفت ملحق شوید