Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

هشدار جوزپ بورل: ذخایر تسلیحاتی اتحادیه اروپا رو به کاهش است

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا
جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

آقای بورل که با قانون‌گذاران اروپایی گفتگو می‌کرد، یادآور شد: «ذخایر نظامی اکثر کشورهای عضو به نسبت بالایی کاهش یافته است، زیرا ما ظرفیت زیادی را در اختیار اوکراینی‌ها قرار داده‌ایم.»

آگهی

جوزپ بورل، دیپلمات ارشد و بلند پایه اروپایی نسبت به روند رو به کاهش ذخایر تسلیحاتی اتحادیه اروپا در پی ادامه کمک‌های نظامی کشورهای عضو اتحادیه به اوکراین ابراز نگرانی کرد.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز دوشنبه ضمن هشدار نسبت به کاهش ذخایر تسلیحاتی کشورهای عضو که به گفته وی به دلیل ادامه ارسال سلاح و مهمات به اوکراین در حال رقم خوردن است از کشورهای عضو اتحادیه اروپا خواست تا برای هزینه‌کرد تامین ادوات و تجهیزات نظامی هماهنگ‌تر و حساب‌شده تر عمل کنند.

آقای بورل که با قانون‌گذاران اروپایی گفتگو می‌کرد در ادامه یادآور شد: «من نمی گویم که ذخایر نظامی اکثر کشورهای عضو تمام شده، اما به نسبت بالایی کاهش یافته است، زیرا ما ظرفیت زیادی را در اختیار اوکراینی‌ها قرار داده‌ایم.»

جوزپ بورل سپس تاکید کرد: «این ذخایر بار دیگر باید به وضعیت سابق بازگردند و بهترین راه این است که چنین رویکردی به صورت جمعی و هماهنگ صورت گیرد که ارزان‌تر هم تمام خواهد شد.»

وزرای دفاع اتحادیه اروپا هفته گذشته طی نشستی در جمهوری چک راه‌های تجمیع بهتر ادوات و منابع نظامی و همچنین خرید عمده مهمات و سلاح‌هایی چون سیستم‌های دفاع هوایی را که اوکراین همچنان به آن نیاز دارد، مورد بحث و تبادل نظر قرار داده بودند.

آقای بورل روز دوشنبه هشدار داد که اگر کشورهای عضو به گسترش قابلیت‌های نظامی خود به چنین شیوه‌ای ادامه دهند، نتیجه این اقدام تنها هدر دادن پول خواهد بود زیرا به گفته وی چنین رویکردی شکاف‌های موجود را در زمینه ذخایر نظامی پر نخواهد کرد.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا همچنین «غفلت ۲۷ کشور عضو اتحادیه در امر آموزش نیروهای مسلح اوکراین، چند ماه پیش از آغاز تهاجم نظامی روسیه به خاک این کشور» را که چندین کشور عضو پیش تر خواهان آن شده بودند فرصتی از دست رفته خواند و نسبت به آن ابراز تاسف کرد.

جوزپ بورل در این زمینه تصریح کرد: «متأسفانه این کار را نکردیم و امروز پشیمانیم. ما متاسفیم که اوت گذشته این درخواست را دنبال نکردیم و این درخواست را برآورده نکردیم.«

رئیس دیپلماسی اتحادیه اروپا سپس در جمع قانون‌گذاران اروپایی تاکید کرد که اگر اتحادیه در آن زمان به این درخواست پاسخ مناسب می داد «ما در وضعیت بهتری قرار می گرفتیم.»

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نگرانی تازه ناتو و اتحادیه اروپا؛ تسلیحات ارسالی به اوکراین در خطر قاچاق و سرقت است

جنگ اوکراین؛ آمریکا تسلیحات نظامی بیشتر به ارزش یک میلیارد دلار به اوکراین می‌فرستد

آلمان راهبرد نوسازی صنعت دفاعی و امنیتی خود را با شتاب پیش می‌برد