از وزیرخارجه آلمان تا رئیس جمهور شیلی؛ «احترام به حقوق زنان» در قلب واکنش‌ها به جان‌باختن مهسا امینی

Access to the comments نظرها
نگارش از Farhad Mirmohammadsadeghi
مهسا امینی
مهسا امینی   -  کپی رایت  AP Photo

پس از گذشت چهار روز از جان باختن مهسا (ژینا) امینی، با گسترش تظاهرات در ایران و همزمان با برگزاری اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک آمریکا، مقامات بین المللی با اشاره به جان‌باختن مهسا امینی بر لزوم احترام به حقوق زنان ایران و حق‌خواهی آنان تاکید کردند.

آنالینا بائربوک، وزیر خارجه آلمان روز سه شنبه ۲۰ سپتامبر در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل در شهر نیویورک ایالات متحده از رهبری ایران خواست صدای زنان ایرانی که برای دست‌یابی به حقوق اولیه خود دست به اعتراض زده‌اند را بشنود. او گفت: «حرف آن‌ها باید شنیده شود. زیرا این زنان خواهان حقوقی هستند که هر فردی باید آن را داشته باشد.»

امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه نیز پس از گفتگو با ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری ایران در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل گفت که در این دیدار بر احترام به حقوق زنان در ایران تاکید کرده است.

گابریل بوریچ، رئیس جمهوری شیلی، در هنگام سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل به مهسا امینی ادای احترام کرد خواستار پایان دادن به سوء استفاده قدرتمندان از جایگاه خود در سراسر جهان شد. 

 ملانی ژولی، وزیر خارجه کانادا نیز در حاشیه همین اجلاس در نیویورک خواستار بررسی کامل اقدامات رژیم ایران در رابطه با کشته‌شدن مهسا امینی شد. 

ندا النشیف، سرپرست کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل گفت: «مرگ فجیع مهسا امینی و اتهامات مربوط به شکنجه و بدرفتاری با او باید به سرعت، بی طرفانه و به طور موثر توسط یک مقام مستقل و صالح بررسی شود.»