مقامات آمریکا: روسیه در استفاده از پهپادهای ایرانی با مشکلات فنی روبرو است

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
یکی از پهپادهای «شاهد» ساخت ایران
یکی از پهپادهای «شاهد» ساخت ایران   -  Copyright  AP Photo

مقامات آمریکایی می‌گویند روسیه برای استفاده از پهپادهای ایرانی در جنگ اوکراین با «مشکلات فنی» روبرو شده است. 

این گروه از مسئولان دولت جو بایدن، رئیس‌جمهوری ایالات متحده که نخواستند نامشان فاش شود اشاره‌ای به جزئیات «کاستی‌های متعدد» پهپادهای ایرانی نکردند. با این حال به گفته آنها تحویل چند فروند پهپاد «مهاجر-۶» و پهپادهای «شاهد» به روسیه احتمالا بخشی از برنامه مسکو برای استفاده از صدها پهپاد ساخت ایران است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس پیش از این گزارش داده بود که روسیه صدها پهپاد را که امکان استفاده از آنها در جنگ با اوکراین وجود دارد از ایران تحویل گرفته است. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

به گفته مسئولان آمریکایی آموزش ماموران روسی در ایران برای فراگیری استفاده از این پهپادها همچنان ادامه دارد. روسیه می‌تواند از این پهپادها برای حملات هوا به زمین، جنگ الکترونیکی و هدف‌گیری در جریان تهاجم نظامی به اوکراین استفاده کند. 

واشنگتن ماه گذشته تصاویری ماهواره‌ای منتشر کرد که به گفته مسئولان آمریکایی از بازدید مقامات روسیه از پایگاهی هوایی در کاشان حکایت داشت. 

مقامات آمریکایی بر این باور هستند که یک فروند هواپیمای روسی تجهیزات پهپادی را طی چند روز از پایگاهی هوایی در ایران به روسیه منتقل کرده است.

حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران پیش از این با تائید همکاری‌های دفاعی تهران با مسکو گفته بود که کشورش به هیچ کدام از طرف‌های درگیر در اوکراین کمک نخواهد کرد زیرا از نظر ایران این جنگ باید پایان یابد.