رئیس آژانس امنیت سایبری آلمان به «ظن ارتباط با دستگاه‌های اطلاعاتی روسیه» برکنار شد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوزفارسی
Arne Schoenbohm
Arne Schoenbohm   -  Copyright  Rolf Vennenbernd/(c) Copyright 2022, dpa (www.dpa.de). Alle Rechte vorbehalten

«آرنه شوئنبوم»، رئیس آژانس ملی امنیت سایبری آلمان به دنبال انتشار گزارش‌هایی مبنی بر «ظن ارتباط با دستگاه های اطلاعاتی روسیه» با تصمیم وزیر کشور آلمان برکنار شد.

به گزارش خبرگزاری «دی پی آی» آلمان در روز سه‌شنبه ۱۸ اکتبر، نانسی فایزر، وزیر کشور آلمان، آقای شوئنبوم، از افراد خبره دستگاه‌های امنیتی را را از کار برکنار کرده است. 

این مقام امنیتی یک دهه پیش یک شرکت امنیت سایبری تاسیس کرد که متخصصان موسسات دولتی و بخش خصوصی را گرد هم می‌آورد. رسانه‌های آلمانی هفته پیش گزارش هایی مبنی بر ارتباط آقای آرنه شوئنبوم با دستگاه اطلاعاتی روسیه افشا کردند. به ادعای این رسانه ها یکی از افرادی که عضو هیات مدیره شرکت آقای شوئنبوم بوده، یک مامور اطلاعاتی اسبق روسیه است. 

هنوز هیچ دادگاهی در این زمینه تشکیل نشده است. 

رابطه بین آلمان و روسیه پس از حمله روسیه به اوکراین در ۲۴ فوریه گذشته  به سردی گرایید. مقامات آلمانی نگرانی زیادی دارند که حامیان روسیه، زیرساخت های حیاتی این کشور را مورد تهدید قرار دهند. 

در هفته‌های گذشته انفجار در خطوط لوله گاز «نورد استریم» باعث نشت گاز شد و همچنین هک کردن سامانه خط آهن آلمان باعث تعویق حرکت بسیاری از قطارها برای ۳ ساعت شد.

مسکو هر گونه دست داشتن در این دو خرابکاری را رد کرده است.