دومین روز تجمع اعتراضی در سنندج؛ پدر مهسا امینی: خواستیم تا کبودی روی پاهای دخترم بررسی شود

دومین روز تجمع اعتراضی در سنندج
دومین روز تجمع اعتراضی در سنندج Copyright فارس
Copyright فارس
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دو روز پس از جان باختن مهسا امینی دختر سقزی که در بازداشت گشت ارشاد تهران بود، تجمع‌های اعتراضی و واکنش‌ها به این رویداد همچنان ادامه دارد.

آگهی

دو روز پس از جان باختن مهسا امینی، دختر سقزی که در بازداشت گشت ارشاد تهران بود، تجمع‌های اعتراضی و واکنش‌ها به این رویداد همچنان ادامه دارد.

صدها نفر در شهر سنندج مرکز استان کردستان ایران روز گذشته برای دومین روز پی در پی تجمع‌های اعتراضی برگزار کردند. طبق تصاویر منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی، گروه‌های مختلفی از مردم پیش از تاریکی شب با حضور در میدان اصلی شهر شعارهایی مانند «نترسید نترسید ما همه با هم هستیم»، «مرگ بر دیکتاتور»، «زن، زندگی، آزادی» و «مرگ بر خامنه‌ای» سر دادند. 

این اعتراض‌ها تا تاریکی شب ادامه پیدا کرد که نیروهای امنیتی اقدام به شلیک گلوله‌های ساچمه‌ای و گاز اشک آور کردند و از سوی دیگر یک خودروی آبپاش اقدام به متفرق کردن معترضان کرد.

خبرگزاری امنیتی فارس، وابسته به سپاه پاسداران نیز در گزارش نوشت که معترضان معتقدند که «مهسا امینی تحت شکنجه فوت کرده است. این افراد عمدتا یا توضیحات پلیس را نشنیده اند یا نسبت به آن قانع نشدند.»

این خبرگزاری مدعی شد که در تجمع مردم سنندج برخی قصد داشتند تجمع را «جهت‌دهی سیاسی» کنند. طبق این گزارش، «این افراد شیشه‌های چند خودرو پارک‌شده را شکستند و چند سطل زباله را آتش زدند.»

فارس اعلام کرد که برخی افراد در تجمع روز گذشته از سوی پلیس بازداشت شدند.

از سوی دیگر این رسانه با پدر مهسا امینی نیز گفت‌وگویی انجام داده است که طبق آن امجد امینی اعلام کرد که ویدئویی که نشان آن‌ها دادند به دلیل اینکه تقطیع شده است قبول ندارد.

پدر مهسا امینی: خواستم تا کبودی روی پاهای دخترم بررسی شود

وی در شرح ماجرا گفت: «برای مسافرت در تهران بودیم. مهسا به همراه برادرش وقتی در مترو پیاده می‌شود، ماموران گشت ارشاد به او تذکر داده و مهسا را سوار ماشین می‌کنند. نمی‌دانیم بعد از اینکه به پاسگاه برده شده چه اتفاقاتی افتاده است.»

دیر رساندن دخترم به بیمارستان باعث شد او بعد از ایست قلبی، ایست مغزی کند. از همه بدتر اینکه به همراه دخترم کسی را نفرستاده بودند تا جایی‌که پرستارها می‌گفتند نمی‌دانستیم باید با چه کسی تماس بگیریم.
پدر مهسا امینی

وی افزود: «دیر رساندن دخترم به بیمارستان باعث شد او بعد از ایست قلبی، ایست مغزی کند. از همه بدتر اینکه به همراه دخترم کسی را نفرستاده بودند تا جایی‌که پرستارها می‌گفتند نمی‌دانستیم باید با چه کسی تماس بگیریم.»

وی همچنین بار دیگر تاکید کرد که دخترش سابقه بیماری نداشته و در سلامت کامل بوده است: «از متولیان بیمارستان خواستم پزشک قانونی موضوع کبودی که روی پاهای مهسا وجود دارد را بررسی کند.»

معاون وزیر کشور ایران: هیچ صحنه مهمی، غیر از ویدئوی منتشر شده وجود ندارد

با این حال مجید میراحمدی، معاون امنیتی- انتظامی وزیر کشور ایران گفته است که «تقطیع شدن این ویدئو به این خاطر است که ویدئو یک مقدار طولانی است و بخش‌هایی که این افراد می‌گویند تقطیع شده، بخش‌های غیر مهم است. بخش‌های اساسی ویدئو منتشر شده است و هیچ صحنه مهمی به غیر از آن چیزی که اطلاع رسانی شده، در ویدئوی کامل وجود ندارد که این افراد ادعای تقطیع شده بودن آن را مطرح می‌کنند.»

وی تاکید کرد: «ما هم اکنون هیچ پیش‌داوری نداریم و نمی‌توانیم بگوییم که ادعای کدام افراد درست و ادعای کدام یک غلط است. این مسئله موکول به آن است که تحقیقات کاملاً تمام شود و جمع‌بندی و نتیجه‌گیری نهایی اعلام شود.»

مهدی رمضانی، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار کردستان نیز گفت: «بر خلاف شایعات هیچ کشته‌ای نداشته‌ایم و طی دو روز گذشته تنها چند نفر از هنجارشکن ها دستگیر شده‌اند.»

از سوی دیگر محمد صالح جوکار، رئیس کمیسیون امور داخلی کشور در مجلس شورای اسلامی روز گذشته در گفت‌وگو با ایسنا گفت: «از امروز جلسات بررسی ابعاد فوت مهسا امینی در کمیسیون کلید خورد و با جمع آوری و بررسی گزارشات دستگاه‌های مختلف پیش‌بینی می‌شود تا پایان هفته گزارش نهایی ابعاد این حادثه به صحن مجلس ارائه شود.»

فراخوان برای برگزاری تجمع‌های اعتراضی

همزمان طبق برخی از فراخوان‌های منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی قرار است در روز دوشنبه ۲۸ شهریور تجمع‌های اعتراضی در داخل برخی از دانشگاه‌ها و شهرها برگزار شود.

مهسا (ژینا) امینی عصر روز سه شنبه ۲۲ شهریور از سوی گشت ارشاد تهران بازداشت شد. ویدئوهای دوربین مداربسته نشان داد که وی پس از گفت‌وگو با یکی از نیروهای حاضر در سالن بازداشتگاه وزرا روی زمین می‌افتد. 

وی پس از سه روز بستری بودن در بیمارستان کسری تهران روز جمعه ۲۵ شهریور جان باخت. پیکر او در زادگاهش سقز با حضور شمار زیادی از مردم معترض و خشمگین به خاک سپرده شد. بیمارستان کسری علت مرگ مهسا امینی را سکته قلبی و مغزی اعلام کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

واکنش‌های «بی پایان» به مرگ مهسا امینی؛ طغیان خشم فروخفته معترضان به گشت ارشاد و حجاب اجباری

دست‌کم ۵ مامور انتظامی ایران در کمین مسلحانه در سیستان و بلوچستان کشته شدند

نزاع خونین مأموران نظامی با اعضای جیش‌العدل در سیستان و بلوچستان؛ مقامات از پایان درگیری خبر دادند