بایدن در سازمان ملل: در کنار زنان شجاع ایرانی ایستاده‌ایم؛اجازه دستیابی تهران به بمب اتم را نمی‌دهیم

سخنرانی جو بایدن در مجمع عمومی سازمان ملل متحد
سخنرانی جو بایدن در مجمع عمومی سازمان ملل متحد Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

وی همچنین ولادیمیر پوتین، همتای روسی خود را به دلیل تهاجم نظامی به اوکراین و تهدید هسته‌ای غرب به زیرپا گذاشتن منشور سازمان ملل متحد متهم کرد.

آگهی

جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا در مجمع عمومی سازمان ملل متحد بار دیگر بر عزم کشورش برای جلوگیری از دسترسی ایران به سلاح هسته‌ای تاکید کرد و گفت که در کنار زنان شجاع و معترضان به قتل مهسا امینی، دختر جوانی که پس از بازداشت توسط گشت ارشاد جان باخت، ایستاده است.

وی همچنین ولادیمیر پوتین، همتای روسی خود را به دلیل تهاجم نظامی به اوکراین و تهدید هسته‌ای غرب به زیر پا گذاشتن منشور سازمان ملل متحد متهم کرد.

آقای بایدن بخش عمده‌ای از سخنرانی خود را در مجمع عمومی سازمان ملل متحد به محکوم کردن تهاجم نظامی روسیه به خاک اوکراین اختصاص داد.

وی در این خصوص تصریح کرد در دوره‌ای که جهان با بحرا‌ن‌های متعدد از جمله گرمایش و تغییرات اقلیمی، مشکلات اقتصادی، تورم و همه‌گیری بیماری کووید۱۹ دست و پنجه نرم می‌کند، یک عضو شورای امنیت به خود اجازه داده تا به کشور همسایه حمله کند و منشور سازمان ملل متحد را زیر پا بگذارد.

رئیس جمهوری آمریکا سپس تهدید اتمی ولادیمیر پوتین را غیرمسئولانه و ناقض رژیم منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای خواند و تاکید کرد که جنگ اتمی برنده ندارد.

آقای بایدن در این خصوص تاکید کرد: «جانمایه منشور سازمان ملل مورد حمله قرار گرفته است. وظیفه همه کشورها است که از اصول و ارزش‌های سازمان ملل متحد دفاع کنند.»

رئیس کاخ سفید سپس با تکرار این جمله که «نمی‌توان خاک کشور دیگری را به زور اشغال کرد اما روسیه این اصل را نقض کرده یادآور شد که «ایالات متحده خواهان پایان جنگ است.»

به گفته رئیس جمهوری آمریکا بیمارستان‌ها، مراکز فرهنگی و تاریخی اوکراین و دیگر زیرساخت‌های این کشور مدام مورد حمله قرار می‌گیرد و گورهای دسته‌ جمعی متعددی در مناطق از اشغال آزاد شده اوکراین پیدا شده است.

جو بایدن سپس تاکید کرد که پوتین بهانه تهدید کشورش را برای انجام تهاجم نظامی علیه اوکراین مطرح کرده بود در حالی که به گفته او هیچ تهدیدی در کار نبوده است.

در کناره زنان شجاع ایران ایستاده‌ایم؛ اجازه دستیابی تهران به سلاح هسته‌ای را نخواهیم داد

وی در بخش دیگری از سخنرانی خود ضمن تاکید بر پایبندی کشورش به کنترل و عدم اشاعه سلاح‌های هسته‌ای تاکید کرد که اجازه نخواهد داد تهران به سلاح اتمی دست پیدا کند.

جو بایدن با این حال یاد آور شد که کشورش ترجیح می‌دهد از کانال دیپلماتیک به این هدف دست پیدا کند.

رئیس جمهوری ایالات متحده سپس با تاکید بر تعهد کشورش در حمایت از دموکراسی و حقوق بشر در سراسر جهان، بار دیگر از ایران یاد کرد و گفت که آمریکا در کنار معترضانی ایستاده که اکنون در خیابان‌ها از حقوق اولیه از دست رفته خود دفاع می‌کنند.

وی با اشاره به اعتراض‌های خیابانی در ایران پس از مرگ مهسا امینی گفت از معترضانی که در ایران پس از مرگ یک زن جوان دستگیر شده خشم خود را در این کشور فریاد می‌زنند، حمایت می‌کند.

مناقشه اسرائیل-فلسطین و تاکید بر راه حل تشکیل دو کشور

جو بایدن همچنین در اشاره به بحران خاورمیانه و مناقشه اسرائیل و فلسطین، ضمن تاکید بر اهمیت دفاع از امنیت اسرائیل یادآور شد که ایالات متحده پایبند به راه‌حل تشکیل دو کشور برای حل بحران خاورمیانه است.

میلیاردها دلاری سرمایه‌گذاری برای مبارزه با تغییرات اقلیمی

وی گرمایش زمین و تغییرات اقلیمی را بزرگرین چالش بشر در سال‌های پیش رو عنوان کرد و گفت که کشورش ۳۶۹ میلیارد دلار برای مبارزه با تغییرات اقلیمی اختصاص داده است.

رئیس جمهوری آمریکا یادآور شد که کشورش نه تنها برای خود بلکه برای دسترسی همه جهان به انرژی‌های پاک سرمایه‌گذاری خواهد کرد.

آمریکا خواهان افزایش شمار کشورهای عضو شورای امنیت است

رئیس جمهوری آمریکا همچنین خاطرنشان کرد که خواهان افزایش شمار کشورهای عضو شورای امنیت سازمان ملل متحد است. وی خطرنشان کرد که احساس می‌کند زمان اصلاح ساختار شورای امنیت که اغلب به دلیل استفاده از حق وتو کارایی لازم را ندارد، فرا رسیده است.

جو بایدن در همین راستا خواستار «افزایش تعداد اعضای دائم و غیردائم» شورای امنیت شد تا کشورهای آفریقا، آمریکای لاتین و حوزه کارائیب نیز در آن حضور داشته باشند.

آگهی

ایالات متحده، روسیه، فرانسه، بریتانیا و چین، پنج عضو دائم شورای امنیت را تشکیل می‌دهند که از حق وتو یا رد هر تصمیم جمعی نیز برخودار هستند.

رئیس‌جمهوری آمریکا در پایان در حالی که سعی داشت با لحنی وحدت بخش سخن بگوید خاظر نشان کرد: «بیایید با هم، یک بار دیگر، به صراحت اعلام کنیم که ملت‌های جهان هنوز متحد هستند.»

جو بایدن سپس تاکید کرد که: «ما شاهدان منفعل تاریخ نیستیم. ما نویسندگان تاریخ هستیم. ما می توانیم آن را محقق کنیم.»

سخنرانی رئیس جمهوری آمریکا در مجمع عمومی سازمان ملل متحد که به طور مرسوم پس از نطق رئیس جمهوری برزیل، دومین سخنرانی است به دلیل حضور جو بایدن در مراسم تشییع پیکر الیزابت دوم، ملکه فقید بریتانیا به روز چهارشنبه موکول شده بود.

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید

آگهی
هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مقایسه سفر رئيسی به نیویورک با روحانی و احمدی‌نژاد؛ کدام رئيس‌جمهور بیشتر مورد توجه قرار گرفت؟

شلیک موشک‌های آمریکایی با جنگنده‌های روسی؛ آیا اوکراین ورق را بر می‌گرداند؟

جنگ اوکراین؛ مجمع عمومی سازمان ملل به تعلیق عضویت روسیه در شورای حقوق بشر رای داد