Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

کره شمالی: هرگز به روسیه سلاح نفرستاده‌ایم ؛«آمریکا دهان خود را ببندد»

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه و کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی، در جریان دیدارشان در ولادی وستوک در سال ۲۰۱۹ با یکدیگر دست می دهند.
ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه و کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی، در جریان دیدارشان در ولادی وستوک در سال ۲۰۱۹ با یکدیگر دست می دهند. Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از مریم عباسی‌زاده
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

معاون سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا اوایل ماه جاری میلادی مدعی شده بود که روسیه برای پیشبرد جنگ در اوکراین برنامه‌ای را برای خرید میلیون‌ها راکت و مهمات توپخانه از کره شمالی در دستور کار دارد.

آگهی

کره شمالی صدور تسلیحات به روسیه در بحبوحه جنگ اوکراین را رد کرد. کره شمالی گزارش‌های اطلاعاتی آمریکا مبنی بر انتقال تسلیحات به روسیه در طول جنگ اوکراین را به شدت مورد انتقاد قرار داد و اعلام کرد که هیچ برنامه ای برای این کار نداشته و ندارد و این ادعاها را تلاشی برای خدشه دار کردن وجهه این کشور عنوان کرد.

در یک گزارش رسانه دولتی در روز پنجشنبه۲۲ سپتامبر ، یک مقام دفاعی کره شمالی که نامش فاش نشده، به ایالات متحده گوشزد کرده که از« اظهارات بی پروا» خودداری کند و «دهان خود را ببندد».

معاون سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا اوایل ماه جاری میلادی مدعی شده بود که روسیه برای پیشبرد جنگ در اوکراین برنامه‌ای را برای خرید میلیون‌ها راکت و مهمات توپخانه از کره شمالی در دستور کار دارد. 

پیش تر نیز موضوع استفاده از پهپادهای ایرانی توسط ارتش روسیه در جنگ اوکراین خبر ساز شده بود. هر چند تهران تاکنون بطور رسمی فروش هواپیماهای بدون سرنشین به روسیه را تایید نکرده است ولی اوکراین بتازگی ادعای سرنگون کردن یکی از این پهپادها را مطرح کرده بود. وال استریت ژورنال هم در گزارشی مجزا مدعی شده بود روسیه با استفاده از پهپادهای ایرانی ضربات سختی به اوکراین وارد کرده است.

بیانیه کره شمالی چند هفته پس از آن منتشر شد که مسکو یافته‌های اطلاعاتی آمریکا را «جعلی» عنوان کرد. صادرات تسلیحات کره شمالی به روسیه ناقض قطعنامه‌های سازمان ملل است و این کشور را از واردات یا صادرات سلاح منع می‌کند.

یک مقام کره شمالی تاکید کرد که پیونگ یانگ تحریم‌های «غیرقانونی» شورای امنیت سازمان ملل علیه این کشور را که توسط آمریکا و نیروهای دست نشانده آن ساخته شده است هرگز به رسمیت نشناخته است.

بر اساس بیانیه منتشر شده توسط خبرگزاری مرکزی رسمی کره شمالی، صادرات و واردات تجهیزات نظامی «حق قانونی مختص یک کشور مستقل» است.

این مقام که از او به عنوان معاون مدیر کل وزارت دفاع ملی کره شمالی معرفی شده، گفت: «اما ما از این فرصت استفاده می‌کنیم تا یک چیز را روشن کنیم. ما قبلا هرگز سلاح یا مهمات به روسیه صادر نکرده‌ایم و برنامه ای نیز برای صادرات آنها نخواهیم داشت.»

او در ادامه افزود: «مطمئن نیست که این شایعه که ایالات متحده در حال انتشار آن است از کجا سرچشمه گرفته است، اما یقینا هدف آن مخدوش کردن وجهه کره شمالی است».

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کمک‌های تسلیحاتی تهران به مسکو؛ آمریکا شرکت‌های ایرانی تولید کننده پهپاد را تحریم کرد

بعد از پهپادهای ایرانی، «روسیه از کره شمالی مهمات توپخانه و راکت می‌خرد»

«نظم نوین عادلانه و چندقطبی در جهان» در پیدا و پنهان توافقنامه مشارکت راهبردی روسیه و کره شمالی