Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

ابراهیم رئیسی برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل وارد نیویورک شد

سفر ابراهیم رئیسی به نیویورک
سفر ابراهیم رئیسی به نیویورک Copyright خبرگزاری فارس
Copyright خبرگزاری فارس
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری ایران که برای شرکت در هفتاد و هفتمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد به آمریکا سفر کرده است، ظهر دوشنبه به وقت محلی وارد نیویورک شد.

آگهی

ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری ایران که برای شرکت در هفتاد و هفتمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد به آمریکا سفر کرده است، ظهر دوشنبه به وقت محلی وارد نیویورک شد.

این نخستین حضور آقای رئیسی در مجمع عمومی سازمان ملل است. او سال گذشته در نخستین سال ریاست جمهوری خود به صورت ویدئو کنفرانس در هفتاد و ششمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد سخنرانی کرد.

بر اساس اعلام خبرگزاری ایرنا، آقای رئیسی پیش از سفر به نیویورک با علی خامنه‌ای، رهبر ایران دیدار و گفتگو کرده است. رئیس جمهور ایران پیش از سفر به آمریکا، سفری سه روزه به ازبکستان داشت و در اجلاس سازمان همکاری‌های شانگهای شرکت کرد.

نخستین سفر آقای رئیسی به نیویورک ۳ روز پس از جان‌باختن مهسا امینی، دختر ۲۲ ساله‌ای که پس از بازداشت توسط گشت ارشاد نیروی انتظامی ایران به «کما» رفته بود، انجام می‌شود.

رئیس جمهور ایران همچنین زمانی وارد نیویورک می‌شود که برخی از فعالان سیاسی خواستار طرح موضوع اعدام‌های تابستان ۶۷ در جریان سفر آقای رئیسی و تعقیب قضایی او شده‌اند.

آقای رئیسی با حکم آیت‌الله خمینی، رهبر وقت ایران، عضو هیاتی قضایی موسوم به «هیات مرگ» بود که برای رسیدگی به وضعیت زندانیان سیاسی و عقیدتی در تابستان ۱۳۶۷ تشکیل شد. بنا به گزارش‌ها، چندین هزار نفر از این زندانیان پس از محاکمات کوتاه، اعدام شدند.

آقای رئیسی صبح دوشنبه با بدرقه رسمی محسن قمی، مشاور رهبر ایران، محمد مخبر، معاون اول رییس جمهوری و جمعی از وزرا و اعضای هیات دولت عازم نیویورک شد.

رئیسی: من هیچگونه برنامه‌ای برای ملاقات با بایدن ندارم

رئیس جمهوری ایران پیش از ترک تهران گفت: «هیچ زمینه‌ای برای مذاکره یا ملاقات با آمریکایی‌ها برنامه‌ریزی نشده و هیچ دیداری با آنها نداریم.»

آقای رئیسی همچنین در آستانه سفر خود به نیویورک در گفتگو با شبکه «سی‌بی‌اس» درباره احتمال ملاقات با جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا گفت: «من هیچگونه برنامه‌ای برای ملاقات با ایشان ندارم و همچنان که در قبل هم اشاره کردم نه ملاقات و نه مذاکره را مفید فایده نمی‌بینم.»

او در بخش دیگری از این گفتگو در مورد چها زندانی آمریکایی در ایران، گفت که پیوند زدن آزادی زندانیان آمریکایی در ایران با برجام کار «درستی» نیست.

رئیس جمهور ایران با بیان اینکه «ایرانی‌های بیگناهی در زندان های آمریکا هستند که تنها جرم آن‌ها دور زدن تحریم‌ها بوده است»، گفت: «بارها به آمریکایی‌ها اعلام شده که این موضوعات می‌تواند با دستگاه قضایی جمهوری اسلامی ایران مورد گفتگو قرار بگیرد اما آمریکایی‌ها باز هم با این موضوع سیاسی برخورد می‌کنند و آزادی زندانیان را به برجام پیوند می‌زنند، درحالی که این موضوع می‌تواند به عنوان یک مسئله مستقل انسان‌دوستانه بین دو کشور حل شود.»

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

بنا به گزارش رسانه‌های ایران، حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه، محمد جمشیدی، معاون سیاسی دفتر رئیس جمهور و علی باقری، گفتگو کننده ارشد ایران در هیات همراه آقای رئیسی در سفر به نیویورک حضور دارند. 

با وجود این ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت خارجه ایران در مورد حضور آقای باقری در هیات همراه آقای رئیسی در سفر به نیویورک گفت که «برنامه مشخصی برای مذاکره در خصوص رفع تحریم‌ها تعریف نشده است.»

اما محمد مرندی، مشاور تیم مذاکره کننده ایران در مذاکرات وین در حساب کاربری خود در توئیتر نوشت: «با توجه به این که دکتر علی باقری، مذاکره‌کننده ارشد هسته‌ای ایران قرار است همراه رییس جمهور باشد، فرصت خوبی برای تروئیکای اروپا/ اتحادیه اروپا خواهد بود تا آمریکا را ترغیب کنند تا به گونه‌ای هدفمند،‌ معدود مسائل باقی‌مانده را حل‌وفصل کند.»

در حال حاضر مذاکرات ایران و اتحادیه اروپا با هدف احیای برجام به گفته جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به بن‌بست رسیده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مقایسه سفر رئيسی به نیویورک با روحانی و احمدی‌نژاد؛ کدام رئيس‌جمهور بیشتر مورد توجه قرار گرفت؟

ابراهیم رئیسی برای نخستین بار با شی جین پینگ دیدار کرد و به چین دعوت شد

واکنش باقری کنی به واگذاری مسئولیت پرونده هسته‌ای به شمخانی: چیزی به نام مذاکرات هسته‌ای نداریم