Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

رئیسی: عضویت ایران در سازمان همکاری‌های شانگهای قطعی می‌شود

روسای جمهوری ایران و ازبکستان در سمرقند
روسای جمهوری ایران و ازبکستان در سمرقند Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

رئیس‌جمهوری ایران برای شرکت در نشست رهبران کشورهای عضو سازمان همکاری‌های شانگهای به شهر سمرقند در ازبکستان سفر کرده است.

آگهی

ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهوری ایران می‌گوید عضویت کشورش در سازمان همکاری‌های شانگهای که روسیه و چین دو عضو اصلی آن هستند «قطعی» خواهد شد. 

رئیس‌جمهوری ایران برای شرکت در نشست رهبران کشورهای عضو سازمان همکاری‌های شانگهای به شهر سمرقند در ازبکستان سفر کرده است. چین سازمان همکاری‌های شانگهای را در سال ۲۰۰۱ پایه‌گذاری کرد و علاوه بر روسیه، چهار کشور آسیای مرکزی از ابتدا در آن عضویت داشتند.

پاکستان و هند هم در سال ۲۰۱۷ به عضویت این سازمان درآمدند. اجلاس سازمان همکاری‌های شانگهای قرار است روزهای پنجشنبه و جمعه در سمرقند برگزار شود. این نشست اولین اجلاس این سازمان از زمان آغاز همه‌گیری ویروس کرونا است که کاملا به صورت حضوری برگزار می‌شود. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

درخواست عضویت دائم ایران در پیمان شانگهای در اجلاس سال ۲۰۲۱ در تاجیکستان مورد موافقت قرار گرفته بود. ایران از سال ۲۰۰۵ به عنوان عضو ناظر در نشست‌های سازمان همکاری‌های شانگهای شرکت داشت. 

عضویت ایران در این سازمان هم‌راستا با رویکرد نگاه به شرق تهران طی سال‌های گذشته به ویژه از زمان آغاز دوره ریاست‌جمهوری ابراهیم رئیسی است. ایران بیش از یک دهه در انتظار موافقت کشورهای عضو پیمان شانگهای با عضویت خود بود. برخی از اعضای این سازمان به دلیل تحریم‌های آمریکا و سازمان ملل علیه تهران رغبتی به پذیرش درخواست عضویت ایران نداشتند. 

کشورهای عضو سازمان همکاری‌های شانگهای با ۶۰ درصد از مساحت اوراسیا و نیمی از جمعیت جهان تنها سهمی حدودا ۲۰ درصدی از اقتصاد جهان را دارند. ایران که طی یک دهه گذشته به دلیل برنامه‌ هسته‌ای خود تحریم‌های سازمان ملل متحد و فشارهای واشنگتن را تجربه کرده امیدوار است بتواند با عضویت در پیمان شانگهای پیوندهای تجاری و اقتصادی خود با کشورهای عضو را تقویت کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

چرا سفر شی جین‌پینگ به آسیای میانه مهم است؟

تخریب مساجد و سانسور متون؛ چین چگونه مسلمانان را در سین‌کیانگ سرکوب می کند؟

رزمایش «مجازات تایوان» چین با انجام حملات موشکی ساختگی؛ تایپه: تسلیم نمی‌شویم