مشاور زلنسکی: حکومت سرکوبگر ایران مسئول کشتار اوکراینی‌هاست

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
تصویر لاشه پهپاد شاهد که کی‌یف پس از سرنگونی آن منتشر کرد
تصویر لاشه پهپاد شاهد که کی‌یف پس از سرنگونی آن منتشر کرد   -  Copyright  AP Photo

مقام‌های اوکراینی در واکنش به حمله روز دوشنبه (۱۷ اکتبر) روسیه به شهرهای این کشور که گفته می‌شود با استفاده از پهپادهای ایرانی صورت گرفته افزون بر محکوم کردن «نقش حکومت جمهوری اسلامی در کشتار مردم کشورشان»، خواستار وضع تحریم‌های بیشتر اتحادیه اروپا علیه تهران شدند. 

در جریان حمله پهپادی صبح دوشنبه به مناطق مسکونی اوکراین، دست‌کم سه نفر از جمله یک زن باردار در کی‌یف، پایتخت، جان خود را از دست دادند. این دومین حمله هوایی گسترده روسیه به مناطق شهری اوکراین طی یک هفته گذشته بود. 

اوکراین اعلام کرد که این حملات به اهداف غیرنظامی توسط «پهپادهای انتحاری» ساخت ایران است اما در مقابل، وزارت دفاع روسیه مدعی شد که حمله‌ای گسترده را علیه اهداف نظامی و زیرساخت‌های انرژی در سراسر اوکراین پشتیبانی کرده است. 

ارتش اوکراین گزارش داد که از عصر یکشنبه ۳۷ پهپاد معادل ۸۵ درصد از هواپیماهای بدون سرنشین مورد استفاده در حملات به مناطق شهری را منهدم و سرنگون کرده است.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین با انتشار پیامی در پیام‌رسان تلگرام نوشت: « دشمن روز و شب مردم غیرنظامی را به وحشت می‌اندازد.» در همین حال، فولکر ترک، کمیسر جدید حقوق بشر سازمان ملل متحد، خواستار توقف حملات هواپیماهای بدون سرنشین به غیرنظامیان شد. اما نه تنها روسیه تا کنون زیر بار پذیرش مسئولیت حملات نیروهای خود به مناطق غیرنظامی نشده بلکه ایران نیز همچنان ارسال پهپادهای شاهد به روسیه را تکذیب می‌کند. 

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید 

میخائیلو پودولیاک، مشاور رئیس‌جمهوری اوکراین نیز در صفحه شخصی توییتر خود نوشت: «ایران مسئول کشتار اوکراینی‌هاست. حکومتی که مردم خود را سرکوب می‌کند، اکنون برای کشتار دسته جمعی در قلب اروپا به هیولاها (روس‌ها) سلاح می‌دهد.»

دمیترو کولبا، وزیر خارجه اوکراین هم در توییت مستقلی خواستار اعمال تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه جمهوری اسلامی به دلیل حمایت تسلیحاتی این کشور از روسیه شد، خواستی که در میان وزرای خارجه کشورهای عضو اتحادیه که در لوکزامبورگ گردهم آمده‌اند، طرفداران کمی ندارد.