رئیسی: عضویت ایران در سازمان همکاری‌های شانگهای قطعی می‌شود

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
روسای جمهوری ایران و ازبکستان در سمرقند
روسای جمهوری ایران و ازبکستان در سمرقند   -  کپی رایت  AP Photo

ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهوری ایران می‌گوید عضویت کشورش در سازمان همکاری‌های شانگهای که روسیه و چین دو عضو اصلی آن هستند «قطعی» خواهد شد. 

رئیس‌جمهوری ایران برای شرکت در نشست رهبران کشورهای عضو سازمان همکاری‌های شانگهای به شهر سمرقند در ازبکستان سفر کرده است. چین سازمان همکاری‌های شانگهای را در سال ۲۰۰۱ پایه‌گذاری کرد و علاوه بر روسیه، چهار کشور آسیای مرکزی از ابتدا در آن عضویت داشتند.

پاکستان و هند هم در سال ۲۰۱۷ به عضویت این سازمان درآمدند. اجلاس سازمان همکاری‌های شانگهای قرار است روزهای پنجشنبه و جمعه در سمرقند برگزار شود. این نشست اولین اجلاس این سازمان از زمان آغاز همه‌گیری ویروس کرونا است که کاملا به صورت حضوری برگزار می‌شود. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

درخواست عضویت دائم ایران در پیمان شانگهای در اجلاس سال ۲۰۲۱ در تاجیکستان مورد موافقت قرار گرفته بود. ایران از سال ۲۰۰۵ به عنوان عضو ناظر در نشست‌های سازمان همکاری‌های شانگهای شرکت داشت. 

عضویت ایران در این سازمان هم‌راستا با رویکرد نگاه به شرق تهران طی سال‌های گذشته به ویژه از زمان آغاز دوره ریاست‌جمهوری ابراهیم رئیسی است. ایران بیش از یک دهه در انتظار موافقت کشورهای عضو پیمان شانگهای با عضویت خود بود. برخی از اعضای این سازمان به دلیل تحریم‌های آمریکا و سازمان ملل علیه تهران رغبتی به پذیرش درخواست عضویت ایران نداشتند. 

کشورهای عضو سازمان همکاری‌های شانگهای با ۶۰ درصد از مساحت اوراسیا و نیمی از جمعیت جهان تنها سهمی حدودا ۲۰ درصدی از اقتصاد جهان را دارند. ایران که طی یک دهه گذشته به دلیل برنامه‌ هسته‌ای خود تحریم‌های سازمان ملل متحد و فشارهای واشنگتن را تجربه کرده امیدوار است بتواند با عضویت در پیمان شانگهای پیوندهای تجاری و اقتصادی خود با کشورهای عضو را تقویت کند.