«موشک‌ها و پهپادهای ایران در جنگ اوکراین»؛ آمریکا علیه تهران تحریم‌های تازه اعمال می‌کند

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
حمله پهپادی روسیه به کی‌یف، پایتخت و دیگر شهرهای اوکراین
حمله پهپادی روسیه به کی‌یف، پایتخت و دیگر شهرهای اوکراین   -  کپی رایت  SERGEI SUPINSKY/AFP or licensors

به دنبال انتشار گزارش‌هایی مبنی بر اینکه تهران قصد دارد برای روسیه موشک ارسال کند، یک مقام آمریکایی می‌گوید که احتمالا تحریم‌های تازه‌ای علیه تهران به این منظور اعمال خواهد شد. 

خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از یک مقام ارشد آمریکایی گزارش داده که مجازات‌های آمریکا علیه ایران شامل تحریم‌های اقتصادی و احتمالا محدودیت برخی موارد صادراتی خواهد بود. همچنین اشخاص ثالثی که به تهران و مسکو برای انجام این معامله کمک می‌کنند نیز تحریم‌ خواهند شد.  

این مقام آگاه که نخواسته نامش شود به آسوشیتدپرس می‌گوید: «ما در مورد اقدام ایران برای فروش تسلیحات نظامی به روسیه قطعا اقدامات بیشتری انجام می‌دهیم. هرکسی در جهان که در حال فروش قطعاتی به ایران است که می‌تواند در ساخت پهپادها یا موشک‌های بالستیک ایران مورد استفاده قرار گیرد تحت تحریم‌های ما قرار می‌گیرد. ما هرکسی را که به ایرانی‌ها و روس‌ها کمک کند تا بتوانند اوکراینی‌ها را بکشند تحریم می‌کنیم. »

این مقام از وارد شدن به جزئیات مجازات‌های آتی یا اظهارنظر مستقیم درباره گزارش‌های اخیر درباره معاملات تسلیحاتی ایران و روسیه خودداری کرد.

واشنگتن پست پیشتر گزارش داده بود که ایران علاوه بر ادامه فروش پهپادها به روسیه قصد دارد موشک‌های زمین به زمین نیز به مسکو ارسال کند. در گزارش واشتگتن پست آمده بود که این موارد می‌تواند شامل موشک های فتح ۱۱۰ و ذوالفقاردو موشک بالستیک کوتاه برد ایرانی باشد. 

ایران فروش هرگونه سلاح به روسیه برای استفاده در اوکراین را رد کرده است.

این مقام آمریکایی خاطرنشان کرد که دولت بایدن در گذشته و به صراحت اعلام کرده است که ارسال تسلیحات برای روسیه مجازات هایی را در پی خواهد داشت. این مقام همچنین گفت: «ما از تابستان در مورد فروش تسلیحات به روسیه، از جمله فروش پهپاد، هشدار می‌دادیم. ایران به تازگی در مورد آنها دروغ گفته است و آنها گرفتار دروغ هایشان شده اند.»

به گزارش آسوشیتدپرس، روز دوشنبه بیش از دوجین پهپاد انتحاری به کیف حمله کردند و چهار نفر را کشتند، ساختمان‌ها را به آتش کشیدند و تأسیسات انرژی را مورد حمله قرار دادند. مقامات گفتند که این حمله متوالی با ۲۸ پهپاد - که به نظر می رسد شامل شاهدهای ساخت ایران نیز باشد، انجام شد.

سیاستمداران آمریکایی حالا با صدای بلندتری خواهان اعمال مجازات علیه ایران برای فروش این سلاح‌ها هستند. آدام کینزینگر نماینده مجلس نمایندگان آمریکا در توئیتی نوشت که بایدن «با صدای بلند درباره رژیم ایران صحبت کند و از معترضان حمایت کند و دفاع هوایی اوکراین را تامین کند».

در همین حال کاخ سفید هم روز دوشنبه ایران را متهم کرد که در خصوص ارسال تسلیحات به روسیه دروغ می‌گوید و شواهد گسترده‌ای مبنی بر استفاده روسیه از پهپادهای ایرانی در حملات خود به اوکراین وجود دارد. 

کارین ژان پیر، سخنگوی مطبوعاتی کاخ سفید همچنین گفت: «به نظر می‌رسد که تهران در حال بررسی فروش بیشتر سلاح‌ها به مسکو است. همه شما گزارش‌های صبح امروز از حمله هواپیمای بدون سرنشین ایران در مرکز شهر کی‌یف را دیده‌اید. با این حال ایران همچنان در این مورد دروغ می‌گوید. آنها در این مورد صادق نبوده اند.»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

همچنین مقام‌های اوکراینی هم خواستار برخورد جهان با ایران به دلیل دخالت در تامین تسلیحات روسیه شده‌اند. در همین زمینه دمیترو کولبا، وزیر امور خارجه این کشور، از اتحادیه اروپا خواست تا تحریم‌های «قوی» را علیه ایران اعمال کند. همچنین الکسی رزنیکوف، وزیر دفاع اوکراین، نیز خواستار محکومیت گسترده ایران شد و از «دموکراسی‌ها و درخشان‌ترین ذهن‌های جهان» خواست تا «برای دفع این حملات و شکست دادن شیطان گرد هم آیند».