آلمان تسلیحات تازه به اوکراین می‌فرستد؛ روسیه: خط قرمز ما موشک‌های دوربرد آمریکاست

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
راکت‌نداز چندگانه نیروهای اوکراینی
راکت‌نداز چندگانه نیروهای اوکراینی   -  Copyright  AP Photo

وزیر دفاع آلمان می‌گوید که کشورش در نظر دارد در جریان کمک‌های تسلیحاتی تازه به اوکراین راکت‌انداز و خودروهای زرهی تحویل کی‌یف دهد.

«کریستینه لامبرشت»، وزیر دفاع آلمان روز پنجشنبه ضمن اعلام این مطلب یادآور شد که برلین به زودی دو سیستم دیگر راکت انداز چندگانه را به همراه ۵۰ نفربر زرهی به اوکراین ارسال خواهد کرد.

در همین راستا، یک شرکت اسلحه‌سازی در آلمان نیز پیش‌تر از آمادگی لازم برای ارسال ۱۶ زره‌پوش «ماردر» به اوکراین خبر داده بود.

تعداد راکت‌هایی که قرار است در نوبت بعدی ارسال تسلیحات نظامی برای استفاده در پرتابگر‌ها از سوی آلمان به اوکراین تحویل داده شود ۲۰۰ عدد عنوان شده است.

آلمان در حالی بر حجم تسلیحات ارسالی به کی‌یف افزوده که اوکراین پیش‌تر از برلین خواسته بود در پی ضد حملات موفق اخیر علیه نیروهای روسیه در جبهه‌های جنوب و شرق سلاح‌های بیشتری را در اختیار نظامیان این کشور قرار دهد.

وزیر دفاع آلمان در ادامه گفته است آموزش سیستم‌های پرتابگر مارس۲ برای نیروهای اوکراینی از اواخر ماه سپتامبر آغاز شود.

آلمان بارها از سوی اوکراین به دلیل امتناع از تحویل سلاح‌های سنگین از جمله تانک و زره‌پوش مورد انتقاد قرار گرفته است. برلین اما همچنان بر ارسال کلیه تسلیحات و تجهیزات نظامی به اوکراین در هماهنگی کامل با متحدان نزدیک خود اصرار دارد.

خانم لامبرشت قبلاً از انتقادهای مطرع علیه وزارت دفاع در خصوص عدم ارسال تسلیحات لازم به اوکراین دفاع کرده و گفته بود که اولین وظیفه او اطمینان از تجهیز «بوندس‌ور» آلمان برای دفاع از کشور است.

روسیه: موشک‌های دوربرد آمریکایی خط قرمز ما است

از سوی دیگر، در حالی که ایالات متحده بر افزایش کمک‌های نظامی به اوکراین و لزوم استقلال عمل کشورهای اروپایی در این خصوص تاکید دارد، مسکو هشدار داده است که تحویل موشک‌های دوربرد آمریکایی به اوکراین تبعات سنگینی برای واشنگتن به همراه خواهد داشت.

وزارت امور خارجه روسیه روز پنجشنبه اعلام کرد که اگر ایالات متحده تصمیم بگیرد موشک‌های دوربرد به کی‌یف بدهد، از «خط قرمز» عبور کرده و به «طرف درگیری» تبدیل خواهد شد.

ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه در یک نشست خبری تاکید کرد که کشورش «حق دفاع از خاک خود را محفوظ نگه می دارد.»

این در حالیست که مقامات آمریکایی می گویند اوکراین قول داده است که از موشک‌های دوربرد برای حمله به خاک روسیه استفاده نکند.

واشنگتن پیش‌تر از تامین راکت‌های پیشرفته GMLRS برای ارتش اوکراین که از پرتابگرهای هیمارس شلیک می‌شوند و می‌توانند اهدافی را تا فاصله ۸۰ کیلومتری مورد اصابت قرار دهند، خبر داده بود.

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید