Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

کاخ سفید: نظامیان ایران برای کمک به روسیه در کریمه حضور دارند

National Security Council spokesman John Kirby
National Security Council spokesman John Kirby Copyright AP
Copyright AP
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

شبه‌جزیره کریمه در سال ۲۰۱۴ به اشغال روسیه درآمد. غرب پیش از این ایران را متهم کرده بود که پهپاد و موشک در اختیار روسیه قرار داده اما این نخستین بار است که تهران متهم به حضور نظامی مستقیم در اوکراین شده است

آگهی

ایالات متحده روز پنج‌شنبه ادعا کرد که نظامیان ایران برای کمک به روسیه در کریمه حضور دارند. بر اساس بیانیه کاخ سفید، نیروهای ایرانی برای کمک کردن به روسیه در استفاده از پهپاد‌های «انتحاری» علیه اوکراین، به این منطقه اعزام شده‌اند.

جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا در جریان یک کنفرانس در کاخ سفید این ادعا را مطرح کرد؛ با این وجود گفت که از تعداد نیروهای ایرانی حاضر در کریمه اطلاعاتی ندارد.

آقای کربی همچنین افزود که پرسنل ایرانی حاضر در کریمه، عمدتا در فعالیت‌های آموزشی مشغولند و پشتیبانی‌های فنی ارائه می‌دهند و روس‌ها نیز کار هدایت پهپادها را برعهده دارند و به این ترتیب آسیب قابل توجهی به زیرساخت‌های اوکراین وارد کرده‌اند.

او گفت: «تهران اکنون بطور مستقیم در این جنگ مشارکت دارد و از طریق تهیه سلاح، بر غیرنظامیان و زیرساختهای غیرنظامی اوکراین تاثیر می‌گذارد. ایالات متحده از همه ابزارها برای اعمال فشار، بازدارندگی و مقابله با اقدامات ایران در تامین مهمات علیه مردم اوکراین استفاده خواهد کرد و ما به اجرای قوی همه تحریم‌های آمریکا علیه تجارت تسلیحات روسیه و ایران ادامه خواهیم داد.»

شبه‌جزیره کریمه در سال ۲۰۱۴ میلادی توسط روسیه اشغال شد. پیش از این غرب ایران را متهم کرده بود که پهپاد و موشک در اختیار روسیه قرار داده است تا از آن در جنگ اوکراین استفاده کند.

سخنان آقای کربی در حالی مطرح می‌شود که عصر پنج‌شنبه اتحادیه اروپا نیز مجموعه جدیدی از تحریم‌ها را علیه ایران وضع کرد و به اجرا گذاشت.

این تحریم‌ها که به دلیل پشتیبانی‌های تسلیحاتی ایران از روسیه در جنگ اوکراین وضع شده، سه فرد حقیقی (محمد حسین باقری رئیس ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران، سید حجت‌الله قریشی مسئول لجستیک و سعید آقاجانی فرمانده واحد پهپادی سپاه پاسداران) همچنین یک نهاد وابسته به سپاه پاسداران (صنایع هوایی شاهد) را هدف قرار داده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

واکنش باقری به تحریم‌های اروپا: با اموال من زغال سنگ بخرید

«موشک‌ها و پهپادهای ایران در جنگ اوکراین»؛ آمریکا علیه تهران تحریم‌های تازه اعمال می‌کند

سرکوب اعتراضات؛ از وزیر ارتباطات تا فرماندهان نیروی انتظامی همه در لیست تحریم های اتحادیه اروپا