Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

مشاور زلنسکی: حکومت سرکوبگر ایران مسئول کشتار اوکراینی‌هاست

تصویر لاشه پهپاد شاهد که کی‌یف پس از سرنگونی آن منتشر کرد
تصویر لاشه پهپاد شاهد که کی‌یف پس از سرنگونی آن منتشر کرد Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مقام‌های اوکراینی در واکنش به حمله روز دوشنبه روسیه به شهرهای این کشور که گفته می‌شود با استفاده از پهپادهای ایرانی صورت گرفته افزون بر محکوم کردن نقش حکومت جمهوری اسلامی در کشتار مردم کشورشان، خواستار وضع تحریم‌های بیشتر اتحادیه اروپا علیه تهران شدند.

آگهی

مقام‌های اوکراینی در واکنش به حمله روز دوشنبه (۱۷ اکتبر) روسیه به شهرهای این کشور که گفته می‌شود با استفاده از پهپادهای ایرانی صورت گرفته افزون بر محکوم کردن «نقش حکومت جمهوری اسلامی در کشتار مردم کشورشان»، خواستار وضع تحریم‌های بیشتر اتحادیه اروپا علیه تهران شدند. 

در جریان حمله پهپادی صبح دوشنبه به مناطق مسکونی اوکراین، دست‌کم سه نفر از جمله یک زن باردار در کی‌یف، پایتخت، جان خود را از دست دادند. این دومین حمله هوایی گسترده روسیه به مناطق شهری اوکراین طی یک هفته گذشته بود. 

اوکراین اعلام کرد که این حملات به اهداف غیرنظامی توسط «پهپادهای انتحاری» ساخت ایران است اما در مقابل، وزارت دفاع روسیه مدعی شد که حمله‌ای گسترده را علیه اهداف نظامی و زیرساخت‌های انرژی در سراسر اوکراین پشتیبانی کرده است. 

ارتش اوکراین گزارش داد که از عصر یکشنبه ۳۷ پهپاد معادل ۸۵ درصد از هواپیماهای بدون سرنشین مورد استفاده در حملات به مناطق شهری را منهدم و سرنگون کرده است.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین با انتشار پیامی در پیام‌رسان تلگرام نوشت: « دشمن روز و شب مردم غیرنظامی را به وحشت می‌اندازد.» در همین حال، فولکر ترک، کمیسر جدید حقوق بشر سازمان ملل متحد، خواستار توقف حملات هواپیماهای بدون سرنشین به غیرنظامیان شد. اما نه تنها روسیه تا کنون زیر بار پذیرش مسئولیت حملات نیروهای خود به مناطق غیرنظامی نشده بلکه ایران نیز همچنان ارسال پهپادهای شاهد به روسیه را تکذیب می‌کند. 

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید 

میخائیلو پودولیاک، مشاور رئیس‌جمهوری اوکراین نیز در صفحه شخصی توییتر خود نوشت: «ایران مسئول کشتار اوکراینی‌هاست. حکومتی که مردم خود را سرکوب می‌کند، اکنون برای کشتار دسته جمعی در قلب اروپا به هیولاها (روس‌ها) سلاح می‌دهد.»

دمیترو کولبا، وزیر خارجه اوکراین هم در توییت مستقلی خواستار اعمال تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه جمهوری اسلامی به دلیل حمایت تسلیحاتی این کشور از روسیه شد، خواستی که در میان وزرای خارجه کشورهای عضو اتحادیه که در لوکزامبورگ گردهم آمده‌اند، طرفداران کمی ندارد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کمک نظامی به اوکراین؛ چرا فرانسه از هم‌پیمانان اروپایی عقب ماند؟

نبرد «ووچانسک»؛ هزاران اوکراینی مجبور به ترک خانه و کاشانه خود شدند

کمبود نیرو در ارتش اوکراین؛ زندانیان به جبهه فرستاده می‌شوند