ابراهیم رئیسی برای نخستین بار با شی جین پینگ دیدار کرد و به چین دعوت شد

ابراهیم رئیسی و شی جین پینگ
ابراهیم رئیسی و شی جین پینگ Copyright Shen Hong/Xinhua
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

ابراهیم رئیسی و شی جین پینگ، روسای جمهوری ایران و چین روز جمعه و در حاشیه اجلاس سران شانگهای برای نخستین بار با یکدیگر دیدار کردند.

آگهی

ابراهیم رئیسی و شی جین پینگ، روسای جمهوری ایران و چین روز جمعه و در حاشیه اجلاس سران شانگهای در شهر سمرقند ازبکستان برای نخستین بار با یکدیگر دیدار کردند. 

به گزارش ایرنا، آقای  رئیسی با انتقاد از ادامه تحریم‌های ایالات متحده علیه ایران گفت: «جمهوری اسلامی ایران به هیچ وجه مقابل قلدری آمریکا کوتاه نخواهد آمد». چین یکی از اعضای برجام است. 

پکن از یکی مشتریان ثابت نفت ایران است و با وجود ادامه رسمی تحریم‌ها، از زمان روی کار آمدن دولت بایدن، مقادیر زیادی از سوخت صادراتی ایران را خریداری کرده است. روابط نه‌چندان گرم چین و ایالات متحده آمریکا در ماه‌های اخیر و به‌ویژه در پی سفر نانسی پلوسی به تایوان به شدت تیره شده است. 

ایران از زمان به قدرت رسیدن ابراهیم رئیسی،  توسعه مناسبات با شرق و کشورهای همسایه را در دستور کار خود قرار داده است. نهایی شدن عضویت در پیمان همکاری شانگهای و همچنین ورود به جمع سازمان کشورهای نوظهور «بریکس» از اهداف دولت سیزدهم است. خبرگزاری ایرنا گزارش کرده رئیس جمهوری چین به همتای ایرانی خود حمایت از عضویت جمهوری اسلامی در بریکس را وعده داد و از او برای سفر به پکن دعوت کرد. 

شی جین پینگ با اشاره به نقش مهم ایران در امور منطقه‌ای و بین‌المللی گفت: چین از عضویت جمهوری اسلامی ایران در سازمان بریکس حمایت می‌کند.

در این دیدار همچنین شی جین پینگ بصورت رسمی از رئیس جمهوری ایران برای سفر به چین دعوت کرد.

اجلاس امسال سازمان همکاری شانگهای با توجه به ادامه جنگ در اوکراین بیش از پیش مورد توجه قرار گرفته است. ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه روز جمعه و در حاشیه این نشست، بار دیگر از جهان تک قطبی انتقاد و نسبت به تقسیم قدرت در عرصه بین‌المللی ابراز امیدواری کرد.

استقبال پوتین از ظهور قدرت‌های جدید

در حالیکه عملکرد روسیه در جنگ اوکراین، تردیدها در باره توانایی نظامی این کشور را حتی میان نزدیک‌ترین شرکای روسیه برانگیخته است، ولادیمیر پوتین روز جمعه و در جریان یک سخنرانی در اجلاس شانگهای از تولد و گسترش کانون‌های جدید قدرت در جهان استقبال کرد.

این سخنان در حالی مطرح می‌شود که در جریان دیدار روسای جمهوری چین و روسیه، شی جین پینگ نگرانی‌هایی را درباره روند جنگ اوکراین بیان کرده بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

حاشیه‌های سفر رئیسی به نیویورک؛ از ثبت شکایت تا تدارک گردهمایی مخالفان جمهوری اسلامی

تجویز نسخه شانگهای به جای برجام؛ بازارهای ارز و سهام روی خوش نشان ندادند

چین و فروش تجهیزاتی با کاربرد نظامی به روسیه؛ هدف واشنگتن از انتشار عمومی اطلاعات محرمانه چیست؟