Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

رئیسی در مجمع عمومی سازمان ملل خواستار محاکمه ترامپ به دلیل حمله به کاروان سلیمانی شد

ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهوری ایران در مجمع عمومی سازمان ملل متحد
ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهوری ایران در مجمع عمومی سازمان ملل متحد Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سخنرانی رئیس‌جمهوری ایران همزمان با اعتراض‌های خیابانی در این کشور در اعتراض به جان باختن مهسا امینی، زن جوان ۲۲ ساله صورت گرفت.

آگهی

ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهوری ایران روز چهارشنبه در مجمع عمومی سازمان ملل متحد کشورهای غربی را به پیروی از «استانداردهای دوگانه» در زمینه حقوق بشر و حقوق زنان متهم کرد. 

او بدون نام بردن از مهسا امینی از واکنش‌های جهانی به «رخداد در دست بررسی» انتقاد کرد. او «قتل ده‌ها زن بی پناه در مدت کوتاهی در یکی از کشورهای غربی» و برخورد با «جوامع بومی کانادا» را نمونه‌هایی از «استاندارهای دوگانه» در زمینه حقوق بشر دانست.

ابراهیم رئیسی در سخنان خود همچنین از مواضع آمریکا و کشورهایی که او دوستان آمریکا خواند انتقاد کرد. رئیس‌جمهوری ایران در سخنان خود به تصمیم دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا مبنی بر خروج واشنگتن از برجام اشاره کرد و از «جنگ تمام عیار اقتصادی» علیه ایران انتقاد کرد. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

وی همچنین با نشان دادن عکس قاسم سلیمانی، فرمانده پیشین سپاه قدس ایران از نقش او در مقابله داعش و «تروریسم» ستایش کرد. ابراهیم رئیسی در همین راستا خواستار محاکمه «آمر و مباشر» حمله به کاروان قاسم سلیمانی در نزدیکی فرودگاه بغداد شد. او گفت: «رسیدگی عادلانه قضایی به جنایتی که رئیس جمهور سابق آمریکا به آن اعتراف کرده، خدمت به انسانیت است.»

رئیس‌جمهوری ایران بار دیگر تاکید کرد که تهران به دنبال دستیابی به سلاح هسته‌ای نیست. ابراهیم رئیسی مدعی شد که ۳۵ درصد از کل بازرسی‌ها از برنامه‌های هسته‌ای جهان در ایران صورت می‌گیرد. 

وی با اشاره به خروج آمریکا از برجام اظهار داشت: «گره توافق هسته‌ای از همان جایی باید باز شود که گره خورده است.»

ابراهیم رئیسی مدعی شد که مذاکرات احیای برجام بدون «ابتکارها و انعطاف‌های ایران» در همان روزهای نخست شکست می‌خورد. 

سخنرانی رئیس‌جمهوری ایران همزمان با تظاهرات خیابانی در این کشور در اعتراض به جان باختن مهسا امینی، زن جوان ۲۲ ساله صورت گرفت. 

ابراهیم رئیسی سال گذشته به دلیل همه‌گیری ویروس کرونا به طور مجازی در مجمع عمومی سازمان ملل سخنرانی کرده بود. به این ترتیب سخنرانی روز چهارشنبه اولین حضور او در مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک محسوب می‌شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ابراهیم رئیسی برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل وارد نیویورک شد

گزارشگر ویژه سازمان ملل: کشتار دهه شصت ممکن است «نسل کشی» قلمداد شود اما جنایات ایران فراتر است

سرنوشت توافق هسته‌ای ایران با قدرت‌های غربی؛ گروسی: برجام دیگر معنا ندارد